باغ جهان نما

باغ جهان نما

امتیاز: 4.9 از 5 | با 8 رای

کهن ترین باغ شیراز است که از آب رودخانه ی پرآوازه ی رکنی مشروب می شده و در منطقه ویژه ای از شیراز (خیابان حافظ) و در میان آرامگاه حافظ، هفت تنان، دروازه قرآن، خواجوی کرمانی، بابا کوهی، باغ ملی، گهواره دید، کتابخانه ملی اسناد و... جای دارد.

صفحه باغ جهان نما با کلیدواژه های باغ های شیراز، دیدنی های شیراز، دیدنی های استان فارس، جاذبه های گردشگری شیراز، جاذبه های توریستی شیراز، سفر به شیراز، شیراز، باغ های ایرانی، باغ جهان نما، گردش در شیراز، جاذبه های گردشگری فارس برچسب خورده است.


صفحه ی به عنوان یک جاذبه گردشگری در ، ، ، ثبت شده است.


باغ جهان نما در شمال‏ شرقی شیراز واقع شده است. این باغ همچون سه باغ مشهور دیگر یعنی باغ ارم، باغ دلگشا و باغ تخت در دوره آل مظفر و آل اینجو (قرن هشتم هجری قمری) یعنی قبل از یورش تیمور گورکانی به شیراز در نهایت آبادانی بوده است. ابن عربشاه مورخ دوره تیموری در کتاب عجایب المقدور آنرا زینت الدنیا نامیده است. باغ جهان نما در هنگام اقامت تیمور گورکانی در شیراز، همچون سایر باغهای نامدار آن دوره مورد توجه وی واقع شده، بطوریکه همانند آنرا در اطراف سمرقند که موطن او بوده احداث و آنرا جهان نما نامیده است.

این باغ در دوره صفویه نیز آباد و قابل اهمیت بوده است. شارون و تاورنیه جهانگردان فرانسوی که در دوره صفویه شیراز را دیده اند، خیابان زیبایی توصیف کرده اند که از تنگه الله اکبر تا بقعه میر علی بن حمزه که محل خیابان حافظ کنونی است ادامه داشته و در دو طرف آن باغهای زیبا و آبادی وجود داشته است.

باغ جهان نما کهن ترین باغ شیراز است که از آب رودخانه ی پرآوازه ی رکنی مشروب می شده و در منطقه ویژه ای از شیراز (خیابان حافظ) و در میان آرامگاه حافظ، هفت تنان، دروازه قرآن، خواجوی کرمانی، بابا کوهی، باغ ملی، گهواره دید، کتابخانه ملی اسناد و... جای دارد.

کوشک

کریم خان زند در سال ۱۱۸۵ هجری قمری این باغ را که در زمینهای مقابل جعفرآباد و مصلی قرار داشته حصار کشید و عمارت کوشک را در وسط آن ساخت و در اطراف عمارت خیابان کشیهای زیبا و درختکاری مفصلی بعمل آورد. طرح و اسلوب این باغ را کریمخان نظیر باغ نظر در داخل دارای چهار خیابان و اطراف چهار حوض، دو حوض بزرگ و دو حوض کوچک ساخته است. در ضلع جنوبی بقایای آبنمایی به چشم می خورد که فواره آن هنوز پابرجاست. این آبنما از جلوی ضلع جنوبی آغاز می شود و به حوضی در جلوی بنایی که در دوره قاجاریه و در انتهای ضلع جنوبی احداث گردیده منتهی می شود که اخیرا مورد مرمت و بازسازی قرار گرفته است.

باغ جهان نما در سال ۱۳۸۳ توسط شهرداری شیراز و با همکاری اداره کل میراث فرهنگی استان فارس احیا و مورد بهره برداری قرار گرفت.

منبع: ویکی پدیا

باغ جهان نما به نام های زینت الدنیا، باغ جهان نما شیراز، نیز شناخته می شود.

دیدنی ها و جاذبه های مشابه باغ جهان نما


پشتیبانی و تبلیغ

تصاویر باغ جهان نما

نظرات بازدیدکنندگاه درباره باغ جهان نما

ثبت نظر در آریا زمین نیاز به ثبت نام ندارد؛ اما توصیه می کنیم برای این که دیگران نتوانند با ایمیل و نام شما نظری در سایت آریا زمین ثبت کنند، حتما ثبت نام کرده و حساب خود را تایید نمایید.عاشق فارس

عاشق فارس در نوشت:

واقعا جای عالی ای هست. به همه دوستان پیشنهاد می کنم این باغ رو در لیست گزینه هایی که می خوان در شیراز ازش دیدن کنن، قرار بدن.


باغ جهان نما روی نقشه گوگل

آب و هوا
دسترسی سریع
انتشار و اشتراک