باغ ارم

باغ ارم

امتیاز: 5.0 از 5 | با 8 رای

یک باغ ایرانی تاریخی در شهر شیراز است و شامل چند بنای تاریخی و باغ گیاه شناسی می شود.

صفحه باغ ارم با کلیدواژه های باغ ارم، باغ های شیراز، دیدنی های شیراز، دیدنی های استان فارس، جاذبه های گردشگری شیراز، جاذبه های توریستی شیراز، سفر به شیراز، سفر به استان فارس، شیراز، باغ های ایرانی برچسب خورده است.


صفحه ی به عنوان یک جاذبه گردشگری در ، ، ، ثبت شده است.


باغ ارم یک باغ ایرانی تاریخی در شهر شیراز است و شامل چند بنای تاریخی و باغ گیاه شناسی می شود.

تاریخ ساخت و بنیان گذار اولیه باغ ارم شیراز، به درستی مشخص نیست؛ ولی توصیف هایی از آن در سفرنامه های متعلق به قرن دهم و یازدهم هجری آمده است. این باغ در روزگار سلجوقیان و آل اینجو پابرجا بوده است. در زمان زندیه هم کریم خان زند در سازندگی و بهسازی این باغ کوشید. باغ ارم در زمان قاجاریه به مدت ۷۵ سال به دست سران ایل قشقایی افتاد. در این زمان عمارتی در این باغ ساخته شد. اما در زمان سلطنت ناصر الدین شاه قاجار عمارتی دیگر توسط حسین علی خان نصیر الملک پی ریزی شد که با مرگ وی خواهر زاده او ابولقاسم خان نصیر الملک امور باغ ارم را به دست گرفت و عمارت نیمه کاره را تکمیل کرد. این عمارت تا کنون پابرجاست.

باغ ارم تنوع گیاهی بسیار بالایی دارد و گیاهان بسیاری از اقصا نقاط جهان در این باغ کاشته شده است؛ به شکلی که باغ در قالب یک نمایشگاه از انواع گل ها و گیاهان درآمده است. در حال حاضر این باغ در اختیار دانشگاه شیراز است؛ باغ گیاه شناسی آن در اختیار دانشکده کشاورزی و ساختمان باغ در اختیار دانشکده حقوق قرار دارد. در تاریخ ۶ تیرماه ۱۳۹۰ در سی و پنجمین اجلاس کمیته میراث جهانی یونسکو باغ ارم شیراز به همراه هشت باغ دیگر ایرانی در فهرست میراث جهانی ثبت گردید.

ویژگی بناها

عمارت وسط، هسته مرکزی باغ ارم محسوب می شود. شیوه معماری عمارت این باغ به سبک زمان قاجاریه و به تقلید از سبک معماری زندیه است. این عمارت از نظر معماری، نقاشی، کاشی کاری و گچ بری از شاهکار های معماری زمان قاجار است. این عمارت، از سه طبقه، با تزیینات فراوان تشکیل شده است. اتاق های طبقه زیرین که تقریبا زیرزمین هستند، محلی است برای استراحت در روزهای گرم تابستان. تزیینات این اتاق ها، کاشی کاری های رنگین است. دو طبقه بالایی دارای ستون هایی است که از تخت جمشید الهام گرفته شده اند.

در پیشانی بنا، دو نیم دایره در دو طرف، و یک تابلو بزرگ در وسط قرار گرفته که از ۳ هلال روی هم تشکیل شده است. این تابلو، تصاویری از شاهنامه فردوسی و نبرد شاهان قاجار را نشان می دهد. این بنا بیش از هفتاد سال به خوانین قشقایی تعلق داشته که در دوران پهلوی مصادره شده است.

منبع: ویکی پدیا

باغ ارم به نام های باغ ارم شیراز، نیز شناخته می شود.


پشتیبانی و تبلیغ

تصاویر باغ ارم

نظرات بازدیدکنندگاه درباره باغ ارم

ثبت نظر در آریا زمین نیاز به ثبت نام ندارد؛ اما توصیه می کنیم برای این که دیگران نتوانند با ایمیل و نام شما نظری در سایت آریا زمین ثبت کنند، حتما ثبت نام کرده و حساب خود را تایید نمایید.Ayda

Ayda در نوشت:

من سفرهای زیادی رفتم ولی زیباترین و لذت بخش ترین سفر عمرم شیراز بوده و از هزاران با رفتن به این شهر زیبا با مردمی عالی سیر نمیشم


مهدی

مهدی در نوشت:

بنده شیرازی هستم. نوروز 93 به این باغ رفتم و متاسفم از رسیدگی نامناسب مسیولین به این باغ


مهدی فیاضی

مهدی فیاضی در نوشت:

شیرازجایی تاریخی وقدیمی وفرهنگی است که تاکنون نتوانسته ام به آنجا سفرکنم ولی امسال عید حتماسعی میکنم بیام ببینمش اگر خدابخواهد.


باغ ارم روی نقشه گوگل

آب و هوا
دسترسی سریع
انتشار و اشتراک