غار علی صدر

غار علی صدر

امتیاز: 4.9 از 5 | با 8 رای

تنها غار تالابی ایران و بزرگ ترین غار آبی جهان . این غار در ارتفاعات ساری قیه نزدیک روستای علی صدر شهرستان کبودراهنگ در استان همدان واقع شده است و یکی از دیدنی های جهانگردی این استان به شمار می آید.

صفحه غار علی صدر با کلیدواژه های همدان، کبودراهنگ، غار علی صدر، جاذبه های توریستی همدان، جاذبه های گردشگری همدان، مکان های دیدنی همدان، مکان های تفریحی همدان، مکان های دیدنی کبودراهنگ، سفر به همدان، غارهای ایران، غار تالابی ایران، بزرگ ترین غار آبی جهان برچسب خورده است.


صفحه ی به عنوان یک جاذبه گردشگری در ، ، ، ثبت شده است.


غار علی صدر

غار علی صدر تنها غار تالابی ایران و از معدود غارهای آبی جهان است. علی صدر همچنین بزرگ ترین غار آبی جهان می باشد. این غار در ارتفاعات ساری قیه نزدیک روستای علی صدر شهرستان کبودراهنگ در استان همدان واقع شده است. ارتفاع غارعلی صدر از سطح دریا ۲۱۰۰ متر است. محوطه غارعلی صدر دالان های پیچ در پیچ و دهلیزهای متعددی دارد. از مجموعه رشته آبها، دریاچه بزرگی در درون غار بوجود آمده و از این رو نفوذ به ژرفای غار تنها با قایق میسر است. غار علی صدر یکی از دیدنی های جهانگردی استان همدان است.

تاریخچه

زمین شناسان قدمت سنگهای غار علی صدر را به دوره ژوراسیک از دوران دوم زمین شناسی (۱۹۰-۱۳۶ میلیون سال قبل) نسبت می دهند.

مردم روستای علی صدر و روستاهای اطراف، از قدیم الایام به وجود این غار پی برده بودند و از آب آن بهره برداری می کردند. علاوه بر این، در صد سال گذشته، اهالی ده با هدایت مازاد آب نهر سراب به غار علی صدر، از آن به عنوان مخزن و سدی برای استفاده در فصل گرما بهره می برده اند و همین موضوع باعث شده بود تا سطح آب در قسمت شرقی غار تا ارتفاع 2.20 متر یعنی تا نزدیکی دهانه ورودی غار بالا بیاید و امکان دسترسی به غار را تا سالها غیر ممکن کند؛ تا اینکه با وقوع زلزله مخرب فارسینج در ۲۲ آذرماه ۱۳۳۶، و ایجاد شکاف در کف غار سراب، آب نهر سراب به یکباره قطع شد و طی ۶ سال یعنی حدود سال ۱۳۴۲ سطح آب غار علی صدر به ارتفاع طبیعی خود رسید و ورود به غار میسر گشت و به تدریج پای کوهنوردان به درون غار علی صدر باز شد.

اولین کاوش حرفه ای و برنامه ریزی شده به غار علی صدر در ۵ مهرماه ۱۳۴۲ شمسی توسط گروهی ۱۴ نفره از اعضای هییت کوهنوردی همدان انجام شد که توانستند با کسب اطلاعات قبلی و همراه بردن تجهیزات لازم برای حرکت روی آب، با عبور از دریاچه، از شعبات و تالارهای مختلف آن بازدید کنند و زیبایی و عظمت داخل آنرا ببینند و اولین اطلاعات را از وسعت و ژرفای دریاچه و طول و عرض و عمق وارتفاع غار بدست آورند.

علی رغم انتشار خبر این بازدید و بازدیدهای متعاقب، تا سال ۱۳۵۲ دهانه غار علی صدر تنگ و در حدود ۵۰ سانتیمتر بود و دسترسی به داخل غار تنها توسط کوهنوردان حرفه ای ممکن بود؛ تا اینکه عبدالله حاجیلو که از سال ۱۳۴۱ ریاست هییت کوهنوردی همدان را بر عهده داشت و از جلب توجه مقامات برای توسعه غار مایوس شده بود، شخصا دست به کار شد و با مقبولیتی که در شهر و استان داشت با کمک مردم محلی و استفاده از بازوی هییت کوهنوردی و انجمن شهرستان و استان، سرانجام دهانه غار علی صدر در اردیبهشت ماه ۱۳۵۳ به عرض 5 متر و ارتفاع 3 متر باز شد. در سال بعد، با بتون ریزی قسمتی از کف غار علی صدر، مسیر خشکی نیز برای راهپیمایی در غار ایجاد شد و سپس با تجهیز غار به چند قایق و نیز تامین روشنایی داخل آن، در تاریخ ۴ خردادماه ۱۳۵۵، غار علی صدر به بهره برداری رسید و بلیطهای چاپ شده برای بازدید گردشگران تحویل اداره تربیت بدنی همدان گردید.

موفقیت عبدالله حاجیلو در توسعه و معرفی غار علی صدر تا بحدی بود که شاه را نیز برای بازدید از غار در ۵ مهرماه ۱۳۵۵ ترغیب کرد که طی آن مقرر شد علاوه بر ارتباط برق سراسری به علی صدر و روستاهای اطراف و آسفالت راههای دسترسی به غار، نسبت به ایجاد مهمانسرای جهانگردی در ده علی صدر اقدام شود.

دهانه اصلی غار علی صدر در روستای علی صدر که مربوط به شهرستان کبودرآهنگ است، قرار دارد. همچنین این غار در فاصله ۷۵ کیلومتری شمال غربی همدان در کوههای زاگرس مطابق طول جغرافیایی ۱۵٫۳ درجه و ۳۵٫۱۸ درجه و عرض جغراقیایی ۱۸٫۸ درجه و ۴۸ درجه و ارتفاع ۱۹۸۰ متر از سطح دریا واقع شده است. این منطقه دارای آب و هوای نیمه خشک است و میزان متوسط بارش سالانه ۳۰۰ میلی لیتر است. رشته علی صدر قسمتی از واحدهای شکل گرفته درغرب ایران موسوم به تشکیلات متعلق به دوران ژوراسیک است و با رشته های متناوب از شیستها و سنگهای شنی در لا به لای پایه آن و یک رشته از ترکیبات آهکی که مثل خاک رس خاکستری تیره بوده و به صورت لایه های نازک روی شیستها قرار گرفته و یک لایه سبکتر از کریستالهای آهکی در بالا قرار گرفته است که محصول تغییراتی است که ناشی از حرارت و فشار بالا مربوط به فعالیتهای آتشفشانی در غرب رشته کوه علی صدر است. رشته علی صدر به خودی خود چینه ای (قسمتی که از روی زمین بالا آمده باشد) از یک طاقدیس بزرگ است که محور اصلی اش درجهت شمال به جنوب است. زاویه قرارگیری لایه ها در غار علی صدر و نواحی مجاور آن در حدود ۴۰ الی ۴۵ درجه است. طول رشته علی صدر حدود دو کیلومتر است. بیشترین ارتفاع رشته ۲۱۸۰ متر است و ارتفاع در محل دهنه ورودی که در شمال رشته علی صدر قرار گرفته ۱۹۸۰ متر است.

در طرف جنوب، برآمدگی آهکی به مسافت حدود سی کیلومتر ادامه می یابد و به رشته کوههای چاله کن و سارقیه متصل می شود. محور طاقدیس دراین قسمت جنوبی درجهت N115E قرار می گیرد. بنابراین رشته علی صدر حد فاصل بین کوههای علی صدر و کوه چاله کن از رشته اصلی جدا شده و در قسمت جنوبی ۲۵ درجه در مسیر خلاف گردش ساعت چرخیده است.

نام گذاری

همانگونه که گفته شد، اهالی روستا از این غار بعنوان مخزن و «سد» استفاده می کرده اند. از طرف دیگر، در بنچاقها و اسناد روستا، نام ده «علی سد»، ولی در شناسنامه های اهالی، «علی سرد» ذکر شده. در زمان احداث جاده برای روستا در سال ۱۳۵۰، پیمانکار مجری در تابلوی راهنمای پروژه نام جاده را «علی صدر» نوشت و از آن زمان به بعد، این نام برای روستا و غار مصطلح شد.

قایقرانی در غار علی صدر

آنچه غار علی صدر را از سایر غارهای آبی جهان متمایز می کند، سهولت استفاده از کانالهای آبی درون آن است که به سبب وسعت آن به راحتی می توان در آن طی مسیر کرده و با قایق های معمولی از درون آنها گذشت. براساس همین گزارش شکستهای زیادی در رشته علی صدر وجود دارد. بین ۳-۲ شکست در هر متر. به علاوه تعدادی سوراخ قیفی شکل در فواصل ۲-۱ متری مشاهده می شود که هر دو مشخصه، نفوذ سریع آبهای سطحی را تسهیل می کند.

ساعات بازدید از غار علی صدر :

  • در نیمه اول سال همه روزه از ساعت 8 الی 17

در نیمه دوم سال همه روزه از ساعت 8 الی15

غار علی صدر به نام های غارعلی سد، غارعلی سرد، غارعلیصدر، نیز شناخته می شود.


پشتیبانی و تبلیغ

تصاویر غار علی صدر

نظرات بازدیدکنندگاه درباره غار علی صدر

ثبت نظر در آریا زمین نیاز به ثبت نام ندارد؛ اما توصیه می کنیم برای این که دیگران نتوانند با ایمیل و نام شما نظری در سایت آریا زمین ثبت کنند، حتما ثبت نام کرده و حساب خود را تایید نمایید.صبا

صبا در نوشت:

در اینده نزدیک با عشقم میام از نزدیک تمام این زیباییها رو می بینم .

امیری

امیری در نوشت:

مدیر سایت

درود بر شما

مهرداد

مهرداد در نوشت:

س.من درتابستان به همدان رفتم .خیلی شهر زیبایی.من از جزیره خارگ رفتم.به شما ‍‍‍‍پیشنهاد میکنم برین همدان

علی

علی در نوشت:

من و عشقم همین الان یهویی تو همدانیم :-))


سمیه

سمیه در نوشت:

سلام مرسی سایت خیلی خوبیه مراکز گردشگردی همدان رو یادداشت کردم قراره اول خرداد 94به همراه همسرو ودو فرزندم به همدان بیاییم امید وارم خوش بهمون بگذره فقط نگران یه چیز هستم اونم اینه کاش رستوران های معروف رو هم معرفی میکردید

امیری

امیری در نوشت:

مدیر سایت

درود بر شما. خوشحالیم که مطالب مفید بوده. درباره پیشنهادتون، مراکز خودشون برای معرفی خودشون اقدام کنن. آریا زمین یه سایت کاربر-محور هست و هر کسی میتونه برای معرفی مکان مورد نظرش یه صفحه بسازه و مطالب رو ارایه کنه. میتونید در سفرتون، اگه رستورانی رو مناسب تشخیص دادید، خودتون زحمت کشیده و نسبت به معرفیش اقدام کنید یا مدیر رستوران مورد نظر رو تشویق کنید که برای معرفی (کاملا رایگان) توی آریا زمین اقدام کنه. امیدواریم سفر خوبی داشته باشید. پاینده باشید.


نیره از تهران

نیره از تهران در نوشت:

خیلی زیبا ست من در عید نوروز رفتم.

ابراهیمیان

ابراهیمیان در نوشت:

مدیر سایت | مدیر صفحه

بله بسیار زیباست.


فاطمه

فاطمه در نوشت:

زیـــــــــــــــــبـــــــــــــــــــــــــــاســــــــــــــــــــــــــــ *****************************

امیری

امیری در نوشت:

مدیر سایت

ما هم با شما موافقیم


خانم ح -ن از بابل

خانم ح -ن از بابل در نوشت:

با سلام و وقت بخیر * خیلی قشنگ و زیبا دیدنی می باشد.

امیری

امیری در نوشت:

مدیر سایت

درود بر شما. پاینده باشید.


محسن

محسن در نوشت:

زیبا بود حتما سر می زنم اللهم عجل لولیک الفرج

امیری

امیری در نوشت:

مدیر سایت

زنده باشید


خانم ا. ب از اصفهان

خانم ا. ب از اصفهان در نوشت:

عکسهای بسیار زیبایی بود واقعا رویایی ست ودیدنی

امیری

امیری در نوشت:

مدیر سایت

پاینده باشید


فریبا

فریبا در نوشت:

سلام.به نظرتون الان سفر کردن به همدان آب و هوای خوبی داره؟ و اینکه غار علی صدر ساعت بازدیدش چطوریه؟

ابراهیمیان

ابراهیمیان در نوشت:

مدیر سایت | مدیر صفحه

دوست گرامی الان زمان بسیار مناسبی هست برای سفر به همدان.ساعات بازدید از غار رو در متن قرار دادم. خوش بگذره.


mahmood

mahmood در نوشت:

همچنین شما میتوانید نقشه آنلاین تعدادی از غارهای ایران را در لینک زیر مشاهده کنید. http://webgooglegis.mihanblog.com/post/7


علی

علی در نوشت:

من تاحالا به شهرهمدان مسافرت نکرده ام ولی درموردتاریخچه شهرمطالعه کردم انشااله عیدمیام همدان چون جاذبه های گردشگری زیادی دارد


مهدی

مهدی در نوشت:

با سلام من پاییز امسال به همدان سفر کردم و برعکس انتظارم بسیار شهر زیبا و با مردان خونگرم هستش. قطعا در اولین فرصت مجددا به این شهر سفر می کنم و به همه دوستان سفر به همدان رو پیشنهاد.


ابوالفضل

ابوالفضل در نوشت:

عالیه پیشنهاد میکنم که حتما برید.


محمد بهروش

محمد بهروش در نوشت:

سلام واقعا زیبا و هیجان انگیزه. سه سال پیش رفتم ایشالله دوباره هم بشه برم


غار علی صدر روی نقشه گوگل

آب و هوا
دسترسی سریع
انتشار و اشتراک