شمس العماره

شمس العماره

امتیاز: 5.0 از 5 | با 9 رای

شمس العماره اولین بنای پنج طبقه تهران که در سال 1282ق به دستور ناصرالدین شاه در شرق ارگ تهران ساخته شد. این بنا از شاخص ترین بناهای کاخ گلستان و برجسته ترین ساختمان ضلع شرقی مجموعه کاخ گلستان است.

صفحه شمس العماره با کلیدواژه های دیدنی های تهران، شمس العماره، مکانهای دیدنی تهران، مسافرت به تهران برچسب خورده است.


صفحه ی به عنوان یک جاذبه گردشگری در ، ، ، ثبت شده است.


شمس العماره

شمس العماره یکی از بناهای مرتفع و مشخص و جالب تهران قدیم است. در سال 1282ق یعنی کمی بیش از طرح توسعه تهران، این بنا به دستور ناصرالدین شاه با مباشرت دوستعلی خان معیرالممالک در شرق ارگ تهران ساخته شد. شمس العماره اولین بنای پنج طبقه تهران است و علیرغم شباهت هایی که با کاخ عالی قاپوی اصفهان دارد متاثر از معماری اروپایی است که توسط شاه و درباریان او ساخته شد. معیرالممالک طرح و نقشه کاخ را تهیه کرد و معماری آن با استاد علی محمد کاشی، معمار مشهور آن زمان بود.

شمس العماره شاخص ترین بنای کاخ گلستان و ممتاز ترین ساختمان ضلع شرقی مجموعه است . گویا ناصرالدین شاه بعد از سفر به اروپا و بر اثر دیدن تصاویر بنا های فرنگستان ، تمایل پیدا می کند بنایی مرتفع ، نظیر آنها در پایتخت خود ایجاد نماید تا از بالای آن بتواند به همراه درباریان منظره شهر و دورنمای اطراف را تماشا کند .

پی ریزی ساختمان در همان سال آغاز و در سال 1284ق پایان یافت. ارتفاع این عمارت چهل ذرع است با دو برج و مهتابی هایی که روی برج ها نشیمن ساخته اند. ساعت بزرگی در بالای این عمارت است که در زمان گذشته صدای زنگ آن در اکثر قسمت های شهر شنیده می شد. شمس العماره به سبب داشتن نقشه مناسب و زیبا و آرایه های ساختمانی و نقاشی های دیواری، یکی از زیباترین بناهای عصر قاجاریه به شمار می آید.

عمارت شمس العماره کمتر مورد استفاده قرار می گرفت و بیشتر مورد استفاده زنان حرمسرای ناصری بود که از بالای برج ها و اتاق های طبقه بالای آن به تماشای شهر و مناظر اطراف شهر می پرداختند. در گذشته از روی برج های دوگانه شمس العماره با دوربین می شد حتی همه دره ها و آبشار و کوه های البرز و قله دماوند را که مدام برف دارد دید. در محوطه باغ گلستان حوض بزرگ در مقابل شمس العماره وجود داشت که در دوره های بعد به باغچه تبدیل شد. سر در شمس العماره از خیابان ناصریه را "باب عالی" یا "عالی قاپو" می نامیدند.

به سبب اهمیتی که بنای شمس العماره داشت خیابان ناصریه را به خیابان شمس العماره می خواندند. دروازه یا سردر بزرگ کاشی کاری شده این خیابان نیز به نام این بنا مشهور بود. در جلو عمارت و سر در این بنا میدانی نیز ساخته شد که در حجره های جبهه شرقی و شمالی نقاشان و زرگرها به کار می پرداختند. در میانه میدان حوضی دور قرار داشت که در آن همیشه آب جاری بود و باغچه های گلکاری شده نیز در اطراف آن وجود داشت. عصرها نیز دو دسته موزیک در این میدان برای سرگرم کردن مردم به نواختن موزیک می پرداختند.

کاخ شمس العماره از مکانهای دیدنی تهران است و آینه کاری ها و نقاشی ها و گچ بری های ازاره ها و دیوارها و سقف های آن از لحاظ شیوه های مختلف و متنوع معماری و نوع تزیینات داخلی قصرهای ایران بی نظیر است . بر همین اساس گردشگرانی که قصد مسافرت به تهران و دیدن دیدنی های تهران را دارند گشت و گذار در مجموعه کاخ گلستان و بازدید از شمس العماره را در برنامه خود قرار میدهند.

دیدنی ها و جاذبه های مشابه شمس العماره


پشتیبانی و تبلیغ

تصاویر شمس العماره

نظرات بازدیدکنندگاه درباره شمس العماره

ثبت نظر در آریا زمین نیاز به ثبت نام ندارد؛ اما توصیه می کنیم برای این که دیگران نتوانند با ایمیل و نام شما نظری در سایت آریا زمین ثبت کنند، حتما ثبت نام کرده و حساب خود را تایید نمایید.فریبا

فریبا در نوشت:

تهران مراکز تاریخی و دیدنی جالبی دارد، اما نگهداری مناسبی از آنها به عنوان آثار ملی نمی شود. امیدوارم در حفظ و مراقبت از آنها دست اندرکاران و حتی مردم عزیز کوشا باشند و باشیم.

امیری

امیری در نوشت:

مدیر سایت

ما هم امیدواریم. سپاس از مهر شما


سام

سام در نوشت:

اینجا عالیه، از مترو پونزده خرداد که پیاده شید، از هر کی بپرسید میگه، یه کوچه اونور ترشه. منم موافقم، متاسفانه اکثر جاهای دیدنی تهران رو دیدم و نمیدونم چرا هیچ کدوم از این آثار رو تمیز نمیکنن! رو همه آینه ها دو سانت خاک و گل نشسته ! حیفه باور کنید


هدیه

هدیه در نوشت:

سلام ممنون از مطالب زیباتون آدرس شمس العماره رو هم میشه بنویسید


آرش

آرش در نوشت:

سلام من از خیابان ناصرخسرو زیاد رد شدم ولی ورودی شمس العماره رو تا حالا ندیدم همیشه برام سوال بوده ورودیش کجاست اگر اطلاع دارید ممنون میشم راهنمایی کنید


محمد بهروش

محمد بهروش در نوشت:

هنوز قسمت نشده از نزدیک ببینمش


شمس العماره روی نقشه گوگل

آب و هوا
دسترسی سریع
انتشار و اشتراک