باغ فردوس

باغ فردوس

امتیاز: 4.9 از 5 | با 8 رای

باغ فردوس محله ای از شمیران که در نزدیکی خیابان ولیعصر و میدان تجریش واقع شده است. اکنون موزه سینمای ایران در باغ فردوس واقع است.عمارت باغ فردوس در دو طبقه به سبک قاجاریه و معروف به گوش فیل بنا گذاشته شد.

صفحه باغ فردوس با کلیدواژه های باغ فردوس، موزه سینمای ایران، دیدنیهای تهران برچسب خورده است.


صفحه ی به عنوان یک جاذبه گردشگری در ، ، ، ثبت شده است.


باغ فردوس

باغ فردوس در یکی از محله های قدیمی شمیرانات تهران واقع است که از هنگام سلسله قاجار تا به امروز به جا مانده و از دیدنیهای تهران بشمار می آید. باغ فردوس از سال 1381 به عنوان موزه سینمای ایران مورد بهره برداری قرار گرفت.

باغ و عمارت ییلاقی فردوس در اراضی محمدیه با دو عمارت در شمال و جنوب به دستور محمد شاه قاجار (1264-1250) ساخته شد که عمارت شمالی به کلی ویران و عمارت جنوبی فعلا پا برجاست. پایه این باغ و عمارت ییلاقی را حاجی میرزا آقاسی، صدراعظم محمدشاه ریخته است.
عمارت باغ فردوس در قسمت جنوبی باغ ساخته شده و از ابتدا به صورت کاخ و محل اقامت اعیان، تزیین شده است. مساحت باغ فردوس 20 هزار متر مربع و عمارت آن در سه طبقه و زیرزمین با زیربنای 1000 متر مربع بنا نهاده شده است. شیب زمین آن از شمال غربی به جنوب شرقی است و تندی این شیب به حدی است که کف طبقه اول بنا با قسمت جنوبی باغ و سقف آن با قسمت شمالی باغ هم سطح است.

پیشینه باغ فردوس

به دستور محمدشاه قاجار ،درسال ۱۲۶۴ هـ . ق ، قصری برای او در نزدیکی تجریش ساخته شد؛ اما هم زمان با بیماری و مرگ او قصر نیمه تمام ماند و وی در همان قصر نیمه تمام به نام محمدیه (در محل محمودیه فعلی ) از دنیا رفت .

بعد از فوت محمدشاه ، ناصرالدین‎شاه اراضی اطراف این باغ را از مالکان خرید و به باغ افزود و پس از اینکه دختر خود را به معیرالممالک، پسر نظام‎الممالک، داد این باغ را به عنوان هدیه ازدواج به او بخشید و از او خواست ساختمان عمارت جنوبی را تمام کند. معیرالممالک که خود معمار بود پس از خرج مبالغی هنگفت ساختمان را به اتمام رساند و مراسم عروسی را در همین باغ برگزار کرد.
عمارت باغ فردوس در دو طبقه به سبک قاجاریه و معروف به گوش فیل بنا گذاشته شد. زمین های قسمت جنوبی و سراشیبی باغ فردوس نیز با سنگ چین هایی به صورت هفت قطعه مسطح و مطبق در آمد و روی هریک از قطعات ، استخری با فواره های متعدد احداث شد. استخرها به گونه ای ساخته شده بودند که از فواصل دورتر، بزرگ تر به نظر می آمدند.

پس از فوت نظام‎الدوله، باغ فردوس و ساختمان به پسرش دوست علی خان معیرالممالک، رسید. دوست علی خان به باغ و ساختمان آن اهمیتی نمی داد و در نتیجه به دلیل عدم مراقبت و رسیدگی این ساختمان رو به خرابی گذاشت. او سنگهای مرمر بنا را از جا کند و در نمای عمارت امیریه (مدرسه نظام فعلی) به کار برد.
بعد از آن مالکیت باغ فردوس چند بار دست به دست شد تا سرانجام ،در سال ۱۳۱۸ هـ . ق ، در زمان سلطنت مظفرالدین شاه قاجار، محمد ولی خان سپهسالار تنکابنی (خلعتبری) آن را از وراث امین الملک خرید. سپهسالار، علاوه بر ایجاد فواره و استخرهای مطبق ، قنات باغ فردوس را نیز احیا کرد و سردری با شکوه در مظهر قنات (میدان گاه فعلی باغ فردوس ) ساخت ولی به دلیل بدهی به تجارت خانه طومانیانس ، باغ فردوس را به او داد و طومانیانس نیز باغ را در ازای بدهی به دولت رضاخان واگذار کرد. سرانجام ، درسال ۱۳۱۶ ش ، وزارت معارف (آموزش و پرورش ) آن جا را خرید و ساختمان باغ فردوس را مرمت و دبیرستان شاپور تجریش را در آن تاسیس کرد.
در سال 1336 خورشیدی باغ فردوس بین وزارت آموزش و پرورش و شهرداری تقسیم شد. در این هنگام بنیاد فرح پهلوی باغ فردوس را از شهرداری خریداری و پیرو تصمیمی که مبنی بر احیا باغ فردوس برای برگزاری جشن های فرهنگ و هنر در این مکان گرفته شده بود مرمت باغ به سازمان رادیو و تلویزیون ایران سپرده شد. در این دوران این باغ مرکز فعالت های هنری شد و پس از انقلاب اسلامی نیز در سال 1358 زیر پوشش وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی درآمد و به عنوان مرکز آموزش فیلمسازی از آن استفاده می شد و بالاخره در سال 1381 به عنوان موزه سینمای ایران مورد بهره برداری قرار گرفت.باغ فردوس به شماره 1876 مورخ 11/5/76 در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.
آدرس: خیابان ولی عصر، نرسیده به میدان تجریش ، خیابان باغ فردوس


پشتیبانی و تبلیغ

تصاویر باغ فردوس

نظرات بازدیدکنندگاه درباره باغ فردوس

ثبت نظر در آریا زمین نیاز به ثبت نام ندارد؛ اما توصیه می کنیم برای این که دیگران نتوانند با ایمیل و نام شما نظری در سایت آریا زمین ثبت کنند، حتما ثبت نام کرده و حساب خود را تایید نمایید.ریحانه

ریحانه در نوشت:

بدک نبود

امیر

امیر در نوشت:

خیلی ممنون می شوم بگویید چرا عکسهای ساختمان عالیقاپوی اصفهان را بعنوان قسمتی از این مجموعه قرار داده اید. آیا صرفا قصد جذب گردشگر دارید، حالا بهرصورتیکه شده؟

امیری

امیری در نوشت:

مدیر سایت

+امیر : درود بر شما دوست عزیز. بخش اول سوال تان برمیگردد به اشتباه هنگام انتقال اطلاعات از سرور قدیمی به سرور جدید سایت که در اسرع وقت تصحیح خواهد شد. اما متوجه قسمت دوم پرسش تان نشدم. پاینده باشید.


باغبان

باغبان در نوشت:

سلام. شماره این مکان 02122723535 02122705005-9 02122725880-5 ممنون از سایت خوبتون

امیری

امیری در نوشت:

مدیر سایت

سلام. ممنون از اطلاع رسانی شما. پاینده باشید.


رضا

رضا در نوشت:

سلام .اینو جدی میگم .عکساتون خیلی کمه.واسه جذب کردن نیاز به تبلیغات بیشتری دارید

ابراهیمیان

ابراهیمیان در نوشت:

مدیر سایت | مدیر صفحه

سلام. ممنون، حتما مد نظر قرار می دهیم.


مجید

مجید در نوشت:

بسیار دیدنی است .لطفا تو رسانه های عمومی بیشتر در موردش توضیح بدید تا بشناسیم این اماکن دیدنی رو .ممنون میشم

ابراهیمیان

ابراهیمیان در نوشت:

مدیر سایت | مدیر صفحه

دوست عزیز تمام تلاش ما شناساندن اماکن دیدنی کشورمون هست. حمایت دوستان به ما دلگرمی میده.


فریده

فریده در نوشت:

اگه شماره تلفن هم بود عالی بود چون اطلاعاتی در 118 ثبت نشده.

امیری

امیری در نوشت:

مدیر سایت

سلام دوست گرامی. با تشکر از حسن توجه شما ، متاسفانه ما هم هیچ شماره تلفنی از این مکان نداریم. از سایر دوستان خواهش میکنیم اگر اطلاعاتی دارند در اختیار ما بگذارند.


مهران

مهران در نوشت:

سلام چرا در معرفی آدرس ها را درج نمی کنید. مثلا دربند: تجریش - خ دربند و ...


sepideh

sepideh در نوشت:

Dosht nadashtam


باغ فردوس روی نقشه گوگل

آب و هوا
دسترسی سریع
انتشار و اشتراک