مسجد امام اصفهان در ضلع جنوبی میدان نقش جهان در دوران صفوی به فرمان شاه عباس اول ساخته شد.

صفحه مسجد امام اصفهان با کلیدواژه های میدان نقش جهان اصفهان، دیدنی های اصفهان، مسجد امام اصفهان، مسجد شاه، مسجد جامع عباسی، معماری اسلامی، مساجد جامع، کتیبه مسجد امام، مساجد چهار ایوانی، انعکاس صوت برچسب خورده است.


صفحه ی به عنوان یک جاذبه گردشگری در ، ، ، ثبت شده است.


مسجد امام اصفهان یا مسجد شاه که به مسجد جامع عباسی نیز شهرت دارد یکی از مساجد دیدنی و تاریخی میدان نقش جهان اصفهان است که در طی دوران صفوی ساخته شد و از بناهای مهم معماری اسلامی ایران به شمارمی رود. این بنا شاهکاری جاویدان از معماری، کاشی کاری و نجاری در قرن یازدهم هجری است.مسجد امام مربوط به دوره صفوی است و در اصفهان، جنوب میدان نقش جهان واقع شده و این اثر در تاریخ ۱۵ دی ۱۳۱۰ با شماره ثبت ۱۰۷ به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

مسجد امام اصفهان که در ضلع جنوبی میدان نقش جهان قرار دارد در سال ۱۰۲۰ هجری به فرمان شاه‏ عباس اول در بیست و چهارمین سال سلطنت وی شروع شده و تزیینات و الحاقات آن در دوره جانشینان او به اتمام رسیده است.ساختمان مسجد امام از لحاظ معماری و کاشیکاری و حجاری و عظمت گنبد و مناره های بلند آن از شاهکار های قرن یازدهم هجری به شمار می رود . تزیینات کاشیکاری مسجد در زمان جانشینان شاه عباس به تدریج تکمیل شده است ، کتیبه سر در اصلی مسجدامام بر روی کاشی معرق و به خط ثلث علیرضا عباسی و مورخ به سال 1025 هجری است .
در زیر این کتیبه ، کتیبه دیگری به خط ثلث نصب شده که معرف نام معماری بنا « استاد علی اکبر اصفهانی » و مباشر ساختمان مسجد امام بنام « محب علی بیگالله » است . در سر و جلو خان مسجد امام کتیبه های دیگری نیز جلب توجه می نماید . کاشیکاری معرق و خشتی هفت رنگ آن با پیچ فیروزه کاشی و مقرنس های درون سردر جز زیباترین هنر کاشیکاری عهد صفوی به شمار می رود .

دو مناره کاشیکاری مرتفع ، سردری دارای کتیبه هایی نیز می باشد .
در نقره پوش ورودی مسجد امام اصفهان دارای اشعاری به فارسی از دوران شاه صفی است ، که بنا به حساب حروف ابجد متعلق به سال 1046 هجری قمری است . در دهلیز زیبای مسجد امام سنگاب بزرگ تاریخی واقع شده ، این مسجد جز مساجد چهار ایوانی است ، کتیبه ایوان بزرگ و گنبد عظیم آن به خط عبدالباقی تبریزی است ، در گنبد و بر بالای محراب کتیبه ای به خط « محمد صالح اصفهانی » به تاریخ 1038 هجری نقر شده ، کتیبه های متعدد دیگری در چهلستون شرقی و گنبد جنوبی و سایر قسمت های مسجد بر روی کاشی معرق و خشت نوشته شده است ، بر روی سنگاب چهلستون غربی کتیبه منظومی به خط نستعلیق نقر شده که متعلق به زمان شاه سلیمان صفوی و مورخ به سال 1095 هجری است .

در مسجد امام اصفهان فرامین متعددی از دوران شاه عباس اول بر روی الواح سنگی نقر و نصب شده است . در دو زاویه صحن مسجد بنای دو مسجد بنای دو مدرسه سلیمانی و ناصری جلب توجه می نماید . مدرسه سلیمانی متعلق به زمان شاه سلیمان صفوی و مورخ به سال 1087 هجری است ، مدرسه دیگری که بنای آن هم متعلق به دوره صفوی است به علت تعمیراتی که در زمان ناصرالدین شاه قاجار در آن به عمل آمده ، به نام ناصری شهرت یافته است ، در این مدرسه دو تاریخ سال 1077 و 1095 هجری ثبت شده است .
گنبد عظیم کاشیکاری دو پوشه مسجد امام و دو مناره مرتفع ( ارتفاع این دو مناره 48 متر می باشد ) جنبین آن دارای کتیبه هایی نیز می باشد و تاریخ پایان کتیبه گنبد سال 1037 هجری است . بلندی گنبد در حدود 54 متر است ، حد فاصل مابین دو جدار داخلی و خارجی گنبد دو پوشه به طور تقریب در حدود 15 متر است . در مسجد امام فرامین و الواحی از زمان قاجار نصب شده است . همچنین لوحه ای که حاکی از تعمیرات کلی گنبد و کتیبه ایوان بزرگ و سایر اصلاحات آن به سال 1328 خورشیدی است در مسجد نصب شده است .

از نکات جالب توجه مسجد امام اصفهان، انعکاس صوت در مرکز گنبد بزرگ جنوبی آن است . ارتفاع گنبد مسجد ۵۲ متر و ارتفاع مناره های داخل آن ۴۸ متر و ارتفاع مناره های سردر آن در میدان نقش جهان ۴۲ متر است . قطعات بزرگ سنگ های مرمر یکپارچه وسنگاب های نفیس ، از دیدنی های جالب مسجد امام است .

مسجد امام اصفهان به نام های مسجد شاه، مسجد جامع عباسی، نیز شناخته می شود.


پشتیبانی و تبلیغ

تصاویر مسجد امام اصفهان

نظرات بازدیدکنندگاه درباره مسجد امام اصفهان

ثبت نظر در آریا زمین نیاز به ثبت نام ندارد؛ اما توصیه می کنیم برای این که دیگران نتوانند با ایمیل و نام شما نظری در سایت آریا زمین ثبت کنند، حتما ثبت نام کرده و حساب خود را تایید نمایید.آحسان عبدالهی

آحسان عبدالهی در نوشت:

باسلام مجدد. سپاسگزارم از حسن توجه شما دوستان بزرگوار

امیری

امیری در نوشت:

مدیر سایت

پاینده باشید.


آحسان عبدالهی

آحسان عبدالهی در نوشت:

باسلام، بنده فارغ التحصیل رشته مدیریت جهانگردی هستم و دارای 6 سال سابقه در اجرای تورهای اصفهانگردی می باشم و با ارگان های مختلفی از جمله سازمان میراث فرهنگی اصفهان و فرهنگی تفریحی شهرداری اصفهان نیز همکاری نموده ام، از این رو آماده هرگونه همکاری در زمینه اجرای تورهای درون شهری بویژه اصفهان می باشم. متشکرم. 09138897925

امیری

امیری در نوشت:

مدیر سایت

با تشکر از حسن توجه و اطلاع رسانی شما. خدمت شما عرض میکنیم که بزودی امکان ساختن پروفایل برای شما فراهم میگردد. به اطلاع سایر بازدیدکنندگان محترم و عزیز نیز میرسانیم که «آریا زمین» هیچگونه شناختی نسبت به دوستان عزیزی که اقدام به معرفی خویش مینمایند نداشته و مطلقا هیچ مسیولیتی در این زمینه نمی پذیرد. پاینده باشید.


arash asem abadi

arash asem abadi در نوشت:

چرا کامل نیس هیچ چیزی راجبش نداره راجب معماریش مصالح استفاده شده چ نوع معماری بوده تعداد ورودی ها ستون ها اتاق ها جالب نبود


مسجد امام اصفهان روی نقشه گوگل

آب و هوا
دسترسی سریع
انتشار و اشتراک