در شهر خرم آباد بنایی به نام «بقعه باباطاهر» وجود دارد که به اعتقاد برخی زادگاه بابا طاهر است.

صفحه بقعه بابا طاهر خرم آباد با کلیدواژه های آرامگاه بابا طاهر خرم آباد، بقعه بابا طاهر، دیدنیهای خرم آباد برچسب خورده است.


صفحه ی به عنوان یک جاذبه گردشگری در ، ، ، ثبت شده است.


بقعه بابا طاهر خرم آباد

بقعه بابا طاهر در مرکز شهر خرم آباد ودر ضلع غربی قلعه فلک الافلاک ودر کنار خانه قدیمی آخوند ابو قرار دارد و باتوجه به این که از مقبره منسوب به بابا طاهر در همدان تنها یک لوح قرانی مربوط به قرن هفتم به دست آمده است نمی توان آن را به باباطاهر که درقرن چهارم می زیسته نسبت داد . اهالی شهر خرم آباد معتقدند این مقبره مربوط به بابا طاهر شاعر و عارف نامدار و سراینده دوبیتی های معروف لکی و لری است.

بقعه بابا طاهر در گویش لری به باو طاهر معروف است.

سبک بنای مقبره بابا طاهر خرم آباد ساده و متشکل از گنبد خانه ای با یک ورودی است، ساختمان اصلی آن بصورت هشت ضلعی است که چهار ضلع آن هر یک به ابعاد 2,5 متر و اضلاع فرعی هریک 1,70 سانتیمتر است.

ارتفاع گنبد تا کف شش متر است، محل قبر در داخل سردابه بوده که بر روی سردابه و کف بقعه قبری به ابعاد 52* 100*177 سانتیمتر وجود دارد.

بر روی قبر ضریحی چوبی به ابعاد 127* 128* 198 وجود داشته که امروزه از بین رفته است.

اطاق کوچکی به ابعاد 2,5 * 5 متر به بدنه غربی بنا در دوره معاصر الحاق شده بود، که به آن قلندر خانه می گفتند.

بقعه بابا طاهر خرم آباد احتمالا مربوط به دوره خوارزمشاهی وبه شماره 1922 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است و از دیدنی های خرم آباد به شمار می آید.

آدرس: خرم آباد - خیابان امام (ره) - دوازده برجی - خیابان فردوسی - محله درب باباطاهر - کوچه درب باباطاهر

دیدنی ها و جاذبه های مشابه بقعه بابا طاهر خرم آباد


پشتیبانی و تبلیغ

تصاویر بقعه بابا طاهر خرم آباد

نظرات بازدیدکنندگاه درباره بقعه بابا طاهر خرم آباد

ثبت نظر در آریا زمین نیاز به ثبت نام ندارد؛ اما توصیه می کنیم برای این که دیگران نتوانند با ایمیل و نام شما نظری در سایت آریا زمین ثبت کنند، حتما ثبت نام کرده و حساب خود را تایید نمایید.فرخی

فرخی در نوشت:

با سلام : اگر اینجا مقبره بابا طاهره پس همدان چی میشه؟


داریوش سهپهوندی

داریوش سهپهوندی در نوشت:

باباطاهر همان باباطاهر عریان است زیرا اشعار ان کاملا بزبان لری ولکی سمت نوراباد دلفان میباشد وحتی امروزه نیز بااین گویش ولهجه صحبت میکنند بو طاهر = باباطاهر و بوزید=بابازید در زبان لکی ولهجه لری بو=بابا در گذشته پیر یا خلیفه دراویش با پشوند بو =بابا خطاب میکردند


بقعه بابا طاهر خرم آباد روی نقشه گوگل

آب و هوا
دسترسی سریع
انتشار و اشتراک