غار قوری قلعه یکی از هفت اثر طبیعی ملی ایران و بزرگترین غار آبی آسیا با پیشینه ۶۵ میلیون سال است که در استان کرمانشاه قرار دارد.

صفحه غار قوری قلعه با کلیدواژه های مکانهای دیدنی کرمانشاه، غار قوری قلعه، بزرگترین غار آبی آسیا، طولانی ترین غار آبی ایران، زیباترین حوضچه آبی جهان برچسب خورده است.


صفحه ی به عنوان یک جاذبه گردشگری در ، ، ، ثبت شده است.


غار قوری قلعه

غار قوری قلعه در ۲۵ کیلومتری شهر روانسر استان کرمانشاه، در دامنه کوه شاهو و مشرف بر جاده روانسر - پاوه و در همسایگی روستایی به همین نام جای گرفته است.غار قوری قلعه بزرگترین و شگفت انگیز ترین غار آبی آسیا و طولانی ترین غار آبی ایران است.

غار قوری قلعه در طول تاریخ به عنوان جان پناهی امن و دور از دسترس مورد استفاده قرار گرفته که کشف آثاری همچون کاسه، بشقاب و تعدادی ظروف و سکه از دوران “یزد گرد سوم”، حاکی از قدمت و استفاده از آن در دوران باستان است.

بعد از گذر از دالان ورودی غار قوری قلعه اولین مکان وسیعی که وجود دارد به “تالار مریم” نامگذاری شده است. این محوطه همانند دریاچه وسیعی است که گرداگرد آن را قندیل هایی بسیار زیبا با اشکال مختلف فرا گرفته است. این قندیل ها که هر یک اشکال خاصی را تداعی می کنند دلیل اصلی نامگذاری هر قسمت از این غار شده که به عنوان مثال وجود قندیلی به شکل حضرت مریم دلیل نامگذاری اولین تالار غار قوری قلعه به نام تالار مریم شده است.

در داخل غار قوری قلعه و بر روی سینه داخلی آن می توان به صورت طبیعی و بدون دخالت انسان آثار دیگری همچون فردوسی، امیرکبیر، بابانویل، شیرسنگی، ماهی، مار کبری، قارچ، برج پیزا، نیم رخ شیر، فیل، قلب، گل کلم، بستنی، کشتی، گردن غاز، آبشار، لاک پشت، نام حضرت محمد (ص) و نیز ماکت شهر پاوه را مشاهده کرد. در عمق هزار متری غار تالاری وجود دارد که زیباترین حوضچه آبی جهان در آن توجه همه را به خود جلب می کند. در این محوطه قندیل هایی به شکل پرده ای وجود دارد که با دست زدن به هرکدام از آنها صدایی شبیه یکی از آلات موسیقی به گوش میرسد به همین دلیل این محوطه را “تالار بتهوون” نامگذاری کرده اند.

درعمق هزار و ۵۰۰ متری غار قوری قلعه، تالار عروس قرار دارد که زیبایی آن قابل توصیف نیست، جنس سنگهای این محوطه از کریستال سفید و براق است و اگر کسی بخواهد از روی آنها گذر کند جای پای او در این قسمت باقی می ماند.
ازسقف این محوطه قندیل هایی شبیه میله خودکار که جنسشان از رسوبات آهکی و حالت کریستال است به ارتفاع دو تا هشت متر پایین آمده است، این قندیل ها آنقدر نازک و شفاف است که با زدن یک دست هشت متر از آن فرو می ریزد.
در عمق دو هزار و ۷۰۰ متری غار قوری قلعه، چهار آبشار به ارتفاع ۱۰ تا ۱۲ متر وجود که در این عمق وجود چنین آبشار زیبایی باور پذیر نیست وهر بیننده ای را مسحور خود خواهد کرد.


در بخش دیگری از غار قوری قلعه تونلی با نام “تونل برزخ” وجود دارد که به وحشتناکترین مکان این غار معروف شده است، طول این تونل ۲۲۰ متر است که با عرض سه متر نیمی از آن را آب فرا گرفته است.
البته محوطه هایی که ذکر آن رفت، قابل بازدید برای عموم نیست و هم اکنون تنها ۵۰۰ متر از این غار آماده سازی و نورپرداری شده و قابل بازدید است.

به گفته کارشناسان ژرفای غار قوری قلعه زیست گاه گونه ای نادر از خفاشان با نام خفاش “گوش موشی” است که باعث توجه بسیاری از جانورشناسان دنیا شده، اما به غیر از این گونه خفاش تاکنون گونه دیگری از حیات جانوری در غار یافت نشده است. کارشناسان میراث فرهنگی معتقدند که اطلاعات موجود نشان می دهد که تا قبل از تبدیل شدن غار قوری قلعه به یک غار نمایشی جمیعت قابل توجهی از مهره داران غارزی مانند خفاش ها و سمندر خال زرد در آن می زیسته اند.

غار قوری قلعه علاوه بر گردشگران که برای تفریح مراجعه می کنند مکان دیدنی و مناسبی برای غارنوردان، پژوهشگران، زمین شناسان و گروه های دیگر است.

غار قوری قلعه به همراه جنگلهای زیبای بلوط اطراف آن از مکانهای دیدنی کرمانشاه و دارای پتانسیلی بی نظیر در جذب توریست های داخلی و خارجی است به همین دلیل قوری قلعه به عنوان یکی از هفت اثر طبیعی ملی ایران به ثبت رسیده است.

علاوه بر همه این ها، این منطقه دارای ارزش تاریخی زیادی نیز می باشد، بقایای قلعه ای مربوط به دوران ساسانیان در نزدیکی غار قوری قلعه وجود دارد و نیز ۳۰ شی باستانی از جمله بقایای جمجمه انسان و سفالهای پیش از تاریخ در این جا کشف شده است.در جریان تسطیح دهانه غار آثاری از اواخر دوره ساسانی در کف غار کشف شد که شامل هشت عدد ظرف نقره ای با نقش کبک و پرندگان شکاری و درنا، تکه های سفال و پانزده سکه ساسانی مربوط به یزدگرد سوم است. بر روی دو ظرف نیز کتیبه هایی به خط پهلوی میانه نوشته شده که توسط متخصصین ایرانی ترجمه شده است. ظروف نقره از نظر متخصصان ساخت منطقه اورامان بوده و محلی هستند. غارهای اطراف قوری قلعه بر اساس مطالعات باستان شناسی از حدود 50 هزار سال پیش تا حدود 12 هزار سال پیش مسکن شکارچیان عصر سنگ بوده است.

غار قوری قلعه به نام های غار غوری قلعه، نیز شناخته می شود.


پشتیبانی و تبلیغ

تصاویر غار قوری قلعه

نظرات بازدیدکنندگاه درباره غار قوری قلعه

ثبت نظر در آریا زمین نیاز به ثبت نام ندارد؛ اما توصیه می کنیم برای این که دیگران نتوانند با ایمیل و نام شما نظری در سایت آریا زمین ثبت کنند، حتما ثبت نام کرده و حساب خود را تایید نمایید.mina

mina در نوشت:

man mikham tasavire didanie keshvaram ro b doostanam dar ukrain b nemayesh begzaram ba tozih agar momken bashe ye jooraee ba eshtrak gozari tasavir ra rooye page khod dashte basham sepas az shoma

امیری

امیری در نوشت:

مدیر سایت

درود بر شما و سپاس از مهرتون. فعلا دکمه های اشتراک برای همه صفحات فعال هست. آیکن قرمز رنگ، میانه سمت چپ صفحه که اگر کلیک کنید، پنل اشتراک باز میشه. ازتون خواهش میکنیم فعلا از اون استفاده بفرمایید. اما در مورد عکسها، بله پیشنهاد بسیار خوبی هست و در نسخه بعدی سایت حتما لحاظ خواهد شد. رونمایی از نسخه جدید و بسیار پیشرفته تر سایت با امکانات جدید و جذابتر، حداکثر تا پایان فروردین ۹۳. از شما دعوت میکنیم با ما همراه باشید. با سپاس و احترام.


الوندی جانباز جنگ تحمیلی

الوندی جانباز جنگ تحمیلی در نوشت:

با سلام واحترمات بسیار زیبا وجالب وبسیار دیدنی اما کسی نیست برای مردم توضحیات بدهند فقط منتظر نفری چهار وپانصد تومان از بچه وبزرگسالان پول دریافت کنند وحتی به یک جانباز رحم نکردن وگفتند بما دستور دادند که از همی پول نقدی دریافت کنیم وحتی دیدیم بعضی از افراد داخل سیگار میکیشن وکسی داخل نیست که به افراد اخطاری بدهند وتمام صندلی داخل غار همه کثیف بوده ومن به انها گفتگو کردم معیار نباید پول باشد بنده برای درمان به المان سفری به المان داشتم با کارت محلول خودم ورد به باغ وحش داشتم بدون هیچ وجهی


خالد

خالد در نوشت:

گر صبر کنی زغوره حلوا سازی


محسن دارابی

محسن دارابی در نوشت:

میترسم کسی دست به این قندیل ها بزند.


غار قوری قلعه روی نقشه گوگل

آب و هوا
دسترسی سریع
انتشار و اشتراک