جنگل ابر

جنگل ابر

امتیاز: 5.0 از 5 | با 9 رای

جنگل ابر از قدیمی ترین و زیباترین و دست نخورده ترین جنگلهای ایران است. قدمت جنگل ابر مربوط به جنگل های هیرکانی است که جزو بقایای دوران سوم زمین شناسی می باشد.

صفحه جنگل ابر با کلیدواژه های جنگل ابر، جنگل هیرکانی، روستای ابر، طبیعت ایران برچسب خورده است.


صفحه ی به عنوان یک جاذبه گردشگری در ، ، ، ثبت شده است.


جنگل ابر

جنگل ابر یکی از دست نخورده ترین جنگل های ایران است که در ادامه جنگل های سرسبز شمال ایران، یکی از منحصر به فردترین زیست بوم های ایران محسوب می شود. جنگل ابر در 45 کیلومتری شمال شاهرود در استان سمنان و در مسیر جاده شاهرود به علی آباد، در پشت روستای ابر قرار دارد. جنگل ابر در منطقه ای قرار دارد که از ضخامت کوه های البرز کاسته می شود و ابرهای گرفتار در پشت این دیواره از لابه لای دره ها به سمت جنوب سرازیر می شوند؛ به همین خاطر تقریبا از بعدازظهر تا نیمه های شب با سرد شدن هوا چنان می نماید که جنگل به روی ابرها سوار شده است.ابرها آنقدر به درخت ها نزدیک اند که به نظر می رسد می توان در میان ابرها گشت و گذار کرد و به باور بسیاری از گردشگران یکی از زیباترین چشم اندازهای طبیعت ایران محسوب می شود.

ارتفاع زیاد جنگل ابر از سطح دریا، پایین بودن دما در فصل گرما و وجود چشمه سارهای فراوان و پوشش جنگلی متنوع از شاخصه های این جنگل است. متوسط حداکثر دما ۲۰ و حداقل دما 6 درجه سانتی گراد است.از چشمه های دایمی منطقه می توان به چشمه آلوچال، آب شرش و آبشار اشاره کرد.

جنگل ابر شاهرود با 35 هزار هکتار وسعت به سه دلیل برای دنیا اهمیت دارد:

اول این که جنگل ابر قسمتی از جنگل های باستانی هیرکانی است و گیاهان دارویی آن کم نظیر است.

دلیل دوم مربوط به اکوتن این ناحیه می شود؛ یعنی مرز میان بند بین دو اکوسیستم منطقه نیمه بیابانی و جنگلی. به طوریکه می توان در جنگل های این ناحیه درختان سوزنی برگ را در کنار درختان پهن برگ مشاهده کرد که این امر در گونه های جانوری هم تاثیرگذار بوده است.

دلیل سوم آنکه به خاطر جغرافیای خاص منطقه که دو منطقه کم ارتفاع و بلند را در کنار هم قرار داده است، شاهد تشکیل اقیانوس ابر در این منطقه هستیم که پدیده کم نظیری در دنیا محسوب می شود.

قدمت جنگل های هیرکانی که جزو بقایای دوران سوم زمین شناسی هستند از یک سو و وجود 85 گونه گیاهان چوبی به همراه گونه های گیاهی بسیار نادری مانند راش، بلوط، توسکا، نارون، گیلاس وحشی، بارانک، سرخدار، نمدار و ... از سوی دیگر، نشان می دهد که این اراضی می توانند همچون موزه زنده ای برای جذب گردشگران داخلی و خارجی مورد استفاده قرار بگیرند.

بخشی از گردشگران این منطقه، گیاه شناسانی هستند که برای دیدن گونه های نادر گیاهی موجود در جنگل های هیرکانی به ایران می آیند.

دسته دوم، توریست های عمومی هستند که بیشتر از کشورهای آسیای میانه و خاورمیانه به ایران می آیند.

جنگل ابر به نام های روستای ابر، نیز شناخته می شود.


پشتیبانی و تبلیغ

تصاویر جنگل ابر

نظرات بازدیدکنندگاه درباره جنگل ابر

ثبت نظر در آریا زمین نیاز به ثبت نام ندارد؛ اما توصیه می کنیم برای این که دیگران نتوانند با ایمیل و نام شما نظری در سایت آریا زمین ثبت کنند، حتما ثبت نام کرده و حساب خود را تایید نمایید.ehsan

ehsan در نوشت:

سلام. قربان در شاهرود و به طور کلی سمنان آثار باستانی و مناظر و اماکن دیدنی بسیار موجوده. انشاا... تشریف بیاورید.

امیری

امیری در نوشت:

مدیر سایت

انشاا...

HOSEIN

HOSEIN در نوشت:

جنگل ابر خیلی قشنگ است


کمال

کمال در نوشت:

خیلی قشنگ بود

امیری

امیری در نوشت:

مدیر سایت

سپاس از شما؛ پاینده باشید.


HOSEIN

HOSEIN در نوشت:

من جنگل ابر راخیلی دوست دارم


جلادتی

جلادتی در نوشت:

صبحان الله از این زیبایی چقدر خدا زیباست


جنگل ابر روی نقشه گوگل

آب و هوا
دسترسی سریع
انتشار و اشتراک