معبد چغازنبیل بزرگترین اثر معماری بر جای مانده از تمدن عیلامی . چغازنبیل اولین اثر تاریخی از ایران بود که در فهرست میراث جهانی یونسکو جای گرفت.

صفحه زیگورات چغازنبیل با کلیدواژه های زیگورات چغازنبیل، مکانهای دیدنی خوزستان، بزرگترین اثر معماری عیلامی، اماکن دیدنی ایران، اماکن باستانی ایران، حصار چغازنبیل، معماری چغازنبیل برچسب خورده است.


صفحه ی به عنوان یک جاذبه گردشگری در ، ، ، ثبت شده است.


زیگورات چغازنبیل

زیگورات چغازنبیل پرستشگاهی است که ایلامیها ( عیلامیها ) برای خدایان خود ساخته بودند. چغازنبیل در 45 کیلومتری جنوب شهر شوش در نزدیکی منطقه باستانی هفت تپه در استان خوزستان واقع می باشد و شوش را به یکی از اماکن دیدنی و باستانی ایران تبدیل کرده است. اونتاش ناپیریشا شاه ایلام ( عیلام ) در قرن سیزده پیش از میلاد معبد چغازنبیل را برای ستایش ایزد اینشوشیناک، نگهبان شهر شوش، بنا کرد. زیگورات در زبان عیلامی به معنای نیایشگاه است و چغازنبیل واژه ای محلی به معنای زنبیل واژگون است و نام باستانی این بنا به شمار نمی آید بلکه این مکان نزد باستان شناسان به دور اونتاش معروف می باشد که به معنای قلعه اونتاش است البته در برخی متون میخی از این شهر با عنوان ال اونتاش به معنی شهر اونتاش نام برده شده است.

در مرکز این شهر، معبد عظیم چغازنبیل به صورت مطبق بنا شده معبد چغازنبیل بزرگترین اثر معماری بر جای مانده از تمدن عیلامی است که تا کنون شناخته شده است.معبد چغازنبیل،بنایی مربعی با صدوپنج متر طول و عرض و 52 متر ارتفاع در پنج طبقه ساخته شد که امروزه ارتفاع آن 25 متر و تنها 2 طبقه و نیم از آن باقی مانده است.

بنای زیگورات چغازنبیل از آجر ساخته شده است و بر روی آجرهای آن نوشته های زیادی به خط ایلامی دیده میشود. در تمام طول بنای زیگورات آبراههایی دیده میشود ،شاید دلیل آنها حفاظت از بنا در مقابل بارانهای سیل آسای محل است. دورتادور معبد چغازنبیل سنگفرش است و در بعضی از سنگفرشها آثار جای پای بچه دیده میشود. دلیل آن تا کنون نا معلوم است. در شمال غربی بنای زیگورات پناهگاههای کوچکی وجود دارد که مربوط به خدای ایلامی ایشنیکراب است. درون محوطه یک ساعت خورشیدی بزرگ نیز دیده میشود.
دورتا دور زیگورات چغازنبیل را دیواری احاطه می کرده که در مجاورت آن در جبهه شمال غربی معابدی برای خدایان کریریشا، ایشنی کرب و هومبان بنا شده است.همچنین معابد دیگری در جبهه شمال شرقی قرار داشته اند و مجموعه این معابد توسط حصار دیگری احاطه می شده است.در خارج از این حصار بقایای اندکی از خانه های شهر در سطح زمین دیده می شوند. دورتادور شهر سومین دیوار قرار داشته که کل شهر را محصور می کرده. در زیر یکی از این کاخ ها پنج مقبره زیرزمینی کشف شده است که احتمالا به خانواده شاهی تعلق داشته اند. در طرف مقابل شهر و بر روی ضلع شمال غربی حصار خارجی مخزنی برای آب موجود است.

بناهای مهم چغازنبیل عبارتند از :

حصار اول که به آن حصار تمنوس می گفته اند معبد ذیقورات یا زیگورات، معبد الهه اینشوشیناک، مجموعه معابد شمال غربی، معبد چهارگوش غربی، معبد چهارگوش جنوب شرقی، نیایشگاه های سه گانه، دروازه بزرگ، دروازه ارابه ها، دروازه شمال شرقی را در بر میگیرد. جنس این دیوار از خشت و گل کوبیده است.

حصار دوم، حصاری است که حصار اول و بخشی از بناهای تاریخی چغازنبیل مانند معابد هیش میتیک و روهوراتیو، دروازه شوش، دروازه مسدود شده، گذرگاه شاهی، برج نورکیپرات، مجموعه غربی را در بر میگیرد.

حصار سوم چغازنبیل نشانگر محدوده شهر بوده است و حصارهای اول و دوم و مجموعه بناهای چغازنبیل را در بر می گیرد. مصالح به کار گرفته شده در ساخت این حصار، عموما خشتی هستند.

از دیگربناهای چغازنبیل می توان به نیایشگاه نوسکو، مخزن، کاخ آرامگاه ها، کاخ شماره 2 و 3 اشاره کرد.

چغازنبیل اولین اثر تاریخی از ایران بود که در فهرست میراث جهانی یونسکو جای گرفت. جامعه بین المللی برای آن ارزش استثنایی و جهانی قایل است.

دسترسی به اثر باستانی و دیدنی چغازنبیل از جاده ای انحرافی در جاده شوش به اهواز و همچنین از جاده شوشتر به هفت تپه (جاده کشت و صنعت کارون) مقدور است و بدون شک از مکانهای دیدنی این منطقه به شمار می آید .

زیگورات چغازنبیل به نام های زیغورات چغازنبیل، معبد چغازنبیل، دور اونتاش، نیز شناخته می شود.

دیدنی ها و جاذبه های مشابه زیگورات چغازنبیل


پشتیبانی و تبلیغ

تصاویر زیگورات چغازنبیل

نظرات بازدیدکنندگاه درباره زیگورات چغازنبیل

ثبت نظر در آریا زمین نیاز به ثبت نام ندارد؛ اما توصیه می کنیم برای این که دیگران نتوانند با ایمیل و نام شما نظری در سایت آریا زمین ثبت کنند، حتما ثبت نام کرده و حساب خود را تایید نمایید.روناک

روناک در نوشت:

سلام از مطالب خوبی که گذاشتید ممنون. میخواستم یه سوال بپرسم اگر قسمت باشه میخوام عید امسال رو بیایم سمت استان شما شهرهای شوشتر و دزفول احتمالا اهواز. میخواستم ببینم اگر ما از قبل جایی رو برای موندن رزرو نکنیم موقعی که برسیم به مشکل بر نمیخوریم؟آیا تعداد هتل ها و مسافرخونه ها طوری هست که راحت بشه ساکن شد؟

امیر M I S

امیر M I S در نوشت:

سلام روناک خانم ، بله جا برای اسکان هست ، اگر توی سفرتون یه سری هم به شهر های دیگه ی استان ما بزنید خیلی بهتون خوش میگذره ، مثلا مسجد سلیمان که اولین چاه نفت دنیا توشه ، یا آبادان که واقعا زیباست بازارهای خیلی خوبی داره ، یا طبیعت لالی ، لالی یه روستایی داره به نام آرپناه که از نظر من بهشت روی زمینه ، خوده اهواز بسیار زیباست ،شبهای کارونش زبان زده .امیدوارم بهتون خوش بگذره.

روناک

روناک در نوشت:

ممنون از شما که راهنمایی کردید

ابراهیمیان

ابراهیمیان در نوشت:

مدیر سایت | مدیر صفحه

لطفا دوستان اهل استان خوزستان پاسخ دوستمونو بدن. متشکریم


وفا

وفا در نوشت:

با سلام............... من تا الان3 بار رفتم چغازنبیل واقعا قشنگه به همه ی دوستان توصیه میکنم برن....... دوربین فراموش نشه میشه عکس های قشنگ زیادی گرفت.........

امیری

امیری در نوشت:

مدیر سایت

خوشحال میشیم که با راه اندازی نسخه جدید سایت (به زودی زود) عکسهایی که گرفتید رو به نام خودتون تو سایت منتشر و در معرض دید سایر دوستان قرار بدید. امیدواریم خیلی زود بتونیم این امکان رو فراهم کنیم و همینطور امیدواریم که مورد استقبال شما عزیزان قرار بگیره.

کوروش

کوروش در نوشت:

ضمن سلام و آرزوی مبارکی سال نو به شما وفای عزیز. راستش من ساکن تهران هستم و برای یک پروژه دانشگاهی به تصاویر سایت چغازنبیل و خود زیگورات احتیاج دارم. البته تو اینترنت و سایتهای مختلف تصاویر خیلی خوبی وجود داره ولی تصویری که حضور بازدیدکننده های ایرانی و خارجی رو توی محوطه نشون بده متاسفانه وجود نداره یا من ندیدم. لطف بزرگی میکنید اگر همچین تصاویری رو دراختیار من قراربدین.


نسرین

نسرین در نوشت:

سلام. ممنون از اطلاعاتتون. البته ذکر این نکته لازم است که کاشف چغازنبیل، یک فرد فرانسوی بوده است.

ابراهیمیان

ابراهیمیان در نوشت:

مدیر سایت | مدیر صفحه

سلام دوست عزیز. از لطف شما ممنونیم. سربلند باشید.


فاطمه

فاطمه در نوشت:

سلام. خسته نباشید. من میتونم از نقاط دیدنی استان براتون عکس بفرستم؟ چون قسمتی که راجع به خوزستان هستش چیزه زیادی نداره. خوزستان جاهای دیدنیه زیادی داره.

امیری

امیری در نوشت:

مدیر سایت

سلام زنده باشید. بله حتما، باعث افتخار و خوشحالی ماست. هر مطلب و عکسی که ارسال کنید، به نام خودتون در سایت ثبت میشه. علاوه بر این، بزودی و با راه اندازی امکانات جدید سایت (از جمله امکان ثبت نام و ثبت مکان)، اگه تمایل داشتید و در سایت ثبت نام کردید، مطالب ارسالی شما تا زمان ثبت نام، به حساب کاربری شما منتقل میشه و خودتون میتونید از اون ببعد مدیریتش کنید. برای راهنمایی درباره ارسال مطلب، به صفحه تماس با ما مراجعه بفرمایید. پاینده باشید.


niloufar

niloufar در نوشت:

من عاشق بنای زیگورات چغازنبیل هستم...تاالان فقط تونستم مطالب متعددی راجع بهش بخونم امامتاسفانه نتونستم این بنای باشکوه روازنزدیک ببینم..ممنون بابت مطالب مفیدتون

ابراهیمیان

ابراهیمیان در نوشت:

مدیر سایت | مدیر صفحه

علاقه ی شما عزیزان به ما دلگرمی می دهد تا در این کار استوارتر قدم برداریم. آرزو میکنم این مکان تاریخی زیبا را از نزدیک ببینید. سرفراز باشید.


کوثر

کوثر در نوشت:

سلام من وقتی اماکن رادیدم شگفت زده شدم چون پس فردامیخواهم برم شوش ودزفول

ابراهیمیان

ابراهیمیان در نوشت:

مدیر سایت | مدیر صفحه

سلام دوست گرامی. امیدوارم سفر بهتون خوش بگذره ، خوشحال میشیم خاطرات، عکسها و رهاوردتون از این سفر رو با آریا زمینی ها در میون بذارید. پاینده باشید.


محمد بهروش

محمد بهروش در نوشت:

سلام.واقعا عالیه و زیباوممنون


زیگورات چغازنبیل روی نقشه گوگل

آب و هوا
دسترسی سریع
انتشار و اشتراک