تالاب انزلی

تالاب انزلی

امتیاز: 4.9 از 5 | با 8 رای

تالاب انزلی از جالب ترین و بزرگترین زیستگاه های طبیعی جانواران ایران محسوب می شود و هر ساله پذیرای تعداد زیادی از پرندگانی است که از سوی کشورهای همسایه شمالی به ایران می آیند.

صفحه تالاب انزلی با کلیدواژه های تالاب انزلی، زیباترین مناظر آبی، تالاب های بین المللی، تکثیر ماهیان خاویار، پرندگان مهاجر، دیدنی مرداب انزلی، جاذبه های گردشگری مرداب انزلی برچسب خورده است.


صفحه ی به عنوان یک جاذبه گردشگری در ، ، ، ثبت شده است.


تالاب انزلی

تالاب انزلی در ساحل جنوب غربی دریای خزر در بندر انزلی ، در استان گیلان واقع شده است. ترکیب اکوسیستم های خشکی و دریایی موجب پدیدار شدن زیستگاه هایی می شوند که به آن تالاب یا مرداب می گوییم. تالاب در لغت به مفهوم آبگیر ، استخر و برکه ، به طور کلی محلی است که آب رودخانه ها و چشمه ها یا آب باران در آن جمع شود و راکد بماند و به همین جهت آن را مرداب می گویند. در تالاب انزلی گونه های مختلفی از آبزیان و پرندگان زندگی می کنند ، هم چنین نیلوفر های آبی ( لاله تالابی ) که در این تالاب میروید بسیار معروف است .

محدوده آب مرداب انزلی شامل چهار بخش یا حوضچه آبی به شرح زیر است : تالاب ماهروزه که سابقا به نام خلیج کپورچال نامیده می شد در بخش غربی ؛ تالاب سیاه کشیم در جنوب غربی ، تالاب شیجان در بخش شرقی و بخش مرکزی . این چهار بخش از نظر خصوصیات فیزیکوشیمیایی ، مرفولوژیک ، فیتواکولوژی و جغرافیایی دارای تفاوت های چشمگیر بوده و سیستم های متفاوتی را ارایه می نمایند.

تالاب بین المللی انزلی از جمله زیباترین مناظر آبی منطقه است. تالاب انزلی محل تخم ریزی آبزیان و پناهگاه و مامن پرندگان بومی و مهاجر است. مرداب انزلی با بیش از ۱۰۰ گونه پرنده ۵۰ گونه ماهی صدها گونه موجودات گیاهی اکوسیستم کم نظیری دارد.در داخل تالاب انزلی جزایر زیبایی وجود دارد و دو شهر زیبای بندرانزلی و آبکنار در ساحل آن قرار دارند. تالاب انزلی از سال ۱۳۵۴ جزو تالاب های بین المللی تحت حفاظت شد و مهمترین منبع تکثیر و تولید ماهیان خاویاری و استخوانی دریای خزر است.

۱۴۵ گونه پرنده مهاجر در ایران شناخته شده اند. ۷۷ گونه( ۵۳%) از این پرندگان را می توان در تالاب انزلی مشاهده نمود. در سال ۱۳۸۱ حدود ۷۰۰،۰۰۰ پرنده مهاجر از قبیل اردک، غاز، قو و چنگر در تالاب مشاهده شده اند که از سیبری یا دیگر مناطق جهان به این ناحیه مهاجرت کرده اند. پلیکان سفید، پلیکان پا خاکستری، و غاز پیشانی سفید کوچک از پرندگانی محسوب می شوند که بسته به شرایط آب و هوایی در این مکان زمستانگذرانی میکنند. این منطقه بعنوان گذرگاه پرندگانی نظیر اردک سر سفید، سلیم سینه بلوطی، خروس کولی شکم سیاه و پا شلک کوچک به ثبت رسیده است. منظره پرندگان مهاجر بر روی مرداب انزلی یکی از مناظر بسیار دیدنی این مرداب است که گردشگران را به سوی خود میخواند.

مرداب زیباست و زیبایی آن بیشتر به خاطر گیاهانی است که بر سطح و سواحل آن به چشم می خورد. تالاب انزلی از تنوع گونه های گیاهی گسترده ای برخوردار است که از جمله این گیاهان میتوان به لاله تالابی، توسکای قشقایی، نی، استخرخان، مریم آبی، بارهنگ آبی و ... اشاره کرد.

از جاذبه های گردشگری مرداب انزلی حمل و نقل آبی در این مرداب است. قایق های موتوری امکان گشت و گذار در تالاب را برای گردشگران فراهم آورده است.

تالاب بین المللی انزلی از سالیان دور همه ساله پذیرای مسافران بی شمار داخلی و جهانگردان خارجی است.

تالاب انزلی از جمله تالاب های بین المللی ثبت شده ایران است. این تالاب از نخستین تالاب های ثبت شده در معاهده رامسر در سال ۱۹۷۱ میلادی است.

تالاب انزلی به نام های مرداب انزلی، نیز شناخته می شود.

دیدنی ها و جاذبه های مشابه تالاب انزلی


پشتیبانی و تبلیغ

تصاویر تالاب انزلی

نظرات بازدیدکنندگاه درباره تالاب انزلی

ثبت نظر در آریا زمین نیاز به ثبت نام ندارد؛ اما توصیه می کنیم برای این که دیگران نتوانند با ایمیل و نام شما نظری در سایت آریا زمین ثبت کنند، حتما ثبت نام کرده و حساب خود را تایید نمایید.سارا

سارا در نوشت:

خیلی زیبا و رویایی است در ایران خودمان چنین بهشت هایی وجود دارد و خیلی ها بی خبرند.

امیری

امیری در نوشت:

مدیر سایت

بله متاسفانه همینطور است. هدف ما هم اطلاع رسانی در باره ی همین بهشت ها ست.


رضا

رضا در نوشت:

متاسفانه من امسال انزلی بودم و شرایط تالاب از نظر زیست محیطی خیلی بد بود و آدم تاسف می خورد... امیدوارم شرایط تالاب مثل دریاچه ارومیه نشود.

ابراهیمیان

ابراهیمیان در نوشت:

مدیر سایت | مدیر صفحه

ما هم امیدواریم


تالاب انزلی روی نقشه گوگل

آب و هوا
دسترسی سریع
انتشار و اشتراک