جنگل ارسباران ناحیه کوهستانی و جنگلی است در شمال استان آذربایجان شرقی. جنگل های ارسباران بهشت گمشده آذربایجان شرقی که هر انسانی را شیفته خود میکند.

صفحه جنگل های ارسباران با کلیدواژه های مکانهای دیدنی آذربایجان شرقی، جنگل ارسباران، عکس جنگل ارسباران، موزه عرفان ایران، جشن برداشت سماق، پارک ملی ارسباران، کمپ های توریستی ارسباران، گردشگران داخلی و خارجی، مکانهای دیدنی ایران برچسب خورده است.


صفحه ی به عنوان یک جاذبه گردشگری در ، ، ، ثبت شده است.


جنگل ارسباران

جنگل ارسباران در دل طبیعت بکر و دست نخورده استان آذربایجان شرقی قرار دارد. جنگل ارسباران با وسعت بیش از ۷۰ هزار هکتار سرزمین پهناوری است که از شمال به رود ارس و از مشرق به مشگین شهر و مغان و از جنوب به سراب و اوجان و از مغرب به مرند و تبریز محدود است و شهرستان اهر را در بر می گیرد. بدون شک جنگل ارسباران از مکانهای دیدنی و تفریحی آذربایجان شرقی و همچنین ایران است.

ارسبار یا آرازبار و قره داغ یا قراچه داغ نامهایی بودند که جنگل ارسباران در دورانهای مختلف به آنها معروف بوده است.

از ویژگی های منطقه ارسباران شامل کوههای بلند و درختان گوناگون است که نگاه هر‎ ‎بیننده ای را مجذوب و حیران خویش می سازد و همچنین زیست گاه حیواناتی از جمله: خرس قهوه ای، خوک‎ ‎وحشی، روباه، شغال، گرگ، سیاه گوش و‎.... ، ‏ ‎پرندگانی از قبیل :کبک، کبک چیل، جی جاق، کلاغ نوک قرمز‎ ‎و‎ ‎پرندگان شکاری چون عقاب طلایی، شاهین و ... همچنین از لحظ پوشش گیاهی دارای گونه های‎ ‎مختلف گیاهی منحصر به فرد سرخدار، ممرز، بلوط، فندق، گردو و سماق و‏‎ ‎‏ غیره می باشد‏‎ که گاه ‎از نظر تنوع در جهان بی نظیر است.

جنگل های ارسباران با طبیعت زیبا و چشم اندازهای دلنشین و وجود اماکن و ابنیه تاریخی ، توان بالقوه بالایی برای جذب گردشگر دارد. از جمله آثار تاریخی این منطقه می توان به قلعه بابک، قلعه پشتو، قلعه جوشین، دژ قهقهه، بقعه شیخ شهاب الدین و بازار اهر اشاره کرد.

قلعه بابک

قلعه بابک دژ و مقر سردار تاریخی ایران، بابک خرمدین بوده است. قلعه بابک در نزدیکی شهر کلیبر در شمال شرق استان آذربایجان شرقی قرار دارد.

قلعه پشتو

قلعه پشتو یکی از باارزش ترین و جالب ترین آثار تاریخی بخش هوراند از شهرستان کلیبر، قلعه پشتو یا پشتاب است که بر بلندترین کوه بین روستاهای پشتاب و کوجان قرار گرفته است. از قلعه پشتو که شبیه قلعه بابک و شاید همزمان با آن بوده است به هنگام نبرد با اعراب حاکم بر منطقه استفاده نظامی می شده است.

قلعه جوشین

قلعه جوشین یکی از قلعه های تاریخی شهرستان ورزقان است. این قلعه در ۲۶ کیلومتری غرب ورزقان و ۶ کیلومتری روستای جوشین در یک منطقه کوهستانی سخت گذر در بالای یک کوه مرتفع قرار گرفته است.

دژ قهقهه

دژ قهقهه در ۸۵ کیلومتری شمال شرقی شهرستان مشکین شهر در استان اردبیل قرار دارد. این دژ به دلیل این که محل زندانی شدن افراد سیاسی مهمی مانند شاهزادگان صفوی در زمان گذشته بوده است، در تاریخ شهرت بسیاری دارد.

بقعه شیخ شهاب الدین اهری

بقعه شیخ شهاب الدین اهری در شهر اهر در استان آذربایجان شرقی، محل خانقاه و مقبره شیخ شهاب الدین اهری می باشد. این مجموعه شامل ساختمان های خود خانقاه، مسجد، ایوانی بلند، مناره ها، و تعدادی غرفه است. این خانقاه از سال ۱۳۷۴ به موزه ادب و عرفان تبدیل شده است که تنها موزه عرفان در ایران است.

بازار اهر

بازار اهر از شاخه های مختلفی تشکیل یافته و دارای ۴ بخش اصلی به نام های بازار جعفرقلی خان، بازار کفاشان، بازار نصیربیگ و راسته بازار است. این بازار در زمان رشیدالملک، حکمران وقت ارسباران مرمت شده است.

قصر آیینه لو

قصر آیینه لو در ته یکی از دره ها در روستای آیینه لو قرار دارد. این قصر به ثروتمند معروف ارمنی دوران قاجاریه (طومانیاس) بوده است. بنای نیمه سالم و باقی مانده این عمارت که در جهت شمال جنوب ساخته شده است در حدود ۱۲*۲۰ متر می باشد که قسمت جنوبی آن از در اصلی تا جنوب ۵/۶ متر می باشد این ساختمان ۳ طبقه یعنی (قسمت جنوبی) سه طبقه ولی بقیه ساختمان ها ۲ طبقه می باشد.

قلعه آوارسین

قلعه آوارسین که در نزدیکی روستای آوارسین از توابع بخش خداآفرین شهرستان کلیبر واقع شده است.

حمام کردشت

حمام کردشت یکی از آثار تاریخی روستای کردشت در بخش مرکزی شهرستان جلفا می باشد. این بنا سالانه پذیرای هزاران نفر از گردشگران داخلی و خارجی است. قدمت این بنا به اواسط دوره صفویه و زمان سلطنت شاه عباس صفوی می رسد.

جنگلهای سماق در بخش هوراند اهر، از سرمایه های ارزشمند طبیعی منطقه ارسباران به شمار می رود که در سطح وسیعی از این منطقه می رویند. هرساله در اواخر تابستان و اوایل پاییز میوه های سماق بر درختان جنگلی می رسند و اهالی روستاهای اطراف طی جشنی به نام جشن برداشت سماق میوه رسیده درختچه را می چینند و پس از چیدن و خشک کردن، سماق آنها را آسیاب کرده و علاوه بر مصرف خوراکی و دارویی در رنگرزی نیز استفاده می کنند.‏

جنگل های ارسباران صرف نظر از جاذبه های شکارگاهی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی به دلیل وجود گونه های گیاهی و جانوری کمیاب، چشم اندازهای بکر و وسیع و شکنندگی و آسیب پذیری بالای خود در سال های ‪ ۱۳۵۰‬و ‪ ۱۳۵۲‬شمسی ابتدا به عنوان منطقه ممنوعه و سپس منطقه حفاظت شده تحت حفاظت و نظارت اعلام شده و سرانجام به پارک ملی ارسباران ارتقا یافت. در پارک ملی ارسباران ‪ ۲۲۰‬گونه پرنده، ۳۸‪‬ گونه خزنده، پنج گونه دوزیست، ‪ ۴۸‬گونه پستاندار و ‪ ۲۲‬گونه ماهی شناخته شده است.

کمپ های توریستی ارسباران

از جمله مکان های مناسب در جنگل های ارسباران جهت استراحت و اسکان می توان به قلعه درسی، مکیدی درسی، آینالو در کلیبر و چیچکلو در ورزقان اشاره کرد.

جنگل های ارسباران به نام های قره داغ، قراجه داغ، آرازبار، ارسبار، نیز شناخته می شود.

دیدنی ها و جاذبه های مشابه جنگل های ارسباران


پشتیبانی و تبلیغ

تصاویر جنگل های ارسباران

نظرات بازدیدکنندگاه درباره جنگل های ارسباران

ثبت نظر در آریا زمین نیاز به ثبت نام ندارد؛ اما توصیه می کنیم برای این که دیگران نتوانند با ایمیل و نام شما نظری در سایت آریا زمین ثبت کنند، حتما ثبت نام کرده و حساب خود را تایید نمایید.فردین نامی هومان

فردین نامی هومان در نوشت:

سلام چی شد؟ نرفتید هومان؟

مهدی ارغوانی

مهدی ارغوانی در نوشت:

فردین جان ای کاش ما به جای شما بودیم یا در دهات شما زندگی میکردیم ، ما به روستای شما رفتیم آقا حرف نداشت نمیدونم چی بگم خیلی منظره عالی داشت بیست بیست ، ای کاش دولت براش سرمایه گذاری کنه و توریستی بشه خیلی جای بی نظری بود

عباس عبدی

عباس عبدی در نوشت:

با سلام ، جناب آقای دکتر فردین ، ما به همراه چندی از اعضای هیات علمی تهران و شیراز و مشهد به کلیبر رفتیم و از روستای شما هم دیدن کردیم جای مناسبی برای جذب گردشگری است فقط معنی دقیق هومان با تاریخچه آن را بهم ایمل کنید . از جاده روستای شما هم بازدید به عمل آمد احتمالا گازهای که خارج میشوند گازهای آتشفشانی یا حاکی از وجود نفت وگاز باشد که نیاز به دستگاه های و تجهیزات بیشتری می باشد . به امید ایزد یکتا

امیری

امیری در نوشت:

مدیر سایت

جناب نامی هومان گرامی، ضمن تشکر از اینکه باز هم به وبسایت خودتون سر زدید، به اطلاعتون میرسونیم که در نسخه جدید، با ثبت نام توی سایت، خودتون میتونید برای روستای زیباتون یک صفحه در سایت بسازید و عکس ها و مطالب مربوط به اون رو منتشر کنید. باعث خوشحالی و افتخار ما ست که شما دوست فرهیخته رو در کنار خودمون داشته باشیم. آرزوی شادی و تندرستی برای حضرتعالی داریم. پاینده باشید.

احمد گنجی

احمد گنجی در نوشت:

با سلام خدمت دکتر فردین نامی جناب آقای نامی عزیز باید خدمتتان عرض کنم که روستای که شما تعریف میکردید با آنچه که من دیدم زمین تا آسمان فرق داشت، روستای هومان واقعا در وصف نمی گنجد روستای هومان یک باغ از باغهای بهشت است واقعا تعجب میکنم که چرا دولت و مسولین آذربایجان به همچین روستای توجه ای نمیکنند

امیری

امیری در نوشت:

مدیر سایت

جناب آقای گنجی، ضمن خوش آمد گویی خدمت جنابعالی و تشکر از این که تجربه تون رو در اختیار دیگران گذاشتید، از جنابعالی دعوت میکنیم، با ثبت نام در سایت، و ایجاد صفحه ای جدید برای روستای مورد نظر (یا هر مکان دیگری که دوست دارید)، مطالب و تجارب و تصاویر خود را در صورت تمایل به دید دیگر بازدیدکنندگان عزیز آریا زمین بگذارید. سپاس از مهرتان. پاینده باشید.


میلاد

میلاد در نوشت:

شما را در لینک دوستانم قرار دادم.

امیری

امیری در نوشت:

مدیر سایت

درود بر شما و سپاس از مهرتون. در سایت جدید حتما حتما منتظرتون هستیم. زنده باشید


میلاد

میلاد در نوشت:

میتوانید از وبلاگ garadaghyeri.blogfa.com منبع بگیرید.

امیری

امیری در نوشت:

مدیر سایت

درود بر شما میلاد عزیز و گرامی. بسیار وبلاگ جالب و مطالب جامعی دارید. ترجیح میدهیم بجای آن که از وبلاگ وزین شما منبع بگیریم، از شما دعوت کنیم تا با ما در نسخه جدید آریا زمین همراه باشید و مطالب را خودتان و به نام و تحت پروفایل خودتان منتشر کنید تا هم دیگران بتوانند از مطالب وزین شما استفاده کنند؛ و هم ما در حق نام شما جفایی نکرده باشیم. در سایت جدید حتما حتما منتظر حضور پرمهرتان هستیم. (نسخه جدید در aryazamyn.com حداکثر تا چند روز آینده - خیلی نزدیکیم - از همین سایت اطلاع رسانی خواهیم کرد). پاینده باشید.


هادی ح ز

هادی ح ز در نوشت:

تو آذربایجان این همه مکان دیدنی و جالب و گردشگری وجود داره اما شما فقط 4.5تاشو گذاشتین سایت..یکیش رود آراز سد علویان مراغه پل دختر میانه و ملکان دریاچه خشک ارومیه و غیره...خواهشا بزارین تو سایت حیفن اینا

ابراهیمیان

ابراهیمیان در نوشت:

مدیر سایت | مدیر صفحه

سلام دوست عزیز، مکانهای دیدنی کشور عزیزمون خیلی زیادن به همین دلیل در حال راه اندازی قسمتی در سایت هستیم که دوستان علاقه مندی چون شما مکانهای مورد نظرشونو خودشون در سایت ثبت کنند. لطفا با ما همراه باشید.


میلاد

میلاد در نوشت:

نمیتوانستید از هر جاهای دیدنی یک عکس بگذارید.

امیری

امیری در نوشت:

مدیر سایت

متاسفانه منابعمون کمه. بزودی (و در نسخه جدید http://AryaZamyn.com) این مسیله با مشارکت بازدیدکنندگان عزیز (مثل شما) حل میشه. زنده باشید و ممنون از نظرتون.


سلام پروانه هستم از اصفهان

سلام پروانه هستم از اصفهان در نوشت:

ارسباران را اواخر خرداد 1393 دیدم به اتفاق یک تور 25 نفره از اصفهان عازم شدیم میشه اسم این منطقه را گذاشت بهشت دوم یا بهشت پنهان

ابراهیمیان

ابراهیمیان در نوشت:

مدیر سایت | مدیر صفحه

سلام دوست عزیز؛ از اینکه تجربه خودتون رو با ما در میون میذارید خوشحالیم. پاینده باشید.


محمود فرزادی

محمود فرزادی در نوشت:

اگر نقشه ای از منطقه هم ارایه می شد خیلی خوب بود.

امیری

امیری در نوشت:

مدیر سایت

با سلام و تشکر؛ پیشنهاد شما بررسی خواهد شد.


فردین نامی هومان

فردین نامی هومان در نوشت:

با سلام و خسته نباشید به نظر من ارسباران قطعه ای از بهشت است که خداوند تنها وتنها به مردم قره داغ اعطا کرده است از شما خواهش میکنم از روستای هومان واقع در آدرس جانانلو-سه راه حیدرکانلوو قاقالو بالاتر از روستای قاقالورفته و از طبیعت بینظیر این روستا دیدن فرمایید و چند عکس از آن را درسایت برای بازدید کنندگان به نمایش بگذارید تشکر

امیری

امیری در نوشت:

مدیر سایت

درود بر شما دوست گرامی. و سپاس از همراهیتون. به آگاهیتون میرسونیم که نسخه جدید و بسیار پیشرفته تر آریا زمین به زودی (حداکثر تا پایان فروردین ۹۳ - یعنی کمتر از دو ماه دیگر) راه اندازی میشه که یکی از امکاناتش اینه که به شما کاربران عزیز این امکان رو میده که شهر یا روستای خودتون رو، به نام خودتون معرفی کنید و مطالب و عکس های مرتبط با اونها رو توی سایت منتشر کنید. از شما دوست عزیز خواهشمندیم ظرف چند هفته آینده با ما همراه باشید. با احترام فراوان.


مهدی کاهه

مهدی کاهه در نوشت:

درود دوستان گرامی بسیار خرسند شدم از دیدن سایت شما و اطلاعات خوبی که قرار دادید. بنده در شهریور ماه برنامه مسافرت به سمت اردبیل و سپس کلیبر و دیدن جنگلهای ارسباران را دارم و از انجا به سمت جلفا مسافرت خود را ادامه دهم. لطف کنید در خصوص مسیرهای پیشنهادی و جذاب گردشگری و وجود اقامتگاه ها در مسیرهای یاد شده و دیدن اماکن دیدنی در این منطقه جغرافیایی بسیار دیدنی بنده را راهنمایی فرمایید. بسیار سپاسگزار و خرسند از اشنایی با شما هموطنان ایرانی آریایی


کرمی

کرمی در نوشت:

با سلام ممنون از اطلاعاتتون، من میخواستم به همراه چن تن از دوستان حدود ۱۰ روز دیگه به ارسباران و کلا منطقه کلیبر سفر کنیم. میخواستم بدونم اونجا امکانات رفاهی به چه صورته؟ مثلا جایی هست که بشه شب ها چادر زد ؟ یا مثلا خونه های محلی اجاره کرد برای چن شب؟ فاصله ارسباران تا کلیبر چقدر هست؟ با سپاس

ابراهیمیان

ابراهیمیان در نوشت:

مدیر سایت | مدیر صفحه

دوست گرامی برای اقامت در این منطقه علاوه بر هتل و مسافرخانه میتوانید خانه های محلی اجاره کنید یا از کمپ های گردشگری ' قلعه درسی' و ' مکیدی درسی' استفاده کنید که امکانات نسبتا خوبی دارند. سفرتان به خیر و خوشی


علیرضا

علیرضا در نوشت:

با سلام میخاستم بدونم که در منطقه آذربایجان شرقی منطقه ایی بنام (یوخا چاری ) تقیریبا همچینین اسمی در شهرستان ورزقان هست؟؟


دکتر رضایی

دکتر رضایی در نوشت:

جناب دکتر نامی عزیز، انشاا... عید 94 به هومان خواهم رفت از آنجا هم به سمت مشکین شهر قاینارجا میروم امدوارم که سعادت زیارت شما نصیب ما شود، ذکتر رضایی


بابک رشتبریان آستمال(اکبر)د

بابک رشتبریان آستمال(اکبر)د در نوشت:

باسلام ... بسیار لذت بردم از مطالب و تصاویر زیبای شما. با اجازه ی شما این مطلب رو با ذکر منبع در وبلاگ آستمال قرار دادم. اگه دوست داشتین به وبلاک من هم سری بزنین، با آرزوی شادکامی و موفقیت در مراحل زندگیتون. متشکرم


زهرا سعیدی

زهرا سعیدی در نوشت:

با سلام خدمت جناب آقای دکتر فردین و تمامی آذری های عزیز آقای دکتر آن دوتا درختی که به نامهای داغداغان در ورودی هومان که از همه روستاها حتی از نزدیک سدجانانلو هم قابل دیدن است نشانه چیست؟ آیا آنجا زیارتگاه ارمنی ها بوده است ؟ لطفا بهم ایمیل کنید راستی تا فراموش نکردم بگم که هومان یعنی بهشت روی زمین خیلی بهتر و جذابتر از آینالو و وینق و اوشتبین است .


عابدی

عابدی در نوشت:

نظر اینکه کل جاهای دیدنی و تفریهیهای استان با ادرسهای مربوط ذکر شود تا مسافرین راحت دسترسی پیدا کنند با تشکر از مسعولین مربوطه .


بهناز محیطی

بهناز محیطی در نوشت:

سلام . وقت شما بخوشی. من هفته آینده در تبریز هستم البته فقط 3 روز- بدون وسیه نقلیه- با چه وسیله ای و چطور خودم و خانواده ام رو به ارسباران برسونم . آیا در یک روز از صبح تا عصر برای دیدن این منطقه کفایت میکنه و البته وقت بیشتر ندارم. ممنون


جنگل های ارسباران روی نقشه گوگل

آب و هوا
دسترسی سریع
انتشار و اشتراک