دشت مغان

دشت مغان

امتیاز: 5.0 از 5 | با 8 رای

دشت مغان دشت همیشه بهار ایران یکی از مهمترین مناطق زیست محیطی آذربایجان برای زمستان گذرانی گونه های نادر پرندگان کوچنده به شمار می آید.

صفحه دشت مغان با کلیدواژه های دشت مغان، کشاورزی و دامپروری ایران، عشایر مغان، تپه نادری، چشمه مازافا، قلعه اولتان، قیز قلعه سی، تالاب های دشت مغان برچسب خورده است.


صفحه ی به عنوان یک جاذبه گردشگری در ، ، ، ثبت شده است.


دشت مغان

دشت مغان جلگه ای زیبا و چشم نواز در استان اردبیل است. دشت مغان از طرف شمال وشرق به جمهوری آذربایجان از جنوب به شهرستان مشکین شهر و از غرب به ارسباران محدود می گردد. قسمت عمده دشت مغان در جمهوری آذربایجان و بخشی نیز شمالی ترین قسمت استان اردبیل در ایران را تشکیل داده است.

دشت مغان از سه شهر گرمی،بیله سوار و پارس آباد تشکیل شده است. مغان تا سال 1355 یکی از توابع مشکین شهر محسوب می شد و در این سال از شهرستان مشکین شهر جدا و بعنوان یک شهرستان مستقل در چارچوب تقسیمات کشوری به شمار آمد و شهر گرمی به مرکزیت آن تعیین شد.

دشت مغان در قسمت شمالی این منطقه به دشت همیشه بهار ایران معروف است. دشت مغان یکی از قطبهای مهم کشاورزی ودامپروری ایران است . سراسر دشت مغان به علت حاصلخیزی خاک، دمای مساعد وموقعیت خاص منطقه ای زیر کشت اقسام غلات، حبوبات و علوفه قرار می گیرد بی مناسبت نیست که مغان را انبار غله آذربایجان می گویند.

بطور کلی چهره طبیعی دشت مغان به سه قسمت کوهستانی، کوهپایه ای و جلگه ای تقسیم میشود:

نواحی کوهستانی دشت مغان :

ارتفاعات جنوب، جنوب غرب و غرب منطقه راشامل می گردد که با شیب بیش از۱۰درصد از ارتفاع حداقل ۱۰۰متر به سمت جنوب و غرب برمیزان ارتفاع افزوده شده وتا حدود۷۰۰متر می رسد. دهستان قشلاق غربی، قسمتهای از بخش اصلاندوز، بخش مرکزی و دهستان قشلاق شمالی در این نواحی قراردارند.

نواحی کوهپایه ای دشت مغان :

بطور کلی زمین های کمتراز۱۰۰مترارتفاع متصل به کوهستان تا نزدیک جلگه را می توان جزو این ناحیه به حساب آورد. شیب زمین در این نواحی حدود ۱ تا ۱۰ درصد می باشد، کلا اراضی مساعدبرای فعالیتهای کشاورزی ودامپروری وسکونت انسانی محسوب می گردد.قسمتهایی از بخش تازه کند، بخش مرکزی، دهستان قشلاق شمالی و بخش اصلاندوز در این نواحی واقع شده اند.

نواحی جلگه ای دشت مغان :

درشمال منطقه با شیب بسیار ملایم، کمتر از 5 درصد تا سواحل رود ارس گسترش دارد و به دلیل وجود خاک های آبرفتی دانه ریز و رسوبی و حاصلخیز تماما زمینهای عمده کشاورزی را تشکیل داده و از تراکم زیاد جمعیت برخوردار می باشد. این نواحی تا ارتفاع حداقل ۳۰متر از سطح دریا در منتهی الیه شمال شرق منطقه در دهستان ساوالان تداوم می یابد.

محیط زیست دشت مغان:

براساس مطالعات به عمل آمده توسط گروه پرنده شناسی سازمان حفاظت محیط زیست کشور در تالاب های دشت مغان انواع پرندگان کوچنده آبزی همچون پلیکان خاکستری، اردک چشم طلایی، اردک تاجدار، مرکوس سفید، قوی گنگ، قوی فریادکش، قوی کوچک، غاز خاکستری و بالکان کوچک مشاهده شده است .

آثار تاریخی و جاذبه های طبیعی منطقه مغان عبارتند از قلعه اولتان مغان، برج قارلوجا، تپه خرمن، تپه نادر اصلاندوز، پل تاریخی خمارلو - مغان، زیستگاه خروسلوی مغان، زیستگاه آقابابا ، زیستگاه حسن دره سی، گورستان اصلاندوزمغان، گورستان کورلار کورعباسلوی مغان، دریاچه سد شهرک مغان، سواحل زیبای آراز چایی (رود ارس)، جنگل های مغان

تپه نادری (نادرشاه افشار) اصلاندوز مغان :

تپه عظیم نادر در جنوب غربی شهر اصلاندوز مغان در تلاقی رودخانه آراز (ارس) و قره سو (دره رود) قرار دارد. بلندی این تپه 30 متر و محیط اطراف آن حدود 1500 متر و طول آن 120 متر و عرض آن حدود 100 متر است. به ظاهر تپه نادری از هزاره اول پیش از میلاد تا اواخر سده یازدهم هجری قمری مسکون بوده شاید قدمت آن تا هزاره سوم و چهارم قبل از میلاد نیز برسد. از اشیای مکشوفه در تپه نادری می توان سفال خشت پخته دوران پارتی، سفالهای منقوش دوره اسلامی، تعداد زیادی سنگ انسبیدین به حالت تیغه و سنگ خام را نام برد. تپه نادری از منظر تاریخی قابل توجه است در این مکان بود که نادرشاه جهت خلع شاه طهماسب دوم صفوی انجمن بزرگی تشکیل داد و سران کشور و بزرگان را به دشت مغان فرا خواند که منجر به خلع طهاسب میرزا و رسیدن وی به تخت سلطنت شد.

قلعه اولتان:

قلعه اولتان در 500 متری روستای اولتان، کنار رودخانه آراز (ارس) قرار دارد و در زمین صافی به ابعاد 800*400 متر بنا گردیده است. دور تا دور قلعه اولتان را دیوار بزرگ خشتی به قطر 92/5 متر احاطه کرده و آثار خندق بزرگی به عرض 30 متر که سه سمت آن را فرا گرفته، دیده می شود. جبهه شمالی آن رود آراز (ارس)،و روستای اولتان در قسمت جنوبی این قلعه است وضع ظاهری ساختمان مانند قلاع نظامی است. بانیان نخستین قلعه اولتان، اشکانیان بوده اند و به واسطه استحکام و موقعیت مناسبی که این قلعه داشته تا قرن دوازدهم هجری از آن استفاده شده است. سفالهای بی نظیر و متنوع دوره های مختلف اسلامی قلعه اولتان در خور توجه است. درون محوطه قلعه اولتان نیز تپه هایی وجود داردکه واحد های کوچک ساختمانی بوده و ساختمانه های عمده و اصلی در ضلع شرقی قرار داشته، که به علت تغییر مسیر رودخانه آراز (ارس) قسمتی از آن شسته شده و از بین رفته و با وجود این، قسمت اعظم آن هنوز در زیر خاک مدفون است.

گورستانهای قدیمی:

در پهنه دشت مغان همه جا، گورستانهای وسیع و اغلب منسوب به هزاره اول ق.م وجود دارد که بیشتر آن ها در معرض تجاوز و حفاری قاچاق قرار گرفته و می گیرد.
در نزدیکی اصلاندوز، گورستان های قوش اوتران، قلی بیگلو، افجی، گدایلو و کرار کورعباسلو واقع، که مربوط به هزاره اول پیش از میلاد است. همچنین منطقه مقصودلوی کورعباسلو مدفن شهدای جنگهای 10 ساله میان امپراطوری روسیه تزار و قشون دولت ممالک محروسه قاجار (قاجار قورونموش مملکتلری) به فرماندهی ژنرال عباس میرزا می باشد.
گورستانهای باستانی در دامنه کوهها و رودخانه ها که آفتابگیر و رو به مشرق و طلوع آفتاب است انتخاب شده زیرا آفتاب و آب در مذهب میتراییسم جنبه تقدس دارد، گورستانهای مربوط به هزاره پیش از میلاد قلی بیگلو و قوش اوتران و سایر گورستانهای مکشوفه و گورستانهای عهد ساسانی (افجی) بدون استثنا دارای چنین مشخصاتی هستند. طرز تدفین بواسطه آهکی بودن خاک که باعث از بین رفتن و پوسیدگی استخوان می شود، به طور کلی معلوم نشد اما قلعه استخوانهای کوچک کاسه سر و قلم پا نشان می دهد که جهت مردگان شرقی، غربی و سر و صورت روبروی آفتاب قرار داشته است.

قیز قلعه سی:

تاریخ این قلعه سال 629 است. در کنار رودخانه برزند در 17 کیلومتری شمال گرمی مغان دژ مستحکم و بزرگی جلب توجه می کند که به قیز قلعه سی مشهور می باشد و یکی از قلاع متعددی است که با نام قلعه دختر در سرتاسر کشور شناخته شده است. مصالح قیز قلعه سی از قلوه سنگ و ملات ساروج است و در حال حاضر از آن، دو دیوار ناقص و دو برج باقی مانده است. سبک و نام بنا، قدمت آن را به دوران اشکانی و ساسانی منسوب می کند.

چشمه طبیعی مازافا و آب شفابخش سنگ کلیه و چوبان سنگی :

از روستای صلوات که بطرف مشگین شهر حرکت می کنیم 20 کیلومتر آن طرف تر به سه راهی بر می خوریم که تابلوی آبی ناخوانایی بچشم می خورد که به زحمت می توان نام روستای مازافا را بر روی آن خواند. کمی که به جلوتر می رویم در سمت چپ خودمان کوهپایه سنگی را می بینیم که به روایت اهالی روستای مازافا و بر اساس قصه کهن این دیار آن را چوبان داشی یا چوپان سنگی می نامند. به روایتی چوپان ناشکری با گوسفندان و گله خویش در بالای آن کوه به سنگ تبدیل شده و قدمت آن شاید به هزاران سال پیش بر می گردد. از وسط روستای مازافا عبور کرده و دو کیلومتر راه خاکی را طی کرده تا می رسیم به چشمه آب معدنی مازافا، چشمه مازافا درمان سنگ کلیه است و افراد زیادی گویا با مراجعه به این روستا و خوردن آب این چشمه برای همیشه از سنگ کلیه راحت شده اند.

عشایر مغان :

آنچه درباره عشایر مغان گفتنی است این است که این قشر مردمانی پاک سرشت، مهمان نواز، صمیمی، معصوم، سختکوش و استوار هستند که با پوستی خشکیده و سوخته در دامنه کوهها و ضخره ها و پهنه دشتها به دنبال گوسفندان خود، برای بقا، با طبیعت خشن در ستیز و نبردند. انسانهای کوچ نشینی که پس از سپری شدن قرنها تبدیل به مردمانی خودکفا با فرهنگی اصیل و غنی شده اند و تا به امروز نیز توانسته اند با وجود همه مشکلات و کاستیها و بی توجهی ها، همچون کوه استوار مانده و خود را حفظ نمایند.


پشتیبانی و تبلیغ

تصاویر دشت مغان

نظرات بازدیدکنندگاه درباره دشت مغان

ثبت نظر در آریا زمین نیاز به ثبت نام ندارد؛ اما توصیه می کنیم برای این که دیگران نتوانند با ایمیل و نام شما نظری در سایت آریا زمین ثبت کنند، حتما ثبت نام کرده و حساب خود را تایید نمایید.عباسعلی آذر

عباسعلی آذر در نوشت:

باسلام .متاسفانه توضیحات شماناقص است وچیز خاصی ارایه نشده به خیلی از موضوعات اشاره نشده وچیزهایی که توضیح دادید خیلی ناقص است باتوجه به اینکه بنده یک مغانی هستم پیشنهاد میکنم کمی بیشتر درموردمغان تحقیق کنید ومغان را بهتربشناسید

امیری

امیری در نوشت:

مدیر سایت

درود بر شما جناب آذر. هر دوست عزیزی به اندازه توان خود مطالب را تهیه و درج می کند. از شما هم دعوت می کنیم به خانواده آریا زمین بپیوندید و دانش و تجربه خود را درباره دیدنی های ایران عزیز از جمله مغان، در اختیار سایر دوستان بگذارید. منتظر مطالب خوبتان هستیم. شاد و تندرست باشید.

حمید

حمید در نوشت:

لطفا عکس گله گوسفند را در اول سایت پاک کنید.مغان که فقط گوسفن نداره.هرچند خودم عشایر شاهسون اصیل هستم.مغان هزل هزاران دیدنیها دارد.باتشکر

ابراهیمیان

ابراهیمیان در نوشت:

مدیر سایت | مدیر صفحه

آقا حمید دوست عزیز ممنون از نظری که دادید. این عکس المان های زیبایی دارد که موجب انتخاب آن شده است مثل لباس بسیار زیبا، طبیعت بکر و زحمات عشایر عزیز به ویژه زنان ایل. به هر حال انتخاب عکس سلیقه ای ست و شاید بعضی از دوستان این عکس رو بپسندن اما به احترام نظر شما در صورت امکان سایت عکس رو تعویض میکنم (اگر امکانات سایت اجازه بدهد).


وحید

وحید در نوشت:

با سلام لطفا از بیله سوار بیشتر بنویسید فقط گیر دادین به پارساباد و اطرافش؟ اینو همه میدونن که بیله سوار مهمترین شهر مغان هم از لحاظ درامد و هم از لحاظ زمین های حاصلخیز و آبی و کشت همه محصولات, وهم گمرگ بین المللی,وقتی مینوسین دو سوم مغان تو جمهوری آذربایجان هست یعنی بیله سوار دو سومش تو آذربایجان پس رو چه حسابی بیله سوار مهمترین شهر مغان و کم ارزش نشون دادی؟؟ وقتی بلد نیستی سایت نزن داداش یا وقتی یک شهری نماینده نداره تو سایتتون این جوری بیگانه نشونش ندین.فقط بیله سوار مغان تمام

امیری

امیری در نوشت:

مدیر سایت

دوست عزیز، بسیار خوب خواهد بود اگر با لحن مهربان تری با هم حرف بزنیم. اطلاعات آریا زمین توسط کاربرانی مثل شما تهیه و درج می شود. اگر خیلی به شهر و دیار خود علاقه دارید، می توانید آستین همت را بالا بزنید و با ثبت نام در آریا زمین، نسبت به ایجاد صفحات مناسب و معرفی دیدنی های مد نظر خود، اقدام فرمایید. امکانات آریا زمین، برای همه کاربران همه شهرها و مناطق کشور، به یک اندازه در دسترس است. پاینده باشید.


میلاد

میلاد در نوشت:

مغان همیشه تکه!!!!!!!!!!!!!!

امیری

امیری در نوشت:

مدیر سایت

درود بر شما


آذری

آذری در نوشت:

خواهشن به مکانهای دیگر استان که بسیار زیاد می باشد نیز اشاره گردد وبرای ایرانیان وتوریست ها معرفی بیشتری بشود

امیری

امیری در نوشت:

مدیر سایت

درود بر شما. بله حتما مد نظر قرار داده می شود. پاینده باشید.


نوید

نوید در نوشت:

با سلام. از دوستان کسی میدونه اطرافه این منقطه هتل یا مهمانسرایی هست؟

امیری

امیری در نوشت:

مدیر سایت

درود بر شما. بزودی امکان یافتن خدمات دهنده های گردشگری، در اطراف مکان ها فراهم میگردد. لطفا با ما همراه باشید.


احد صمدی

احد صمدی در نوشت:

با تشکر از مدیر سایت مطالب وعکسهای مفید وقابل استفاده در رابطه با مکانهای دیدنی ایران تهیه شده است.

امیری

امیری در نوشت:

مدیر سایت

زنده باشید. خواهش میکنیم. از شما دعوت میکنیم برای رونمایی از نسخه جدید سایت، با امکانات بسیار بسیار بیشتر و جذابتر با ما همراه باشید. با احترام و ارادت فراوان.


پارساآباد

پارساآباد در نوشت:

سلام بسیارزیبا بود از پارساآباد هم میگفتین بد نبود اگه دوست داشتی به لینک زیر برو مطالب به درد بخوری توش هست استفاده کن https://www.facebook.com/Parsaabad یه پیج به درد بخوری تو فیس بوک برا پارساآباد درست کردم یه سر بزن

امیری

امیری در نوشت:

مدیر سایت

درود بر شما. به زودی امکان درج مطلب توسط خود شما کاربران عزیز در سایت فراهم میگردد که میتوانید مطالب مورد نظر را به نام خودتان در سایت وارد کنید. امیدوارم از همکاری شما بهره مند شویم. پایدار باشید.


مجتمع آبدرمانی و هتل ارشاد سرعین

مجتمع آبدرمانی و هتل ارشاد سرعین در نوشت:

باسلام و عرض ادب خدمت تمامی زحمت کشان این سایت با وجود مناطق گردشگری بسیار زیاد استان اردبیل همچون مناطق بکر کوه سبلان و آبگرم های مدرن و سنتی و ... شهرستان توریستی سرعین که سالیانه نزدیک 3.5 میلیون گردشگر از تمام نقاط کشور و خارج کشور را پذیرا میباشد متاسفانه هیچگونه نامی در سایت شما وجود ندارد درصورت امکان این مناطق نیز در فهرست سایت بسیار مفید شما قرار گیرند

نازنین

نازنین در نوشت:

عالی بود ممنون از زحماتی ک برای جمع اوری این متن کشیدید🙏🙏🙏


محمد

محمد در نوشت:

اصلا از سایتتون خوشم نیومد. دیزاینش دلمو میزنه

امیری

امیری در نوشت:

مدیر سایت

ممنون از توجهتون. اگه تغییر و اصلاحی مد نظرتون هست خوشحال میشیم استفاده کنیم. پاینده باشید.


نسیم

نسیم در نوشت:

هر جا سخن از زیبایی است نام مغان می درخشد. خیلی قشنگ بود.

امیری

امیری در نوشت:

مدیر سایت

بله، دشت مغان واقعا زیباست. و ممنون از لطف شما.


www.imendoorbin.ir

www.imendoorbin.ir در نوشت:

ممنون از مطالب و تصاویر زیباتون و خسته نباشید بابت سایت خوبتون www.imendoorbin.ir


فاطمه بابایی

فاطمه بابایی در نوشت:

زیباترین جایی که تاحالا دیدم اینجاست ,مردمی داره که واقعا خودشونن بازیگران ماهری نیستن عاشق مغانم


علی حمدی زرگر

علی حمدی زرگر در نوشت:

مغان نگین آذربایجان.....واقعا همینطوری ....از شما سپاسگذارم.


ﻋﻠﯿﺮﺿﺎ ﺍﺑﺮﺍﻫﯿﻢ ﮔﻞ

ﻋﻠﯿﺮﺿﺎ ﺍﺑﺮﺍﻫﯿﻢ ﮔﻞ در نوشت:

ﻋﺎﻟﯽ ﺑﻮﺩ ﺧﯿﻠﯽ ﺑﻪ ﺩﺭﺩﻡ ﺧﻮﺭﺩ


دشت مغان روی نقشه گوگل

آب و هوا
دسترسی سریع
انتشار و اشتراک