روستای کندوان منطقه ای ییلاقی از رشته کوه های سهند است که معماری خاص آن موجب شهرت جهانی شده است. روستای تاریخی کندوان یکی از سه روستای صخره ای جهان است.

صفحه روستای کندوان با کلیدواژه های روستاهای ایران، روستای صخره ای، روستای کندوان، معماری صخره ای، هتل صخره ای لاله کندوان، گردشگران خارجی و داخلی، معماری روستای کندوان، روستاهای آذربایجان شرقی برچسب خورده است.


صفحه ی به عنوان یک جاذبه گردشگری در ، ، ، ثبت شده است.


روستای کندوان

روستای کندوان در استان آذربایجان شرقی، در 62 کیلومتری تبریز و در دهستان سهند بخش مرکزی شهرستان اسکو واقع شده است. روستای کندوان به همراه یکاپادوکیای ترکیه و داکوتای آمریکا سه روستای صخره ای جهانند اما ویژگی منحصر بفرد کندوان اینست که این روستا تنها روستای صخره ای جهان است که هنور مردم در آن ساکنند و زندگی در آن جریان دارد.

در نظر اولی که به روستای کندوان انداخته می شود یک سری مخروطهای نوک تیز دیده می شود که در سطوح غیر منظم آنها سوراخهایی وجود دارد. این مخروطها، در کنار هم بطور متراکم یا جداجدا ناگهان از دامن کوهی بلند سر برآورده و در سراشیبی تند کوه به صورت پله پله بالا رفته اند. بنای خانه های کندوان از نوع معماری صخره ای است و به قرن هفتم هجری و در بعضی موارد حتی به دوره های قبل از اسلام نیز برمی گردد. این روستا نمونه ای از ابتدایی ترین نوع زندگی بشر و همزیستی او با طبیعت به شمار می رود.

واژه کندوان از لفظ ؛کندو؛ میاید که به نوع معماری خانه های روستا برمیگردد. این خانه های کله قندی همچون سلولهای کندو زنبور عسل ساخته شده اند. البته فرم اولیه آنها به صورت طبیعی و بر اثر فوران آتشفشانهای کوه سهند ایجاد شده که این گدازه ها بر اثر قرنها برروی هم سرد و سخت و کله قندی شده اند. وجود چشمه های زیبای آب معدنی برای بیماران کلیوی و آرامش و سکوت کوهستان به اضافه هوای بسیار پاک ٬گردشگران بسیاری را سالانه به سوی این محل میکشاند. مراتع سرسبز عشایری فضای مناسبی را برای پرورش زنبور عسل و کشت گیاهان دارویی فراهم کرده که همین یک نوع محل درامدی برای روستاییان محسوب میشود.همچنین صنایع دستی مانند بافت گلیم و جاجیم و شالهای رنگین و زیبا نیز یکی دیگر از اشتغالات زنان کندوان محسوب میشود.

در تاریخ منطقه کندوان، این گونه نقل شده که نخستین کسانی که به کندوان پا گذاشته اند، ساکنان روستایی به نام حیله ور که در 2 کیلومتری غرب کندوان قرار داشته، بوده اند که در قرن هفتم هجری برای در امان ماندن از حمله مغول ها به دشتی در مقابل کندوان فعلی مهاجرت کرده اند و در طول مدت زمانی به تدریج درون کران ها را حفاری کرده و پناهگاهی امن برای خود ساخته اند.

روستای کندوان دارای مسجد، حمام، مدرسه و آسیا می باشد و کران مسجد یکی از بزرگ ترین کران های روستا را تشکیل داده است.

داخل خانه ها کوچک و ساده اما تمیز است. هر کدام به فراخور صاحبش چند اطاق کوچک دارد که با طاقچه و پرده و چند پشتی تزیین گشته است. خانه ها عموما چند طبقه هستند طبقه اول برای آغل حیوانان تعبیه شده و طبقه بعدی برای سکونت آماده میشود. خانه ها مانند روستاهای دیگر تپه ای٬ به صورت پله کانی هستند و کوچه های باریک با شیب تند آنها را به هم متصل میکند. ویژگی سکونت در دل سنگها این است که در تابستان خنک و در زمستان تا حدودی گرم میماند.البته روستای کندوان زمستان سرد و طولانی دارد به طوریکه فصل توریستی آن تنها از بهار شروع شده و تا اوایل پاییز ادامه میابد.

هتل صخره ای لاله کندوان

در روستای کندوان، ساخت هتل بین المللی صخره ای لاله کندوان که سومین هتل صخره ای در دنیا می باشد شرایط حضور گردشگران خارجی و داخلی را در بهترین شکل فراهم نموده است.

هتل لاله کندوان دارای 40 کرانه ( اتاق سنگی طبیعی ) که در حال حاضر در فاز اول جمعا 10 کرانه به همراه جکوزی و روم سرویس افتتاح شده است ، که کرانه ها شامل 3 سوییت بزرگ و 3 سوییت کوچک همراه با جکوزی و 4 کرانه دیگر با دوش می باشد. کرانه ها در زمستان دارای سیستم گرمایشی از کف و در تابستان به دلیل مطبوع بودن هوا نیاز به سیستم سرمایشی ندارد. مینی بار و رستوران مجلل به همراه غذاهای محلی ایرانی و فرنگی با ظرفیت 120 نفر مهمان از دیگر امکانات ویژه این هتل رویایی لاله می باشد. در فازهای بعدی برای توسعه هتل٬افزایش ۳۰ کران با امکانات رفاهی و تفریحی و تجاری از قبیل آسانسور با پله برقی استخر و سونا و... و ایجاد لابی هتل و پارکینگ پیش بینی شده است. ساخت هتل لاله کندوان توسط شرکت توسعه گردشگری ایران که جزو بخش خصوصی است، در سال 1385 انجام شده است.

دیدنی ها و جاذبه های مشابه روستای کندوان


پشتیبانی و تبلیغ

تصاویر روستای کندوان

نظرات بازدیدکنندگاه درباره روستای کندوان

ثبت نظر در آریا زمین نیاز به ثبت نام ندارد؛ اما توصیه می کنیم برای این که دیگران نتوانند با ایمیل و نام شما نظری در سایت آریا زمین ثبت کنند، حتما ثبت نام کرده و حساب خود را تایید نمایید.قربانی

قربانی در نوشت:

از اطلاعات مفیدی که در سایت قرارداده اید سپاسگزارم،کاش کروکی(نقشه) استان تا محل گردشگری رو هم ترسیم م کردید.

ابراهیمیان

ابراهیمیان در نوشت:

مدیر سایت | مدیر صفحه

سپاس دوست عزیز. در پایین هر مکان، نقشه آن مکان گذاشته شده است. پاینده باشید.


ژیلا

ژیلا در نوشت:

از عکسای زیباتون ممنون خیلی دوست دارم به روستاتون یه بار بیایم بخصوص هتل زیباش.

امیری

امیری در نوشت:

مدیر سایت

درود بر شما. پایدار باشید.


محمدرضا

محمدرضا در نوشت:

مرسی و خیلی ممنون من محمدرضا هستم و از شما مدیر سایت تشکر میکنم فقط من هم یک سایت دارم می خواستم بپرسم چگونه میتونم آمار بازدید سایتم رو افزایش بدم فقط خواهش میکنم بهم بگید ممنون.

امیری

امیری در نوشت:

مدیر سایت

با درود. از حوزه تخصص ما خارج است. لطفا با افراد متخصص و با تجربه مشورت کنید. پاینده باشید.


محمدرضا

محمدرضا در نوشت:

مرسی واقعا ممنون

امیری

امیری در نوشت:

مدیر سایت

خواهش میکنیم


فاطمه

فاطمه در نوشت:

سلام.ممنون ازمطالب خوبتون من دوتاسوال داشتم..یکی درمورد اداب ورسوم ودیگری درمورد فرهنگ این روستا لطفا اگ مطالبی دارین بذارین.


ali

ali در نوشت:

واقعاروستای که میگفتن این?به نظرمن بایدعکس های بیشتری برای شناخت این روستابزارین تادیگران این روستای تاریخی رو بهتر بشناسند


روستای کندوان روی نقشه گوگل

آب و هوا
دسترسی سریع
انتشار و اشتراک