کلاردشت

کلاردشت

امتیاز: 5.0 از 5 | با 9 رای

کلاردشت، دشتی بر فراز کوه ها، که به بهشت گمشده ایران معروف است. کلاردشت منطقه ای کوهستانی است در غرب مازندران با آب و هوای مطلوب.

صفحه کلاردشت با کلیدواژه های مکانهای دیدنی ایران، کلاردشت، جاذبه های توریستی کلاردشت، بهشت ایران، دیدنیهای مازندران برچسب خورده است.


صفحه ی به عنوان یک جاذبه گردشگری در ، ، ، ثبت شده است.


کلاردشت

کلاردشت از توابع شهرستان چالوس در غرب استان مازندران به دلیل زیباییهای بی حدش از مکانهای دیدنی و تفریحی ایران به شمار میرود و به بهشت ایران معروف است. کلاردشت از جنوب به قله تخت سلیمان تا حدود گردنه کندوان و از شمال به دریای خزر و شهر عباس آباد، از شرق به چالوس، نوشهر و کجور و از غرب به قزوین و الموت محدود است. کلاردشت با قدمت 4000 ساله که اطراف آن را کوه های پوشیده از برف و جنگل های بکر و طبیعی تشکیل داده در 35 کیلومتری بخش مرکزی سواحل جنوبی دریای خزر واقع گشته و دارای جاذبه های توریستی و تفریحی بسیار زیادی است.

کلاردشت دو جاده ارتباطی دارد. جاده نخست از مرزن آباد در فاصله 25 کیلومتری جنوب چالوس منشعب شده و به طول 20 کیلومتر از میان تپه هایی که بر دامنه های شان گندم و جو کشت می شود، می گذرد و دومین جاده، از عباس آباد واقع در جاده کناره خزر، میان راه چالوس و تنکابن منشعب شده و به طول 25 کیلومتر پس از گذشتن از جنگل های متراکم و بسیار زیبا در ناحیه نکارود به غرب کلاردشت می رسد.

وجود بیش از 45 قله بالای 4000 متر، نمونه کم نظیری از عظمت، صلابت و زیبایی رشته کوه های البرز را در کلاردشت به نمایش گذاشته است. علم کوه با ارتفاع 4845 متر از سطح دریای آزاد بلندترین کوه کلاردشت است.

کلاردشت دارای آب و هوایی معتدل است. بارش بارانهای فراوان، برفهای نشسته بر ارتفاعات و کوهستانی بودن این منطقه هوای کلاردشت را در مقایسه با دیگر مناطق استان مازندران بسیار خنک تر و مطبوع تر کرده است.

از دیدنی های کلاردشت هر چه بگوییم کم است. در اینجا فقط به اختصار به معرفی چند نمونه از آن میپردازیم :

دریاچه ولشت

دریاچه ولشت (سمانگین آبی کلاردشت یکی از دریاچه های آب شیرین ایران است. این دریاچه با وسعتی حدود 20 هکتار در عمق تپه های شرقی کلاردشت در نزدیکی دهکده سما واقع است.

علم کوه و کوه تخت سلیمان

علم کوه که در سمت شمال شرقی به دیواره ای به طول 700 متر و عرض 450 متر منتهی می شود، یکی از هشت دیواره سخت گذر جهان است. کوه تخت سلیمان نیز که در افسانه ها از آن به جایگاه ازدواج «سلیمان (ع) و بلقیس» یاد می کنند با ارتفاع 4650 متر یکی از دیدنی های این منطقه به شمار می رود.

رودبارک

روستای منحصر به فرد رودبارک که در فاصله 4 کیلومتری غرب حسنکیف قرار دارد به لحاظ زلال بودن رودخانه سردآبرود و خودنمایی قله تخت سلیمان ، جایگاه ویژه ای را در بین تمامی مناظر کلاردشت به خود اختصاص داده است. جهت استفاده بهینه از طبیعت زیبای رودبارک لازم است که از روستا خارج شده و در کناره های رودخانه سردآبرود مسیری را در حدود 15 کیلومتر به سمت قله علم کوه و تخت سلیمان پیمود. فاصله بین روستای رودبارک و روستای ونداربن با مناظر دلپذیرش جذبه های فراوانی دارد و هر ساله هزاران جهانگرد مشتاق را به سمت خود می کشاند.

چشمه آب سرد رودبارک و امیر چشمه در قسمت انتهایی رودبارک و در مقابل رودخانه سردآبرود زیبایی خاصی را به این بخش از کلاردشت داده است .

ماهیان خال قرمز قزل آلای موجود در رودخانه ، قرارگاه کوهنوردی ، ویلاهای زیبا ، باغ های مشجر ، آداب و روسوم بجا مانده از فرهنگ عامیانه مردم از دیگر ویژگیهای رودبارک بشمار می آیند.

جنگل ازو

جنگل ازو که مسیرش از روستای ولبال در یک کیلومتری غرب حسن کیف است طبیعت جهانگردان هنرمند و هنر دوست است. منطقه اصلی جنگل ازو دشتی سرسبز همچون فرشی نگارین بوده که تار و پودش از سبزه و بنفشه است. کوه گرگ، دشت جو پشت ، عسلک و مازیگاسر و برخی جنگل های دست نخورده دیگر ، بخش هایی از جنگل ازو به حساب می آیند.

مازیچال

پس از طی مسافتی در حدود 4 کیلومتر از میان جنگل به چشم اندازی سر سبز خواهید رسید که حتی فاقد یک درخچه است . اینجا همان مازیچال است که قلل مرتفع اطرافش ، زیبایی آن را دو چندان کرده است. خانه های ییلاقی این دشت که به تعداد انگشتان دست نمی رسند و قسمت فوقانی شان را با شیروانی های فلزی پوشانده اند، صرفا جهت استفاده شخصی در فصل تابستان است.

تپه کلار

کلار نام شهر و تپه باستانی در محدوده کلاردشت امروزی است. تپه کلار یکی از دیدنی ها و آثار تاریخی بخش کلاردشت است که نقش مهمی در روشن شدن ابهامات باستانشناسی حاشیه جنوبی دریای خزر دارد، از این رو آن را بهشت کاوشگران نامیده اند.

جام طلایی دو شیر یا جام کلاردشت یکی از آثار باستانی است که در تپه کلار کشف شده است. قدمت این جام حدود ۸۰۰ سال پیش از میلاد است. جام طلایی کلاردشت در تهران موزه ی ایران باستان نگهداری می شود.

جاده کلاردشت به عباس آباد

یکی از جاده های بسیار زیبا در ایران. پر از درختان سر به فلک کشیده و جنگلهای انبوه که در طی مسیر چشم نوازی میکنند. همجواری جاده با رودخانه و جنگل مسیری بس دیدنی را به نمایش گذاشته است.

هتل نیمه ساخته به جا مانده از زمان رضا خان

هتل نیمه ساخته بجا مانده از زمان رضا خان و به اصطلاح کلاردشتی ها ، میهمان خانه خرابه در شهر حسن کیف، از زمان جنگ جهانی دوم نمودی از شیوه معماری آلمانی ها در ایران در زمان رضا خان است . اکثر مسافران در هنگام گشت و گذار در شهر و خرید سوغاتی های کلاردشت از قبیل کلوچه ی کا کا و برخی مرباهای ویژه منطقه ، متوجه بنای متروکه ای می گردند که بازدید از آن برای دوستداران مسایل فرهنگی و تاریخی جالب خواهد بود.

جنگل مجل، روستای اجابیت و کاخ سلطنتی رضا خان، پی قلعه و شهرک گلدشت، مکارود، جنگل کلاردشت، چشمه های آب گرم، یخچالهای طبیعی کلاردشت و ...... از دیدنی های دیگر کلاردشت محسوب میشود.

کلاردشت مشتمل بر ۳۹ آبادی است. برخی از آبادیهای مهم کلاردشت عبارتند از :

لاهو (اولین مدرسه به سبک جدید در سال۱۳٠۱در این روستا تاسیس شد) ، رودبارک ، حسن کیف ، کردیچال (اولین بانک کلاردشت قبل از انقلاب در این روستا احداث شده و همچنین دومین مدرسه کلاردشت پس از لاهو در سال۱۳٠۶در این روستا تاسیس شد.کردیچال بعد از شکر کوه قدیمی ترین محل محسوب میگردد و هم اکنون به همراه چند محل دیگر شهر کلاردشت شمالی را میسازد) .

کوه،جنگل،دشت،دریاچه،رود،آبشار،آب و هوای لطیف،مردمان سازگار و مهمان دوست و برخی آثار و ابنیه های تاریخی در گستره ای نسبتا محدود یکجا گرد هم قرار گرفته اند. منطقه کلاردشت با جاذبه های فراوانش سالانه پذیرای هزاران گردشگر داخلی وخارجی است.

کلاردشت به نام های دریاچه ولشت، نیز شناخته می شود.


پشتیبانی و تبلیغ

تصاویر کلاردشت

نظرات بازدیدکنندگاه درباره کلاردشت

ثبت نظر در آریا زمین نیاز به ثبت نام ندارد؛ اما توصیه می کنیم برای این که دیگران نتوانند با ایمیل و نام شما نظری در سایت آریا زمین ثبت کنند، حتما ثبت نام کرده و حساب خود را تایید نمایید.بهزاد

بهزاد در نوشت:

سلام کلاردشت بدک نبود ولی این نگین آبی کلاردشت (دریاچه پلشت) خیلی خیلی مسخره بود یک ساعت تو راه بودیم (12 کیلومتر) تمام جاده خاکی افتضاحی بود ! هوا فوق العاده خشک و گرمی داره و پوشش گیاهی اطرافش هم همین طور که تو عکس میبینید کاملا کویری هست . جالب بود که 5 هزار تومن هم ورودی داشت ! خیلی خیلی تعجب کردم این دریاچه رو دیدم !

امیری

امیری در نوشت:

مدیر سایت

ممنون از نظرتون.

محمد

محمد در نوشت:

فوق العاده هستش زیبای کلاردشت. اگه میشه عکس های بیشتر بزارین.


شنگول و منگول و هبه انگور

شنگول و منگول و هبه انگور در نوشت:

هیس کلار دشتی ها فریاد نمی زنند

علی

علی در نوشت:

برو بابا

نگین

نگین در نوشت:

خیلی باحالی


شهرزاد آسوده

شهرزاد آسوده در نوشت:

فکر نمی کردم کلار دشت آنقدر جای دیدنی دارد با اینکه ما2ویلا در کلاردشت داریم و یک ویلا در نوشهر و کجور و عباس آباد و قزوین والموت داریم

yasin beyk mohammadi

yasin beyk mohammadi در نوشت:

من یاسین بیک محمدی از شهرستان کلاردشت هستم. کلاردشت جاذبه گردشگریش همین طبیعتشه اما برا ساختن پارک سنگی یا جاذبه بهتر که جذب توریست کنه اقدامی نمیشه و شهرداره بی عرضه و مدیرایه بی عرضه ای داره که برا خوردن اومدن ب کلاردشت.وگرنه این اب سرد اب رود نباید ب این صورت حدر بره .گناهه این کارا بخدا....

سعید

سعید در نوشت:

هر چند یک سال از نظرت گذشته ولی فهمیدیم بابا شما خیلی ویلا دارید. خوب که چی؟ آشغال اتون رو هم از طبیعت جمع می کنید که نشون از. ارتقا شخصیت و فرهنگ شما باشه علاوه بر....


دوست دار کلاردشت

دوست دار کلاردشت در نوشت:

با سلام خدمت شما. یک گله داشتم . می خواستم بدونم چرا شما در مورد روستای والت که از خوش آب و هوا ترین مناطق کلاردشت هست صحبتی نکردید. چرا تصویری از امامزاده سه تن این روستا به نمایش نگذاشتید. چرا در مورد درختان چنار چند صد ساله این روستا حرفی نزدید. ممنون می شم در این مورد هم اطلاع رسانی کنید. با تشکر

ابراهیمیان

ابراهیمیان در نوشت:

مدیر سایت | مدیر صفحه

سلام دوست عزیز، در حال حاضر مشغول فراهم کردن امکاناتی در سایت هستیم که دوستانی چون شما بتوانند مکانها و عکسهای مورد نظر خود را در سایت با نام خود ثبت کنند. لطفا با ما همراه باشید.


تنهای تنها

تنهای تنها در نوشت:

باتشکر از شما محل ما مجل میباشد

امیری

امیری در نوشت:

مدیر سایت

با سپاس از شما. به زودی امکان ثبت روستای زیبای مجل (که شخصا از آن بازدید کرده و بسیار به آن علاقمندم) فراهم می شود. لطفا با آریا زمین جدید در https://plus.google.com/114560891109677155076 (گوگل پلاس) همراه باشید تا در جریان آخرین مراحل آماده سازی وبسایت جدید قرار بگیرید. پاینده باشید.


تنهای تنها

تنهای تنها در نوشت:

لطفا مطالب جدیـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــد بگذارید بیشتر درباره ی محل خودم بیشتر عکس بگذارید با تشکر فراوان از مدیر سایت

ابراهیمیان

ابراهیمیان در نوشت:

مدیر سایت | مدیر صفحه

سلام. لطفا کمی تحمل بفرمایید، به زودی امکاناتی فراهم میکنیم که حتما برای شما جالب توجه خواهد بود. با ما همراه باشید دوست عزیز.


تنهای تنها

تنهای تنها در نوشت:

بسیار عالـــــــــــــــــــــــی بود حال کردم منم خودم بچه ی کلاردشتم

امیری

امیری در نوشت:

مدیر سایت

زنده باشید. زنده باد کلاردشت


ساناز

ساناز در نوشت:

سلام . من نوه مرحوم فیض اله دیلم صالحی هستم. خاطرات کودکی خیلی خوبی دارم. کردیچال بسیار زیبا با مردمی دوست داشتنی و با محبت هستند. کاش خانه ها هنوز قدیمی و کاهگلی بودند حتی خونه پدر بزرگم. همیشه سبز و اباد باشی.

امیری

امیری در نوشت:

مدیر سایت

درود بر شما. طی چند هفته آینده امکان ساخت پروفایل و درج مطلب برای شما کاربران عزیز فراهم میگردد. امیدواریم، شما دوست عزیز هم با ساختن پروفایل و به اشتراک گذاشتن خاطرات خود، با ما و دیگر عاشقان این خاک پاک همراه باشید.


اکبر

اکبر در نوشت:

سلام خسته نباشید، لذت بردم از خواندن این مطالب ولی متاسفانه هجوم بی رویه مسافران و انبوه زباله و ساخت و سازهای بی حد و حصر و جاده های بی کیفیت و... مانند زخمی بر اندام این نگین زیبای مازندران است، دیگر از خانه های قدیمی با شیروانیهای چوبی و دیوارهای کاهگلی و ... خبری نیست تا چشم کار میکند آپارتمانهای چند طبقه و انواع خودروها و ... جای آنها را پرکرده است، برای خیلی از قدیمیهای کلاردشت دیدن این مناظر آزاردهنده است. موفق باشید.

امیری

امیری در نوشت:

مدیر سایت

برای همه ایران دوستان و علاقمند به طبیعت مسلما دیدن این مناظر آزار دهنده است. امیدواریم مدبران تدبیری بیاندیشند و مسافران مراعات کنند. آرزوی موفقیت برای شما دوست عزیز و تشکر از حسن توجه شما.


امیر عظیمی

امیر عظیمی در نوشت:

ممنون از از زحمات مدیران این سایت!!!

ابراهیمیان

ابراهیمیان در نوشت:

مدیر سایت | مدیر صفحه

خواهش می کنم جناب عظیمی. ما از شما ممنونیم که وقت گذاشته و مطالب را مطالعه میفرمایید. پاینده باشید.


داوود

داوود در نوشت:

من اهل خراسان هستم شمال زیاد رفتم ولی برای اولین بار رفتم کلاردشت جاده کلاردشت قطعه ای از بهشته


مجتبی

مجتبی در نوشت:

این جام در تپه کلار کشف نشده بلکه در نواحی نزدیک به این تپه در اطراف آن کشف شد.

ابراهیمیان

ابراهیمیان در نوشت:

مدیر سایت | مدیر صفحه

سلام دوست عزیز. متشکرم از اطلاع رسانیتون


بیژن محمدپور

بیژن محمدپور در نوشت:

ایکاش سران شهری درصدی از درآمد های شهرداری را خرج آبادانی و آسفالت شهر بکنند.


حمید

حمید در نوشت:

سلام این دریاچه اوان تو الموت شرقی قزوین که تو تصویر به جای دریاچه ولشت گذاشتید دوما یه سر ی از عکساتون واسه اون نقاط گردشگریتون نیستند


یاسر فقیه

یاسر فقیه در نوشت:

دوستانی که میگن فکر نکنم کلاردشت جاهای دیدنی زیاد نداشته باشه . اخه دوستان حتی اینکه دوتا ویلا هم که داشته باشن باز مطمعنم به غیر از رودبارک جایی رو بلد نیستن . انقدر جای دیدنی داره که نمیشه تو یک روز همشو نوشت . یا حتی ده سال دیگه شما نمیتونید اونجاها رو بشناسید یا به اون مکانها برید و دیدن کنید . البته شایان ذکر است که بگم کلاردشت همش دیدنیه و نیلز به گشتن دنبال جای دیدنیش نیست. ممنون .


محمد دلفان آذری

محمد دلفان آذری در نوشت:

عالی فقط به ویلاهای ماهم سر بزنید. 09116726616


ایلیا

ایلیا در نوشت:

ممنون میشم اگه نقاط زیبا و سر سبز و خنک کلاردشت رو بهم معرفی کنین


hsghls

hsghls در نوشت:

خیلی خوب


مختاری

مختاری در نوشت:

بسیار زیبا ؛ روانمون جلا گرفت ؛ دست مریزاد و مانا باشید


کلاردشت روی نقشه گوگل

آب و هوا
دسترسی سریع
انتشار و اشتراک