آشوراده تنها جزیره ایرانی دریای خزر است که در شهرستان بندر ترکمن، استان گلستان قرار دارد.

صفحه جزیره آشوراده با کلیدواژه های مکانهای دیدنی استان گلستان، جزیره آشوراده، روستای آشوراده، مکانهای دیدنی بندر ترکمن، جزایر آشور، دیدنیهای بندر ترکمن برچسب خورده است.


صفحه ی به عنوان یک جاذبه گردشگری در ، ، ، ثبت شده است.


جزیره آشوراده

از توابع شهرستان بندرترکمن در 25 کیلومتری مرکز استان گلستان است. آشوراده یا جزایر آشور نام بخشی از خشکی شبه جزیره میانکاله است و تنها جزیره ایرانی دریای خزر می باشد. این جزیره در برخی منابع تاریخی به عنوان مجمع الجزایر آشوراده که متشکل از سه جزیره بوده، آمده است که گفته می شود با بالا آمدن سطح آب هر دو جزیره کوچک انتهای آن در آب فرو رفته و در حال حاضر تنها یک جزیره باقی مانده است.
جزیره آشوراده از شمال به دریاچه خزر، از شرق به تنگه ای باریک موسوم به تنگه چپق اوغلی و از غرب به کانال طبیعی خزینی و ادامه شبه جزیره میانکاله و از جنوب به خلیج گرگان منتهی می شود.

این جزیره به لحاظ تاریخی از اهمیت بسیاری برخوردار است و در برهه های زمانی مختلف نقش مهمی را در تاریخ ایران و منطقه بازی کرده است. هم اکنون جزیره آشور به عنوان یکی از مکانهای دیدنی استان گلستان مورد استفاده قرار می گیرد. برخی از تاریخ نویسان معتقدند این جزیره همان جزیره آب سکون است که محل مرگ سلطان محمد خوارزمشاه می باشد. آشور آده یا آشور آداسی یک واژه ترکی است که به معنای جزیره آشور می باشد. این جزیره تا پایان جنگ جهانی دوم در دست روسها بوده است. روسها در این جزیره چندین بیمارستان، ساختمان مسکونی، قلعه و یک کلیسای چوبی ساختند که اکنون از کلیسای چوبی اثری در دست نیست اما یک قلعه مثلثی که در شمال این جزیره پابرجا مانده است به عنوان یادگار اشغال روسها به ثبت میراث فرهنگی رسیده است.

تا قبل از وقوع سیل در اوایل دهه 1370 شمسی در این جزیره بالغ بر یک هزار نفر زندگی می کردند اما با وقوع سیل ساکنان این جزیره به شهر بندرترکمن کوچ کردند و اکنون تنها کارمندان شیلات و برخی فروشندگان در این جزیره زندگی می کنند.

آشوراده جزو 59 منطقه بین المللی ذخایر طبیعی اعلام شده و به ثبت رسیده است و چون منطقه ای حفاظت شده است زیستگاه مناسبی برای بعضی از جانوران به شمار می آید. به همین خاطر حیات جانوری آن تا حدود زیادی قابل ملاحظه است. آشوراده و مهمتر از آن شبه جزیره میانکاله یکی از مناطق حفاظت شده حیات وحش کشور و یکی از زیست بومهای با ارزش ایران است.

پوشش گیاهی جزیره، بوته های تمشک، نوعی خار خود رو و درختان انار ترش است و حیواناتی همچون شغال، روباه، خرگوش، ماهی، قرقاول، کبک و پرندگان دریایی در جزیره زندگی می کنند.

تماشای صیدماهیان خاوری، اسکله، تاسیسات بندرترکمن سواحل جزیره آشوراده از جاذبه های این ناحیه و از دیدنیهای بندر ترکمن به شمار می آید.

جزیره آشوراده به نام های روستای آشوراده، خلیج آشوراده، جزایر آشور، نیز شناخته می شود.


پشتیبانی و تبلیغ

تصاویر جزیره آشوراده

نظرات بازدیدکنندگاه درباره جزیره آشوراده

ثبت نظر در آریا زمین نیاز به ثبت نام ندارد؛ اما توصیه می کنیم برای این که دیگران نتوانند با ایمیل و نام شما نظری در سایت آریا زمین ثبت کنند، حتما ثبت نام کرده و حساب خود را تایید نمایید.فاطمه

فاطمه در نوشت:

عالییییییییییییییییییییییییی بود. واقعا برای کسایی مثل من که تاحالا این مناطقو ندیدن خیلی جالب ودیدنیه. چون آدم احساس میکنه خودشم الان اونجاست. فقط اگه تصاویره بیشتری باشه بهتره. مثلا از بازارش، از پوشش مردمش، از صنایع دستیشون.ممنون

ابراهیمیان

ابراهیمیان در نوشت:

مدیر سایت | مدیر صفحه

ممنونم. تا جایی که امکانش هست سعی میکنم نظرات شما رو اعمال کنم دوست عزیز.


امین

امین در نوشت:

تشکرمیکنم ♥


پویا

پویا در نوشت:

اطلاعات خوبی در اختیارم گذاشتید متشکرم برا تعطیلات قصد سفر به بندر ترکمن داریم فک کنم دیگه اونجا سر در گم نمی شیم

ابراهیمیان

ابراهیمیان در نوشت:

مدیر سایت | مدیر صفحه

امیدواریم سفر عیدانه امسالتان یکی از بهترین و به یاد ماندنی ترین سفرها باشد. پاینده باشید دوست عزیز


جلال اونق

جلال اونق در نوشت:

فوق العاده عالیست خیلی خیلی جذاب است


فاطمه

فاطمه در نوشت:

موفق باشید.


جزیره آشوراده روی نقشه گوگل

آب و هوا
دسترسی سریع
انتشار و اشتراک