شهرستان ماسال در استان گیلان از دو بخش ماسال و شاندرمن تشکیل شده که هر دو بخش مملو از جاذبه های طبیعی و گردشگری است.

صفحه ماسال و شاندرمن با کلیدواژه های دیدنی های گیلان، مکانهای دیدنی استان گیلان، جاذبه های گردشگری استان گیلان، ماسال، شاندرمن، غار آویشو، رودکنار، سربازار، بازارهای محلی گیلان برچسب خورده است.


صفحه ی به عنوان یک جاذبه گردشگری در ، ، ، ثبت شده است.


ماسال

ماسال شهرستان دیدنی در استان گیلان است، شهرستانی که بیش از 70 هزار هکتار جنگل و مرتع دارد. ماسال دومین شهرستان مرتفع استان گیلان پس از رودبار است. فاصله ماسال از شهر هشتپر ۶۰ کیلومتر است و با رشت از راه صومعه سرا ۵۵ کیلومتر فاصله دارد.


ماسال در قدیم رودکنار نامیده می شد و محل تشکیل شنبه بازار بوده است. وجود همین شنبه بازار باعث رشد آبادی کوچک رودکنار شد و نهادهای اداری بخش ماسال و شاندرمن نخست از بی تم به شاندرمن و سپس از آنجا به ماسال انتقال یافتند.

ماسال با جنگل های سر به فلک کشیده، درختان تنومند، آبشارهای طبیعی، غارها، حیات وحش و مراتع سرسبز، یکی از بهترین مکانهای دیدنی استان گیلان برای گردشگران و طبیعت دوستان است.

رودهای «خالکایی» ماسال و «رود مرغک» شاندرمن رودخانه های مهم شهرستان ماسال هستند که زیبایی این شهرستان را دوچندان کرده است. این رودخانه ها قابلیت کایاک سواری (قایقرانی در آب های خروشان یا همان رفتینگ) را دارند. «پارک ساحلی» ماسال در کنار رودخانه خالکایی مکان مناسبی برای استراحت و تفریح می باشد.

طبیعت مناسب سبب رونق کشاورزی و دامداری گردیده از محصولات عمده ماسال می توان برنج ، فرآورده های دامی از قبیل شیر - پنیر - کره - کشک - پشم ، عسل و ... را نام برد که همین امر موجب گرمی شنبه بازار ماسال گردیده است.

مناطق دیدنی ماسال و شاندرمن

"بام سبز ماسال" چشم انداز زیبای شهر ماسال که در یک کیلومتری شهر واقع و این پروژه که در دست مطالعه و اجرا است می تواند در آینده نزدیک یکی از بی نظیر ترین مناطق گردشگری استان محسوب شود. از این منطقه علاوه بر جلگه شهر ماسال بخش های از شهرستان های صومعه سرا و بندرانزلی با مناظر بسیار زیبا قابل رویت است.

ماسال همچنین آبشارهای زیادی دارد که دیدنی است. آبشارهایی از قبیل آبشار ویوز در مجاورت منطقه ییلاقی النزه در شاندرمن، آبشار خون با ارتفاع بیش از 15 متر، آبشار تولی نسا و آبشار رامینه با ارتفاع 10 متر.

غار آویشو

در شهرستان ماسال حدود 17 غار شناسایی شده که بزرگترین و مهمترین آن غار آویشو است. این غار در 22 کیلومتری شهر ماسال واقع است. غار آویشو با دهانه ای به ارتفاع 15 متر با دهلیزهای به ارتفاع 50 سانتیمتر تا 30 مترتشکیل شده است، در داخل این غار رودخانه ای جریان دارد، چند آبشار نیز در مسیر این غار واقع که ارتفاع آنها از هشت تا 12 متر می رسد و بیشتر دارای شیب معکوس است، در داخل غار قندیل های آهکی تشکیل شده که بلندی برخی از این قندیل ها بیش از یک متر است، طول این غار تا هزار و 700 متر قابل دسترس برای غارنوردان بوده و هنوز قابل استفاده عموم نیست. غارهای دیگری مثل غار باستانی خندیله پشت، غار چسلی، غار کلچال هم از دیگر غارهای دیدنی این شهر هستند.

جمعه بازار شاندرمن

بازارهای محلی گیلان جزیی از فرهنگ این مردمان است که گردشگران زیادی را جذب می کند. هم به خاطر آنکه قدم زدن در این بازارها جاذبه های دیداری زیادی دارد و هم اینکه گردشگران می توانند مایحتاج روزانه خود را تهیه کنند. این بازارها اعم از سرپوشیده یا روباز، کانون هایی برای خرید و فروش کالا محسوب می شوند. بازارهای همیشگی شهرهای گیلان متناسب با سلیقه مشتریان آراسته شده اند. نکته قابل توجه اینکه بسیاری از فروشندگان در این بازارهای محلی زنان هستند و در میان محصولات می توان سبزی های تازه و حتی صنایع دستی و تخم مرغ های محلی تازه را مشاهده کرد.

فاصله شاندرمن تا رشت 50 کیلومتر به سمت شمال غربی است. برای رفتن به غار آویشو نیز باید از رشت به سمت ماسال و سپس به سمت شاندرمن بروید و از روستاهای سیاهمرد، چالسرا و سپس از کنار بقعه درویش شاه امیر شاندرمن گذر کنید. این مسیر را می توان با سواری طی کرد که حدود 35 کیلومتر از شاندرمن فاصله دارد.

ماسال و شاندرمن به نام های شاندرمن، رودکنار، سربازار، ماسال، نیز شناخته می شود.

دیدنی ها و جاذبه های مشابه ماسال و شاندرمن


پشتیبانی و تبلیغ

تصاویر ماسال و شاندرمن

نظرات بازدیدکنندگاه درباره ماسال و شاندرمن

ثبت نظر در آریا زمین نیاز به ثبت نام ندارد؛ اما توصیه می کنیم برای این که دیگران نتوانند با ایمیل و نام شما نظری در سایت آریا زمین ثبت کنند، حتما ثبت نام کرده و حساب خود را تایید نمایید.پویا

پویا در نوشت:

با سلام.وقتتان بخیر. مطالب جالبی برای خود بنده که گیلانی هستم بود. سپاس. باعث افتخاره به وبلاگ قبیله دیدن فرمایید.آدرس ما:Qabile.blogfa.com غذاخوری قبیله در استان گیلان در شهر رشت واقع شده است.قبیله با ارایه ی متنوع ترین غذاها,آماده ارایه ی سرویس مورد نظرتان می باشد. با تشکر *مدیریت قبیله

پروانه

پروانه در نوشت:

امکانش هست برای چند روز اقامت خونه اجاره کرد تو ماسال؟


پرویز نهالی

پرویز نهالی در نوشت:

عالی بهشت خوشا به حال اهالی ماسال که خدا زیبای هدیه داده

زاغی

زاغی در نوشت:

وب سایت بسیار زیبای بود.قربون تالش www.masaltourism.com


شاندرمنی

شاندرمنی در نوشت:

شاندرمن دارای هتل های لوکسی از جمله ملل و مرزبانی است


حامد

حامد در نوشت:

شاندرمن پایتخت طبیعت گیلان است و ییلاقات بسیار زیبا ازجمله هژدان سر را داراست


ماسال و شاندرمن روی نقشه گوگل

آب و هوا
دسترسی سریع
انتشار و اشتراک