قلعه شوش

قلعه شوش

امتیاز: 4.9 از 5 | با 7 رای

قلعه شوش قلعه ای است در استان خوزستان که توسط ژاک دمورگان فرانسوی برای سکونت باستان شناسان فرانسوی در نزدیکی آرامگاه دانیال نبی در شوش بر روی تپه ای تاریخی بناشده است.

صفحه قلعه شوش با کلیدواژه های قلعه شوش، دیدنیهای استان خوزستان، قلعه آکروپل برچسب خورده است.


صفحه ی به عنوان یک جاذبه گردشگری در ، ، ، ثبت شده است.


قلعه شوش

قلعه ای است به جا مانده از دوران قاجار در نزدیکی آرامگاه دانیال نبی و کاخ آپادانا در شوش که بر روی تپه ای تاریخی خود نمایی میکند. قلعه شوش از دیدنیهای استان خوزستان است که در سال 1897 میلادی توسط ژاک دمورگان فرانسوی برای سکونت باستان شناسان فرانسوی بنا شده است.

قلعه شوش دارای نقشه ای قرون وسطایی است و توسط فرانسویها با استفاده از نیروی کار ایرانی و نظارت خاندان فیلی که امنیت ساخت را بر عهده داشتند و حاج مصطفی دزفولی ساخته شده است و به دلیل شباهت بسیار زیادی به زندان باستیل به قلعه آکروپل معروف می باشد. ساخت قلعه شوش با استفاده از آجرهای کاخ داریوش هخامنشی (کاخ آپادانای شوش) و تعدادی از آجرهای منقوش به خط میخی چغازنبیل که ناشی از تخریب قسمتهایی از این بناها بوده انجام شده است. نقشه قلعه شوش ذوزنقه شکل است، که قاعده کوچک آن در سمت شمال واقع شده و دور تا دور آن را راهرویی احاطه کرده و چند ردیف اتاق به سمت حیاط، بر گرد آن قرار گرفته است. برج شمال غربی قلعه شوش مربع شکل و برج شمال شرقی، دایره شکل است.

قلعه شوش (آکروپل) دارای سه ورودی است که یکی از آنها در حال حاضر مسدود می باشد. این قلعه همانند قلاع قرون وسطی اروپا از ۲ حیاط تشکیل شده که حیاط دوم مرتفع تر از حیاط اول است. در زیر حیاط دوم ۲ تالار (زیرزمین) تعبیه شده است. قلعه شوش کلا دو اشکوبه می باشد. بافت اصلی دیوارها از خشت است با روکشی از آجر. آجرها مربوط به ادوار مختلف تاریخی است.

از دیگر قسمت های قلعه شوش می توان به اتاقک شیشه ای موسوم به کلاه فرنگی و برج استوانه ای که در ضلع غربی قرار دارد و به عنوان کبوترخانه مورد استفاده قرار می گرفت و همچنین برجی دیگر که در وسط حیاط اول قرار دارد، اشاره کرد.

قلعه شوش بر روی بلندترین نقطه شهر که تپه ای تاریخی است بنا شده و از مهم ترین آثار بدست آمده از این تپه ها، می توان به مجمسه معروف ملکه ناپیر اسوستون، لیوان مشهور سفالی شوش به رنگ نخودی و نقش بزکوهی و قانون حمورابی اشاره کرد.

قلعه تاریخی شوش در سال 1380 توسط سازمان میراث فرهنگی با شماره 3983 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید.

قلعه شوش (آکروپل) : آدرس استان خوزستان ، شهر شوش ، خیابان طالقانی ، تپه آکروپل (ارگ)

قلعه شوش به نام های قلعه آکروپل، قلعه فرانسوی ها، موزه آجر، قلعه باستانی شوش، نیز شناخته می شود.


پشتیبانی و تبلیغ

تصاویر قلعه شوش

نظرات بازدیدکنندگاه درباره قلعه شوش

ثبت نظر در آریا زمین نیاز به ثبت نام ندارد؛ اما توصیه می کنیم برای این که دیگران نتوانند با ایمیل و نام شما نظری در سایت آریا زمین ثبت کنند، حتما ثبت نام کرده و حساب خود را تایید نمایید.مارال

مارال در نوشت:

حالا نرفتم که نظر بدم ولی تا چند روز اینده خواهم رفت

ابراهیمیان

ابراهیمیان در نوشت:

مدیر سایت | مدیر صفحه

سلام، اگر بعد از سفر نظرتون رو با ما در میان بگذارید خوشحال میشیم.


قلعه شوش روی نقشه گوگل

آب و هوا
دسترسی سریع
انتشار و اشتراک