موزه شوش

موزه شوش

امتیاز: 5.0 از 5 | با 7 رای

موزه شوش در سال ۱۳۴۵ شمسی جهت نمایش دادن آثاری نزدیک به ۱۶۰ سال از کاوشهای باستان شناسی شهر شوش در مجاورت محوطه باستانی شوش ساخته شده است.

صفحه موزه شوش با کلیدواژه های مکانهای دیدنی استان خوزستان، موزه شوش، مکانهای دیدنی شوش برچسب خورده است.


صفحه ی به عنوان یک جاذبه گردشگری در ، ، ، ثبت شده است.


موزه شوش

موزه شوش واقع در استان تاریخی خوزستان با 550 ‏متر مربع زیربنا در میان باغی به وسعت 14635 ‏متر مربع از مکانهای دیدنی شهرستان شوش می باشد. موزه شوش بر سر راه قلعه باستانی شوش و در روبروی بقعه دانیال نبی قرار دارد. موزه شوش در سال ۱۳۴۵ شمسی جهت نمایش دادن آثاری نزدیک به ۱۶۰ سال از کاوشهای باستان شناسی شهر شوش و چغازنبیل ساخته شده است.

نمای بنای موزه شوش آجری است. بنای اولیه موزه همزمان با شروع حفاری های شوش و با استفاده از آجرهای بدست آمده از حفاریهای شوش و چغازنبیل ساخته شده و طی سالهای بعد نیز به آن افزوده شده است. ساختمان موزه شوش دارای دو سالن بزرگ است که آثاری از دوره پیش از عیلام تا دوره اسلامی را در خود جای داده است. این آثار از مجسمه ها و سرستون های مکشوفه از مسجد سلیمان و آپادانای شوش، تابوت های سفالی و سنگی و خمره ای سفالی، مجسمه های خدایان، تزیینات دیواری سفالی، چگونگی تدفین در دوره ایلامی همراه با وسایل متعلق به فرد متوفی، پاشنه در، آجر نوشته های مکشوفه از شوش و چغازنبیل، خط نوشته های ایلامی، اکدی، پارسی باستان، آرامی، سریانی و پهلوی میانه، گوی های سفالی و گل میخ های تزیینی سفالی و کاسه های مکشوفه از حمیدیه مربوط به صابیین مندایی منقوش به اوراد مقدسی تشکیل شده است.

از جمله دیدنی ترین اشیا بخشی از دیواره کاخ آپادانای شوش میباشد. از مهم ترین تفاوتهای این کاخ با تخت جمشید وجود همین سنگ نگاره های رنگین است.

همچنین داخل حیاط موزه شوش بعضی از مجسمه ها و آثار باستانی در داخل محفظه های شیشه ای برای بازدید عموم قرار دارند.

براستی که میتوان موزه شوش را یکی از مکانهای دیدنی استان خوزستان برشمرد زیرا گنجینه ایست از سالها تمدن این دیار کهن.


پشتیبانی و تبلیغ

تصاویر موزه شوش

نظرات بازدیدکنندگاه درباره موزه شوش

ثبت نظر در آریا زمین نیاز به ثبت نام ندارد؛ اما توصیه می کنیم برای این که دیگران نتوانند با ایمیل و نام شما نظری در سایت آریا زمین ثبت کنند، حتما ثبت نام کرده و حساب خود را تایید نمایید.صدرا

صدرا در نوشت:

خوب بود ولی کاش از تصاویر بیشتری استفاده میکردین وبهتر بود در مورد هر تصویر توضیح کوتاهی میدادین تابازدید کننده بیشتر با تاریخ ظرف یا اون وسیله بیشتر آشنامیشد


موزه شوش روی نقشه گوگل

آب و هوا
دسترسی سریع
انتشار و اشتراک