گرداب سنگی خرم آباد یکی از آثار تاریخی بجا مانده از دوره ساسانیان در استان لرستان که در قسمت مرکزی شهر فعلی خرم آباد و در میان بافت قدیمی شهر واقع شده است.

صفحه گرداب سنگی خرم آباد با کلیدواژه های دیدنیهای استان لرستان، مکانهای دیدنی خرم آباد، گرداب سنگی خرم آباد برچسب خورده است.


صفحه ی به عنوان یک جاذبه گردشگری در ، ، ، ثبت شده است.


گرداب سنگی

یکی از آثار تاریخی بر جای مانده از دوره ساسانیان در شهر خرم آباد استان لرستان می باشد. گرداب سنگی که در قسمت مرکزی شهر فعلی خرم آباد و در میان بافت قدیمی شهر واقع شده است از مکانهای دیدنی خرم آباد به شمار می آید.

گرداب سنگی که در گویش لری گردآو بردینه خوانده می شود بنایی مدور متشکل از یک دیواره عظیم سنگی است که دور تا دور چشمه ای احداث گردیده است. بنای گرداب سنگی با استفاده از سنگ و ساروج ساخته شده و قطر این بنا 18 متر، با محیط 256 مترمربع ، پهنای 3 متر و بلندای 10 متر از کف چشمه است. این بنا دارای دریچه ای به ابعاد 90×160 می باشد تا آب خارج شده از چشمه را ساماندهی کرده و سپس از طریق کانال آب چشمه را به نقاط مختلف شهر باستانی شاپورخواست منتقل کند.

چشمه گرداب سنگی تقریبا در تمام ایام سال آب دارد. طغیان آب این چشمه معمولا در نیمه دوم بهمن آغاز می شود و این امر موجب بالا آمدن سطح آب درون گرداب سنگی می شود.
افزایش و سرریز شدن آب چشمه گرداب سنگی از طریق کانال های ساخته شده و جداول طراحی شده در شهر خرم آباد آب آن را به درون رودخانه شهر سرازیر می کند.

گرداب سنگی خرم آباد که از دیدنیهای استان لرستان است در تاریخ 18مرداد1355 به شماره ۱۲۷۴ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

گرداب سنگی خرم آباد به نام های گردآو بردینه، نیز شناخته می شود.


پشتیبانی و تبلیغ

تصاویر گرداب سنگی خرم آباد

نظرات بازدیدکنندگاه درباره گرداب سنگی خرم آباد

ثبت نظر در آریا زمین نیاز به ثبت نام ندارد؛ اما توصیه می کنیم برای این که دیگران نتوانند با ایمیل و نام شما نظری در سایت آریا زمین ثبت کنند، حتما ثبت نام کرده و حساب خود را تایید نمایید.محمدرضا میرکماندار

محمدرضا میرکماندار در نوشت:

سلام کاش اسم سایتتون رو روی عکسا نمیزدید اصلا نمیشه از عکسا استفاده کرد

امیری

امیری در نوشت:

مدیر سایت

متاسفانه به دلایل مختلف مجبور به این کار هستیم. پاینده باشید.


علی

علی در نوشت:

باید حتما برم ببینم


گرداب سنگی خرم آباد روی نقشه گوگل

آب و هوا
دسترسی سریع
انتشار و اشتراک