پارک ملی گلستان یا جنگل گلستان قدیمی ترین پارکی است که عنوان پارک ملی در ایران را به خود اختصاص داده است. این پارک جنگلی کوهستانی در حوزه استانهای گلستان، سمنان و خراسان واقع شده است.

صفحه پارک ملی گلستان با کلیدواژه های مکانهای دیدنی استان گلستان، پارک ملی گلستان، دیدنیهای استان گلستان، جنگل گلستان، قدیمی ترین پارک ملی ایران، جاذبه های گردشگری استان گلستان برچسب خورده است.


صفحه ی به عنوان یک جاذبه گردشگری در ، ، ، ثبت شده است.


پارک ملی گلستان

از دیدنیهای استان گلستان که در 55 کیلومتری شرق گنبد و 115 کیلومتری غرب بجنورد در مسیر مشهد واقع شده است. پارک ملی گلستان با وسعت ‪ 91‬هزار و ‪ 895‬هکتار، قدیمی ترین پارک ملی ثبت شده در ایران و پناهگاهی کم نظیر برای حیات وحش می باشد.

بیشتر پارک ملی گلستان در استان گلستان، حدود 34 درصد آن در استان خراسان شمالی و بخش ناچیزی نیز در استان سمنان قرار دارد. به دلیل وسعت زیاد پارک ملی گلستان و قرارگیری در سه اقلیم متفاوت، رویش های اصلی پارک متنوع است.

از نظر اقلیمی پارک ملی گلستان در بخش غربی از آب و هوای نیمه مرطوب و معتدل، در بخش جنوبی آب و هوای سرد و خشک و در بخش شرقی نیز از آب و هوای سرد و نیمه خشک با اختلاف بارندگی سالانه بین 150 تا 1000‬ میلی متر برخوردار است.

علاوه بر وجود یک هشتم گونه های گیاهی، یک سوم گونه های پرندگان ، بیش از 50 ‪ درصد پستانداران کشور به دلیل برخورداری از منابع آبی متعدد نظیر چشمه ها،رودخانه ها ، نهرها و آبشارهای متعدد ، در پارک ملی گلستان زندگی می کنند. پلنگ و خرس قهوه ای از گوشت خواران بزرگ جنگل گلستان هستند. سمور جنگلی از گوشتخوارانی است که احتمالا فقط در پارک ملی گلستان زندگی می کند. دیگر پستانداران مهم ساکن این جنگل شامل مرال، شوکا، گراز، گربه جنگلی، تشی، آهوی ایرانی، گوسفند وحشی (قوچ و میش)، گرگ، روباه، روباه ترکمنی و بز کوهی (کل و بز) می شود. از راسته خفاش ها تاکنون 18 گونه در پارک ملی گلستان شناسایی شده است.این منطقه از بهترین زیست گاه های گوسفند وحشی اوریال بزرگ ترین و قدیمی ترین زیرگونه گوسفند وحشی ایران است و یکی از خالص ترین جمعیت های قوچ و میش اوریال را در خود جای داده است.

فرصت استثنایی دیدن بلندترین آبشار فصلی (اوچر) با ارتفاع 110 متر در فصل بهار، بیلی کوه یکی از قله های زیبای پارک با چشم‏اندازی از دیوارهای صخره ای قوره قون، سلوکلی بزرگترین تالاب طبیعی در ارتفاع 1358 متری پارک، بیش از 21 دهنه چشمه و جاری شدن رودخانه های متعدد در میان درختان جنگلی، آبشار آق سو ، سلطان هبی، دره های آلمه، آق سو، سوار باغی، آلی دالی، آدام چاغران، آدنسد، جمشید آباد، قرنگی جنگل، قزقلعه و آلو باغ، کرکولی، دگرمانلی و خشک ، میرزا بایلو، شارلق و .... پارک ملی گلستان را به یکی از مکانهای دیدنی استان گلستان بدل کرده که پذیرای گردشگران بیشماری می باشد.

امکانات رفاهی

پارک ملی گلستان که از جاذبه های گردشگری استان گلستان است می تواند مورد بازدید و گذران اوقات فراغت عموم مردم به ویژه مسافران عبوری در مسیر جاده تهران - مشهد قرار گیرد. پارکینگ ها و کمپینگ هایی جهت استراحت و اقامت شبانه در پارک ملی گلستان ایجاد شده است که امکان دسترسی به آن ها آسان و نیز از برخی جنبه های اساسی تفرجگاهی مانند ملاحظه مناظر زیبا و بدیع، امکان مشاهده انواع پرندگان و حیوانات حایز اهمیت است. این پارکینگ ها حداقل وسایل و تجهیزات تفرجگاهی از قبیل میز و نیمکت، اجاق، زباله دانی و سرویس های بهداشتی را دارند. ساختمانی به منظور ارایه اطلاعات، نمایش فیلم ها و اسلایدهای مربوط به منطقه و نیز بیان مسایل زیست محیطی ایجاد گردیده است.البته در محل پارک ملی گلستان، مامورین سازمان حفاظت محیط زیست جهت ارایه اطلاعات و راهنمایی های لازم در خدمت هم میهنان عزیز و جهانگردان هستند.

پارک ملی گلستان به نام های جنگل گلستان، پارک جنگلی گلستان، نیز شناخته می شود.

دیدنی ها و جاذبه های مشابه پارک ملی گلستان


پشتیبانی و تبلیغ

تصاویر پارک ملی گلستان

نظرات بازدیدکنندگاه درباره پارک ملی گلستان

ثبت نظر در آریا زمین نیاز به ثبت نام ندارد؛ اما توصیه می کنیم برای این که دیگران نتوانند با ایمیل و نام شما نظری در سایت آریا زمین ثبت کنند، حتما ثبت نام کرده و حساب خود را تایید نمایید.هادی

هادی در نوشت:

از توضیحات مفیدتون خیلی ممنونم

ابراهیمیان

ابراهیمیان در نوشت:

مدیر سایت | مدیر صفحه

ما هم از توجه و لطف شما ممنونیم دوست بزرگوار.


هادی بابایی

هادی بابایی در نوشت:

چکونه به جنگل کمک کنیم.


محمدی

محمدی در نوشت:

بسیار اطلاعات خوبی دادین از لطفتون ممنون


سید امید عرب

سید امید عرب در نوشت:

سلام علیکم آدرس و شماره تلفن از کمپینگ مناسب حال گردشگران خارجی می خواستم.


پارک ملی گلستان روی نقشه گوگل

آب و هوا
دسترسی سریع
انتشار و اشتراک