که به باغ قوام مشهور است، بین سالهای ۱۲۵۷ تا ۱۲۶۷ هجری شمسی، مقارن با حکومت ناصرالدین شاه قاجار و بدستور علی محمد خان(قوام الملک دوم) و پسرش محمد رضا خان(قوام الملک سوم) در شیراز ساخته و تکمیل شده است


صفحه ی به عنوان یک جاذبه گردشگری در ، ، ، ثبت شده است.


باغ نارنجستان قوام که به باغ قوام مشهور است، بین سالهای ۱۲۵۷ تا ۱۲۶۷ هجری شمسی، مقارن با حکومت ناصرالدین شاه قاجار و بدستور علی محمد خان(قوام الملک دوم) و پسرش محمد رضا خان(قوام الملک سوم) در شیراز ساخته و تکمیل شدهاست. ساختمان نارنجستان در زمینی بمساحت ۳۵۰۰ متر مربع و با زیربنای ۹۴۰ متر مربع در دو جبهه جنوبی و شمالی توسط هنرمندان شیرازی ساخته شدهاست. سردر ورودی در ضلع جنوبی قرار داشته و به یک هشتی باز میگردد و از طریق دو راهرو قرینه به حیاط راه میابد. بنای ضلع جنوبی شامل دو ایوان ستوندار و اتاقهایی است که محل استقرار خدمه بودهاست. ساختمان ضلع شمال دارای یک طبقه زیرزمین و دو طبقه روی آن بوده که شامل تالار آیینه با ستونهای یکپارچه مرمری، تالار شاه نشین و اتاقهایی است که محل تشریفات اداری و پذیرش مهمانان بودهاست. این عمارت از نظر هنرهایی از قبیلآیینه کاری، شیشه کاری، نقش پردازی، منبت کاری، سنگ تراشی، گچ کاری و مقرنس کاری بکار رفته در آن از زیباترین بناهای این دوره در شیراز است.

بنای نارنجستان در سال ۱۳۴۵ خورشیدی به دانشگاه شیراز اهدا گردید و بین سالهای ۱۳۴۸ تا ۱۳۵۸ خورشیدی مورد استفاده موسسه آسیایی، تحت سرپرستی پروفسور آرتور اپهام پوپ، ایران شناس معروف بودهاست.

در سالهای اخیر زیرزمین ضلع شمالی تعمیرات اساسی گردیده و به عنوان موزه مورد استفاده قرار گرفته که در آن اشیای فرهنگی اهدایی پروفسور پوپ نگهداری میشود.

این باغ از عمارات دوره قاجاریه شیراز است که در محله بالاکفت و در قسمت شرقی انتهای خیابان لطفعلی خان زند واقع است. این محدوده تقریبا در نقطه انتهایی و شرقی شهر قدیم و در جایی که در گذشته دروازه دولت، دروازه منذر و کل شیخ ابوذرعه قرار داشتهاند استقرار دارد.

دیدنی ها و جاذبه های مشابه نارنجستان قوام


پشتیبانی و تبلیغ

تصاویر نارنجستان قوام

نظرات بازدیدکنندگاه درباره نارنجستان قوام

ثبت نظر در آریا زمین نیاز به ثبت نام ندارد؛ اما توصیه می کنیم برای این که دیگران نتوانند با ایمیل و نام شما نظری در سایت آریا زمین ثبت کنند، حتما ثبت نام کرده و حساب خود را تایید نمایید.مجتبی

مجتبی در نوشت:

همه نوشته ها که علامت سوالن


ali

ali در نوشت:

نوشته ها رفتن


طبری

طبری در نوشت:

نوشته ها چرا اینجورین


مینا

مینا در نوشت:

سایتتون خوب شده

امیری

امیری در نوشت:

مدیر سایت

سپاس از لطف شما. امیدواریم با راهنمایی های شما بهتر هم بشه. پاینده باشید.

شادی آیتی

شادی آیتی در نوشت:

مدیر صفحه

متشکرم مینا جان.ایشالله به کمک شما دوستان هرورز بهتر میشه


شادی آیتی

شادی آیتی در نوشت:

مدیر صفحه

امیدوارم لذت ببرید از این دیدن این مکان

امیری

امیری در نوشت:

مدیر سایت

سپاس از زحمتی که کشیدید. بله بسیار عالی ست. زنده باشید.

شادی آیتی

شادی آیتی در نوشت:

مدیر صفحه

ممنونم اقای امیری.


نارنجستان قوام روی نقشه گوگل

آب و هوا
دسترسی سریع
انتشار و اشتراک