عمارت کلاه فرنگی(موزه پارس):عمارت کلاه فرنگی در میان باغ زیبایی به نام باغ نظر بنا شده است و در روزگار وکیل این عمارت باشکوه محل پذیرایی میهمانان و سفیران خارجی و مراسم رسمی و اعیاد مختلف بوده است.


صفحه ی به عنوان یک موزه در ، ، ، ثبت شده است.


باغ نظر ، باغ موزه،باغ شاهزاده ،عمارت کلاهفرنگی، آرامگاه وکیل، عمارت چهارفصل یا باغ حکومتی نام یکی از ابنیه تاریخی دوره زندیه در شیراز است. این بنا یک عمارت هشتضلعی است که کریم خان زند در میان باغ نظر شیراز ساخت که در آن روزگار این عمارت باشکوه محل پذیرایی از مهمانان، سفیران خارجی و انجام مراسم رسمی و اعیاد گوناگون بودهاست.

نمای بیرونی عمارت کلاه فرنگی بصورت هشت ضلعی است با تزیینات کاشینگارههای گل و مرغ و در بالای عمارت با اسپرها و لچکیهای کاشیکاری شده بنا را مزین کردهاند. این نگارهها بصورت قرینه در چهار ضلع منظره شکارگاه و روایت بتخت نشستن سلیمان را نشان میدهند.

چهار آبنما در چهار سوی ساختمان قرار داشته که آبنمای شمالی در مسیر خیابان زند قرار داشته و تخریب شدهاست. فضاهای درونی شامل یک بخش مرکزی و چهار شاهنشین جانبی است. یک آبنمای یکپارچه از سنگ مرمر در کف بخش مرکزی طراوت فضای داخل را موجب گردیدهاست.

پس از مرگ کریم خان وی را در این مکان به خاک سپردند و آقا محمد خان قاجار در سال ۱۲۰۶ خورشیدی بدلیل کینهتوزی دستور نبش قبر وی را صادر کرد و استخوانهای وی را به کاخ گلستان منتقل کردند و در زمان پهلوی اول استخوانها نبش قبر گردید و به این مکان عودت شد. نقش برجسته هایی از پهلوانان گرزدین وند دوره زندیه و قاجاریه در این محل دیده می شود.

همچنین عمارت خورشید در دوره قاجاریه بهدستور حسینعلی میرزای فرمانفرما در این باغ احداث گردید.

عمارت کلاه فرنگی به نام های موزه پارس، نیز شناخته می شود.

دیدنی ها و جاذبه های مشابه عمارت کلاه فرنگی


پشتیبانی و تبلیغ

تصاویر عمارت کلاه فرنگی

نظرات بازدیدکنندگاه درباره عمارت کلاه فرنگی

ثبت نظر در آریا زمین نیاز به ثبت نام ندارد؛ اما توصیه می کنیم برای این که دیگران نتوانند با ایمیل و نام شما نظری در سایت آریا زمین ثبت کنند، حتما ثبت نام کرده و حساب خود را تایید نمایید.mostafa mansouri

mostafa mansouri در نوشت:

من کارشناس گردشگری هستم و علاقه زیادی به شهر شیراز دارم,خوشا شیراز و وصف بی مثالش


فرود مسعودی

فرود مسعودی در نوشت:

عمارت کلاه فرنگی یا (هشت ضلعی کریمخانی ) در باغ نضر شیراز موجود است و اینک به نام موزه پارس مشهور است . اما تصاویری که شما به این عمارت منسوب کرده اید به هیچ عنوان متعلق به آن نیست. و باتوجه به تشابه اسمی عمارت کلاه فرنگی به نظر میرسد تصاویر مذکور مربوط به عمارت کلاه فرنگی قزوین میباشد. خواهشمند نسبت به حذف تصاویر و قرار دادن تصاویر صحیح اقدام نمایید.


عمارت کلاه فرنگی روی نقشه گوگل

آب و هوا
دسترسی سریع
انتشار و اشتراک