باغ جهان نما

باغ جهان نما

امتیاز: 4.8 از 5 | با 12 رای

باغ جهان نما در شمال شرقی شیراز واقع شده است


صفحه ی به عنوان یک جاذبه گردشگری در ، ، ، ثبت شده است.


این باغ همچون سه باغ مشهور دیگر یعنی باغ ارم، باغ دلگشا و باغ تخت در دوره آل مظفر و آل اینجو (قرن هشتم هجری قمری) یعنی قبل از یورش تیمور گورکانی به شیراز در نهایت آبادانی بودهاست. ابن عربشاه مورخ دوره تیموری در کتاب عجایب المقدور آنرا زینت الدنیا نامیدهاست. باغ جهان نما در هنگام اقامت تیمور گورکانی در شیراز، همچون سایر باغهای نامدار آن دوره مورد توجه وی واقع شده بطوریکه همانند آنرا در اطراف سمرقند که موطن او بوده احداث و آنرا جهان نما نامیدهاست.

این باغ در دوره صفویه نیز آباد و قابل اهمیت بودهاست. شارون و تاورنیه جهانگردان فرانسوی که در دوره صفویه شیراز را دیدهاند، خیابان زیبایی توصیف کردهاند که از تنگ الله اکبر تا بقعه میر علی بن حمزه که محل خیابان حافظ کنونی است ادامه داشته و در دو طرف آن باغهای زیبا و آبادی وجود داشتهاست.

این باغ کهنترین باغ شیراز است که از آب و رودخانه پرآوزاه رکنی مشروب میشده و در منطقه ویژه ای از شیراز (خیابان حافظ) و در میان آرامگاه حافظ، هفتتنان، دروازه قرآن، خواجوی کرمانی، بابا کوهی، باغ ملی، گهواره دید، کتابخانه ملی اسناد و... جای دارد.

کریم خان زند در سال ۱۱۸۵ هجری قمری این باغ را که در زمینهای مقابل جعفرآباد و مصلی قرار داشته حصار کشید و عمارت کوشک را در وسط آن ساخت و در اطراف عمارت خیابان کشیهای زیبا و درختکاری مفصلی بعمل اورد. طرح و اسلوب این باغ را کریمخان نظیر باغ نظر در داخل دارای چهار خیابان و اطراف چهار حوض دو بزرگ و دو کوچک ساختهاست. در ضلع جنوبی بقایای آبنمایی به چشم میخورد که فواره آن هنوز پابرجاست. این آبنما از جلوی ضلع جنوبی آغاز میشود و به حوضی در جلوی بنایی که در دوره قاجاریه و در انتهای ضلع جنوبی احداث گردیده منتهی میشود که اخیرا مورد مرمت و بازسازی قرار گرفتهاست.

باغ جهان نما در سال ۱۳۸۳ توسط شهرداری شیراز و با همکاری اداره کل میراث فرهنگی استان فارس احیا و مورد بهره برداری قرار گرفت

دیدنی ها و جاذبه های مشابه باغ جهان نما


پشتیبانی و تبلیغ

تصاویر باغ جهان نما

نظرات بازدیدکنندگاه درباره باغ جهان نما

ثبت نظر در آریا زمین نیاز به ثبت نام ندارد؛ اما توصیه می کنیم برای این که دیگران نتوانند با ایمیل و نام شما نظری در سایت آریا زمین ثبت کنند، حتما ثبت نام کرده و حساب خود را تایید نمایید.شاهین

شاهین در نوشت:

این نقشه ها را کی گذاشته؟ همش غلطه. حداقل آدرس درست بدید.

ابراهیمیان

ابراهیمیان در نوشت:

مدیر سایت

سلام دوست عزیز. هر کسی صفحه رو ایجاد میکنه و مکانی رو معرفی میکنه نقشه هم میگذاره.


سامان

سامان در نوشت:

عالی بود دمتون گرم مر30

ابراهیمیان

ابراهیمیان در نوشت:

مدیر سایت

ممنون از خانم آیتی که مکانهای زیبایی رو در آریا زمین ثبت کردن. برقرار باشید.


amin

amin در نوشت:

واقعا زیباست.ممنون


سامان

سامان در نوشت:

به به بسیار زیباست ممنون از شما


باغ جهان نما روی نقشه گوگل

آب و هوا
دسترسی سریع
انتشار و اشتراک