حکیم ابوذر جمهر قاینی سیاسد مدار، ادیب ، عارف و شاعر اواخر قرن چهارم و اوایل قرن پنجم هجری قمری است که در دربار سلطان محمود غزنوی خدمت می کرده است. مقبره حکیم ابوذر جمهر در فاصله 4 کیلومتری جنوب غربی شهر قاین در دامنه کوهی مرسوم به کوه ابوذر قرار دارد.


صفحه ی به عنوان یک بنا و اثر باستانی و تاریخی در ، ، ، ثبت شده است.


حکیم قسیم بن ابراهیم بن منصور معروف بزرگمهر قاینی ( بوذر جمهر قاینی ) سیاستمدار ادیب و عارف و شاعر اواخر قرن چهارم و اوایل قرن پنجم هجری قمری است که در دربار سلطان مسعود غزنوی خدمت می کرده است. وی به زبان فارسی و عربی سخن می گفته و از وی اشعار و قصیده هایی به جای مانده که قصیده بهاریه او از شهرت خاصی بر خوردار است . بوذر جمهر بعد از مرگ سلطان محمود تا زمان فروپاشی حکومت غزنویان در دربار سلطان مسعود غزنوی به سر برد و در اواخر حکومت غزنویان از غزنه که پایتخت بود به قاین آمد و پس از مدتی در گذشت . مقبره حکیم بوذر جمهر در فاصله چهار کیلومتری جنوب غربی شهر قاینات و در دامنه کوهی موسوم به کوه ابوذر ( بزرگمهر ) قرار دارد .

عکاس: محمد بهروش

بنای مقبره از بنا های قرن ششم و هفتم هجری است به فرم چلیپایی و با معماریی بسیار زیبا ساخته شده است . مصالح اصلی در ساخت بنا سنگ گچ و آجر است .

درخت بنه 700 ساله ای نیز در کنار این مقبره وجود دارد که به زیبایی اثر افزوده است .

بقعه آن چهار ایوانی است و گنبد بر فراز این ایوان ها استوار شده . نوادگان بزرگمهر ، خانواده « نوری ابوذری » هستند که هم اکنون اکثرا ساکن همین شهر می باشند . پسوند خانوادگی « ابوذری » متعلق به این خانواده و برگرفته از نام بوذر جمهر می باشد .
بزرگان این خانواده در حدود یکصد سال قبل به منطقه ای در مجاورت قاین مهاجرت کردند که هم اکنون روستای اکبریه در آنجا پدید آمده است . دلایل و اسناد محکمی در پیشینه تاریخی این خانواده وجود دارد .

منبع: سیری در ایران

گردآورنده: محمد بهروش- دانشجوی رشته شهرسازی دانشگاه بجنورد- ساکن و عاشق شهر تاریخی و زیبام قاین(مرکز ایالت قهستان (تونوکاین))

بیشتر: شهرستان قاینات، پایتخت طلای سرخ جهان


پشتیبانی و تبلیغ

تصاویر مقبره ابوذر جمهر قاینی

نظرات بازدیدکنندگاه درباره مقبره ابوذر جمهر قاینی

ثبت نظر در آریا زمین نیاز به ثبت نام ندارد؛ اما توصیه می کنیم برای این که دیگران نتوانند با ایمیل و نام شما نظری در سایت آریا زمین ثبت کنند، حتما ثبت نام کرده و حساب خود را تایید نمایید.سامان

سامان در نوشت:

امتیاز 5. خدایش بیامرزاد. و سپاس از شما از معرفی کامل و جامعی که انجام دادید و تصاویر زیبایی که گذاشتید/ ای کاش بقیه تصاویر وبسایت هم بجای ورداشتن از وبسایتهای دیگر، کار مولفین بود. پاینده باشید

محمد دانشی پور

محمد دانشی پور در نوشت:

سلام خیلی خوب بود محمد بهروش عزیز اگه سایت دیگه ای هم باز کرد اطلاع بده خوب شمارتو بده بیا تو تلگرام 13 ساله از قاین

محمد بهروش

محمد بهروش در نوشت:

مدیر صفحه

خیلی ممنون شما لطف دارین.البته فقط عکس درخته کار خودم نبود.موفق باشید


مجتبی

مجتبی در نوشت:

خیلی عالی بود بهروش جان. موفق باشی

محمد بهروش

محمد بهروش در نوشت:

مدیر صفحه

ممنون از لطفت مجتبی جان


ابراهیمیان

ابراهیمیان در نوشت:

مدیر سایت

سلام آقای بهروش. ممنون از اطلاعات کامل و عکسهای زیباتون. پاینده باشید دوست عزیز.

محمد بهروش

محمد بهروش در نوشت:

مدیر صفحه

سلام.خواهش می کنم. ممنون


مقبره ابوذر جمهر قاینی روی نقشه گوگل

آب و هوا
دسترسی سریع
انتشار و اشتراک