6 مسجد با پایان کاوشهای فصل دوم شهر قدیمی قاین ، در این محدوده تاریخی کشف شد . پنج تا از این مساجد کشف شده از صدر اسلام تا قرن 4 هجری بر روی هم ساخته شده اند که نوع مسجد اولیه به سبک خراسانی است.


صفحه ی به عنوان یک بنا و اثر باستانی و تاریخی در ، ، ، ثبت شده است.


به گزارش نسیم قاین ؛

مسیول حوزه پژوهشی و مطالعات اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری خراسان جنوبی گفت: در این کاوشها علاوه بر مسجدی که ناصر خسرو در یادداشتهای خود از آن کرده بود ، 5 مسجد دیگر کشف شده که این مسجدها از صدر اسلام تا قرن 4 هجری بر روی هم ساخته شده که از نوع مسجد اولیه به سبک خراسانی است.
مسجد جامع بزرگی که ناصر خسرو در سفر نامه اش از آن یادکرده شالوده هایی مشتمل بر یک ایوان بزرگ به طول 25 متر و عرض 13 متر و ارتفاعی بیش از 30 متر دارد. این مسجد دارای دو شبستان و یک صحن وسیع است که هنوز به قسمت صحن پیشروی نشده که در مراحل بعدی کل مسجد مورد کاوش قرار خواهد گرفت.

عکاس: محمد بهروش

شهرقدیم قاین در اطراف منطقه شازده حسین است که حدود 500 متر با مسجد جامع فعلی قاین فاصله دارد .

آقای برآبادی افزود: در کاوشهای باستان شناسی شهر قدیم قاین همچنین سفالهایی مربوط به دوره آهنی حدود هزاره دوم پیش از میلاد و اشیایی از جمله قطعه های سفالی ، فلز ، شیشه و سنگ که بیشتر جنبه مطالعاتی دارند و مربوط به قرون اولیه اسلام تا دوره تیموری اند ، کشف شد .
وی گفت : در قرن چهارم هجری صنعت شیشه گری و سفالگری در شهر قدیمی قاین رواج داشته است .
دو مرحله کاوش در منطقه تاریخی شازده حسین شهرستان قاین انجام شده که مرحله اول از اردیبشهت تا تیر 1387 و مرحله دوم از دی پارسال تا اوایل فروردین امسال انجام گرفته است . تا کنون 7 کارشناس باستان شناسی و 15 کاوشگر برای تحقیق در منطقه شهر قدیمی قاین فعالیت کرده اند .

عکاس: محمد بهروش

مسیول حوزه پژوهشی و مطالعات اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری خراسان جنوبی گفت : برای دو مرحله کاوش شهر قدیمی قاین 20 میلیون تومان هزینه شده و 100 میلیون تومان دیگر برای تکمیل کاوشهای این شهر مورد نیاز است

کشف سنگ نوشته

عکاس: محمد بهروش

منبع: نسیم قاین

گردآورنده: محمد بهروش- دانشجوی رشته شهرسازی دانشگاه بجنورد- ساکن و عاشق شهر تاریخی و زیبام قاین(مرکز ایالت قهستان (تونوکاین))

دیدنی ها و جاذبه های مشابه مساجد قاین از صدر اسلام


پشتیبانی و تبلیغ

تصاویر مساجد قاین از صدر اسلام

نظرات بازدیدکنندگاه درباره مساجد قاین از صدر اسلام

ثبت نظر در آریا زمین نیاز به ثبت نام ندارد؛ اما توصیه می کنیم برای این که دیگران نتوانند با ایمیل و نام شما نظری در سایت آریا زمین ثبت کنند، حتما ثبت نام کرده و حساب خود را تایید نمایید.مجتبی

مجتبی در نوشت:

عالی بود عالی. به این میگن معرفی یک اثر ارزشمند. احسنت

محمد بهروش

محمد بهروش در نوشت:

مدیر صفحه

ممنونم شما لطف داری


امیری

امیری در نوشت:

مدیر سایت

درود بر شما و آفرین از نظم و دقت و تلاش شما و همینطور احترامی که برای طبیعت، آثار باستانی، فرهنگ، و دانش قایلید. از داشتن اعضایی مثل شما در آریا زمین به خودمان می بالیم. برای تان آرزوی موفقیت داریم. صفحه شما، خارج از نوبت در صفحه رسمی آریا زمین در گوگل پلاس منتشر شد: https://plus.google.com/114560891109677155076/posts/HV7RsztSbNg ما هم پیشنهاد میکنیم با فعالیت در گوگل پلاس و انتشار صفحاتی که در آریا زمین می سازید در گوگل پلاس، رتبه صفحات خود را در گوگل بالا ببرید.


جدا

جدا در نوشت:

ضمنا پیشنهاد میکنم برای این که صفحه هاتون توی گوگل رتبه بهتری بگیره، حتما اونا رو توی گوگل پلاس منتشر کنید.


جدا

جدا در نوشت:

سلام. آفرین بر شما آقای بهروش. مقالات خیلی خوبی تنظیم می کنید. برایتون آرزوی موفقیت و سلامتی دارم.

محمد بهروش

محمد بهروش در نوشت:

مدیر صفحه

سلام ممنونم از لطفتون


مساجد قاین از صدر اسلام روی نقشه گوگل

آب و هوا
دسترسی سریع
انتشار و اشتراک