امامزاده حسین بن موسی کاظم مربوط به دوره معاصر است و در طبس، داخل شهر واقع شده و این اثر در تاریخ ۲۰ بهمن ۱۳۱۸ با شماره ثبت ۳۳۷ به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.


صفحه ی به عنوان یک مکان مقدس و عبادتگاه در ، ، ، ثبت شده است.


حسین بن موسی الکاظم علیهما السلام از جمله امام زادگانی است که مورخان او را از فرزندان بلافصل امام کاظم (ع) دانسته اند و به گفته ایشان، از مقام بلندی برخوردار بوده است.
از امام جواد (ع) سیوال شد، کدام یک از عموهایتان نسبت به شما بهتررفتار کردند؟ فرمود: حسین. حضرت امام رضا (ع) فرمود: به خدا سوگند، فرزندم جواد درست گفته است؛ زیرا حسین نسبت به او خوش رفتارترین افراد بود.
ازحالات و زندگی نامه امام زاده حسین در کتابهای انساب و تراجم موجود ذکر چندانی نشده و اطلاعاتی کافی در دست نیست، اما بر پایه تحلیلی که از رونوشت نامه منسوب به امام ابوالحسن الرضا (ع) به عمل آمده، تاریخ ولادت این امام زاده ، اواخر قرن دوم یعنی حدود سال 178 هـ. ق بوده است. نامه یادشده، متنی است که حضرت امام رضا (ع) آن را در شان برادرش حسین بن موسی به والی طبس نوشته اند، و تاریخ نگارش آن و محاسبه سن حسین در هنگام مفقود شدن که در متن به آن اشاره شده و مدت زمانی که متواری بوده و مخفیانه به سر برده است، تاریخ ولادت او را روشن می سازد. ظاهرا حسین از آخرین فرزندان موسی بن جعفر(ع) و دوران کودکی و نوجوانی وی مصادف با ایام حکومت ننگین هارون الرشید و تاخت و تازهای او بوده است.
در آن زمان اواخر قرن دوم هجری که فرزندان علی (ع) و شیعیان، سخت تحت تعقیب عمال عباسی بودند، حسین بن موسی ، با آن که نوجوانی بیش نبود، از ظلم و ستم خلفا امان نداشت، و همراه دیگر فرزندان موسی بن جعفر (ع) مدتها متواری بود و پنهان می زیست.
حضرت امام رضا (ع) ، همین که اطلاع یافتند حسین به جانب خراسان طبس آمده برای آگاه کردن عامر بن زروامهر والی طبس که مورد اعتماد آن حضرت بود نامه ای به وی نوشتند، تا او را از ورود آن امام زاده آگاه سازند که مراقب باشد تا گزندی به وی نرسد.

دیدنی ها و جاذبه های مشابه امامزاده حسین بن موسی الکاظم


پشتیبانی و تبلیغ

تصاویر امامزاده حسین بن موسی الکاظم

نظرات بازدیدکنندگاه درباره امامزاده حسین بن موسی الکاظم

ثبت نظر در آریا زمین نیاز به ثبت نام ندارد؛ اما توصیه می کنیم برای این که دیگران نتوانند با ایمیل و نام شما نظری در سایت آریا زمین ثبت کنند، حتما ثبت نام کرده و حساب خود را تایید نمایید.آتنا

آتنا در نوشت:

با سلام وعرض خسته نباشید ممنون از سایتتون واقعا عالیه هم اسمش هم مطالبش

امیری

امیری در نوشت:

مدیر سایت

ممنون از لطفتون. از شما هم دعوت می کنیم به آریا زمین بپیوندید و نقاط دیدنی و جاذبه های تاریخی و تفریحی و ... شهر و دیار خودتون رو به دیگران معرفی کنید. منتظر حضور گرمتون هستیم. پاینده باشید.


امامزاده حسین بن موسی الکاظم روی نقشه گوگل

آب و هوا
دسترسی سریع
انتشار و اشتراک