موزه مردم شناسی هامانه اولین موزه مردم شناسی روستایی ایران میباشد هامانه در 60 کیلومتری مرکز شهرستان و 80 کیلومتری مرکز استان و در مسیر جاده یزد - طبس قراردارد هوای متعادل هامانه و مراسمات سنتی هامانه همه ساله میزبان گردشگران زیادی میباشد


صفحه ی به عنوان یک موزه در ، ، ، ثبت شده است.


تاریخچه

روستای هامانه در مسیر راه اردکان – خرانق ۱۲ کیلومتر مانده به خرانق قرار دارد و موقیعت جغرافیای آن عبارت است از: ۵۴ درجه و ۲۵ دقیقه طول و ۳۲ درجه و ۲۳ دقیقه عرض جغرافیایی . ارتفاع آن از سطح دریا ۲۱۵۰ متر می باشد.اختلاف افق هامانه با پایتخت ۱۱ دقیقه و ۴۸ ثانیه می باشد. کوه هامانه با ارتفای ۳۰۰۳ متر از سطح دریا سومین کوه بلند استان یزد می باشد.
بعضی از مورخین معتقد هستند که قدمت روستای هامانه به قبل از اسلام برمی گردد که نمونه ی آن در لغت نامه دهخدا به طور مفصل توضیح داده شده است ؛ نویسنده کتاب پرستشگاه زرتشتیان هم بنای هامانه را مربوط به قبل از اسلام دانسته است.(کتاب پرستشگاه زرتشتیان ص ۱۵۵)
در کتاب تاریخ اردکان تالیف آقای علی سپهری اردکانی آمده که این منطقه تفرجگاه و بیشه گاهی بوده به نام «هامون» که بهرام گور برای شکار به این بیشه میآمده.
در حال حاضر روستای هامانه که در اصطلاح محلی به آن «هومین» گفته میشود دارای بناهای تاریخی زیادی میباشد از جمله خانه های چهار صفه قدیمی معروف به خانه های« گبری» ، مسجد و حسینیه روستا ، برج روستا ، کلات یا قلعه خانه (بنای سنگی بالای کوه) ، آسیاب آبی و تنوره ، آسیابهای دستی . بناهای سنگی و ساباط های روستا ، سد سنگی(بیش از ۲۰۰سال قدمت دارد و اولین سد در استان یزد به ثبت رسیده است) و مهمتر از همه مقبره سلطان پیرغیب با دو کاشی نبشته موجود که بیش از ۴۰۰ سال قدمت دارد که بر این مزار وقف شده است.
شغل مردم هامانه ابتدا کشاورزی و دامداری بوده ؛ بعد با توجه به نیاز مردم در شهرها و روستاها برای گرم کردن حمامها و غیره مردم هامانه شغل هیزم کشی را پیشه کردند و حدود ۹۰ نفر شتر در روستا بوده که عده ای ساربان وظیفه حمل هیزمها از روستا به شهر های اطراف داشته اند که خیلی از نیازهای شهرهای یزد و اردکان تامین میکردند . عده ای از مردم هم از طریق تخت کشی ، شکار ، دونه بری ، حلاجی ، سبدبافی ، کاربافی ، نخ ریسی و طناب بافی امرار معاش میکردند . بعضی از شغلها هم فصلی بود مانند انغوزه گیری ، ذغال سوزاندن ، برداشت زیره ، انغوزه، تدرو ، بالنگو ، ریواس و … بعدا عده ای جهت کار به معادن اطراف رفتند.
برای اولین بار در سال ۱۳۳۵ شمسی معلمی به نام علی اکبرقانع از طرف آموزش و پرورش اردکان وارد هامانه شد چون قبلا مدرسه ای در روستا نبوده مردم در مکتب خانه های روستا علم می آموختند شاید هم به شهرهای اطراف برای کسب علم میرفتند چون بعضی ازدست نوشته هایی که از مردم قدیم روستا موجود میباشد با نوشتههای بسیار زیبا و انشاهای خیلی پر محتوا که حدود ۲۰۰ سال قبل نوشته شده نشانگر این است که در قدیم هم مردم هامانه دنبال کسب علم بودند.


درسال ۱۳۴۵شمسی صنعت زیلو بافی از استان اصفهان وارد هامانه شد و در سال ۱۳۴۶ شمسی صنعت قالی بافی از شهرهای یزد و اردکان وارد هامانه شد.
وسایل روشنایی قدیم چراغهای پی سوز ، فانوس ، گرد سوز و چراغ توری بود که در سال۱۳۵۱ شمسی اولین موتور برق (لیستر) جهت حسینیه هامانه خریداری شد.
یکی دیگر از سنت های معروف وقف بوده که مردم هامانه معتقد به این امر بودهاند و در زمینههای عمومی موقوفاتی دارند مانند افطاری ، روشنایی مسجد، قرآن خوانی درمسجد، روشنایی پیرغیب ، روشنایی حمام ، تعمیرحسینیه ، روضه خوانی و غیره ویکی از نمونه های بارز آن برنج غدیری میباشد که باتوجه به اینکه در زمان قدیم مردم به دلیل بعد مسافت و تنگ دستی از خرید برنج محروم بودند فردی۱۲ ساعت آب و زمین کشاورزی هامانه وقف بر برنج غدیری کرد که در روز عید غدیر طبخ کرده و بین مردم توزیع کنند و در هامانه به این روز و این عید بزرگ اسلام روز پلو خوری معروف است و درحال حاضر هم این سنت ادامه دارد.
تمام اینها نشانگر تمدن و فرهنگ اصیل ایرانی مردم هامانه میباشد. و این فرهنگ ایرانی اسلامی در وجود مردم هامانه میدرخشد که در تمام عرضه های ملی مذهبی حضور پرشور داشته که نمونه بارز آن تقدیم۱۴شهید و ۳۸ جانباز به اسلام و انقلاب اسلامی میباشد.

دیدنی ها و جاذبه های مشابه روستای ییلاقی هامانه


پشتیبانی و تبلیغ

تصاویر روستای ییلاقی هامانه

نظرات بازدیدکنندگاه درباره روستای ییلاقی هامانه

ثبت نظر در آریا زمین نیاز به ثبت نام ندارد؛ اما توصیه می کنیم برای این که دیگران نتوانند با ایمیل و نام شما نظری در سایت آریا زمین ثبت کنند، حتما ثبت نام کرده و حساب خود را تایید نمایید.ابراهیمیان

ابراهیمیان در نوشت:

مدیر سایت

سلام دوست عزیز . از اطلاعات جامع و جذاب شما ممنونیم. پاینده باشید.


روستای ییلاقی هامانه روی نقشه گوگل

آب و هوا
دسترسی سریع
انتشار و اشتراک