خانه موید

خانه موید

امتیاز: 5.0 از 5 | با 1 رای

این بنا که مربوط به دوران صفویه و قاجار می باشد با بهره گیری از نوع معماری اسلامی و گوتیک اروپایی در روستای زفره در 5 کیلومتری فلاورجان واقع شده است .


صفحه ی به عنوان یک بنا و اثر باستانی و تاریخی در ، ، ، ثبت شده است.


یکی از این بناها که مربوط به دوران ˈصفویهˈ و ˈ قاجار ˈ است، خانه قدیمی ˈمویدˈ در روستای ˈزفرهˈ می باشد.

معماری خاص بزرگترین اتاق این خانه به مساحت 30 متر مربع با دو ورودی که تلفیقی از نوع معماری سنتی، اسلامی و سبک اروپایی ˈگوتیک ˈ است آن را از منازل دیگر متمایز کرده است.

معماری گوتیک یکی از سبکها تاریخی معماری اروپایی است که بیشتر در بناهای مذهبی به کار گرفته شده است.(http://www.irna.ir)


نکته قابل توجه در مورد این اتاق، نوع آینه کاری ها و قاب سازی ها است به گونه ای که در قاب های طراحی شده بر روی دیوار، تصاویری ترسیم و به طرز ماهرانه قرینه سازی و در میان آینه کاری ها تعبیه شده است.

طاقچه ها و طاق نماهای موجود در این اتاق نیز با آیینه کاری های ریز و درشت به صورت اشکال هندسی طراحی شده است.

نمای این قسمت از خانه با گچبری های خوشه ای به سبک معماری ˈ قاجار ˈ تزیین شده و گچ به کار رفته در گچبری ها نیز از نوع ˈسرخˈ است.

دو اتاق با بالاخانه و گنجه بزرگ در ضلع شمالی خانه وجود دارد.

در این قسمت از خانه همچنین قهوه خانه ای قرار دارد که در نزدیکی آن یک حوض قدیمی به چشم می خورد.

مطبخ (آشپز خانه قدیمی) که راه آب و یک تونل زیر زمینی از آن می گذشته نیز در همین بخش از خانه قرار دارد.

دو ایوان بزرگ یکی در ضلع جنوبی و دیگری در ضلع غربی بنا ساخته شده و در هر کدام از آنها دو ستون به ارتفاع سه و نیم متر وجود دارد که با تراش های بسیار زیبا از سنگ و گچ تزیین شده است.

آشپزخانه بزرگ دیگری نیز در ضلع جنوب غربی خانه قرار گرفته است که در تنور بزرگ موجود در آن هنوز هم نان پخت می شود.

سنگ آسیاب برنج و وزنه های شش و 12 کیلویی نیز در این آشپزخانه به چشم می خورد.

انبار بزرگی در قسمت جنوب شرقی این بنای تاریخی برای ذخیره مواد غذایی قراردارد.

در این بخش اتاق هایی مجهز به بخاری بنا شده که سوخت آن هیزم بوده و گنجه های بزرگ و طاقچه های متعددی نیز از پایین تا سقف در دو طبقه برای هر اتاق در نظر گرفته شده است.

در بخش شرقی این منزل قدیمی اتاق هایی برای خدمتکاران بنا شده بوده که تخریب شده است.

یکی از مالکین این خانه تاریخی در گفتگو با ایرنا اظهار داشت: قسمت هایی از این بنا متعلق به دوران صفوی و قسمت هایی نیز متعلق به دوران قاجار است.

ˈ حاج ناصر موید ˈ افزود: تا کنون با هزینه شخصی موفق به مرمت و نگهداری این بنای تاریخی و منحصر به فرد شده ایم.

وی با اشاره به اینکه به علت هزینه بالای نگهداری و تعمیرات، قادر به هزینه در این بنای ارزشمند نیستیم، تصریح کرد: این بنا در دو سال گذشته به ثبت آثار ملی رسید و ما از مسیولین میراث فرهنگی خواستار تخصیص بودجه مناسبی برای حفاظت و نگهداری آن هستیم.

به گفته وی ظهور پدیده نو گرایی و ایجاد صنایع جدید یکی از علل تخریب بیشتر خانه های قدیمی در سطح شهرستان فلاورجان شده و با توجه به اینکه این خانه ها موجب ارتباط میان نسل قدیم و نسل جدید می شود، حفظ و مرمت آنها ضروری است.

رییس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اصفهان، خرداد ماه امسال در بازدید از این خانه بر بازسازی این اثر تاریخی تاکید کرده بود.

ˈاسفندیار حیدری پورˈ با اشاره به اینکه برای تکمیل عملیات مرمت این خانه بیش از 500 میلیون ریال نیاز است، افزود: میراث فرهنگی اصفهان100 میلیون ریال اعتبار برای مرمت و بازسازی این خانه تقبل می کند.

وی اظهار امیدواری کرد:مابقی اعتبارات مورد نیاز با پیگیری نماینده شهرستان فلاورجان در مجلس شورای اسلامی از طریق سازمان میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی تامین شود.

نماینده مردم شهرستان فلاورجان در مجلس شورای اسلامی نیز به ایرنا گفت: آثار تاریخی شهرستان فلاورجان با توجه به کثرت آنها در معرض تخریب قرار دارد.

حجت الاسلام والمسلمین ˈسید ناصر موسویˈ افزود: خانه ˈموید زفرهˈ در دو قسمت مجزا متعلق به دو دوره قاجاریه و صفویه و از لحاظ معماری قابل توجه و تامل است.

وی ادامه داد: این بنا در حال تخریب است و مسیولین باید هر چه سریعتر نسبت به بازسازی آن اقدام کنند.

روستای زفره در پنج کیلومتری غرب فلاورجان قرار دارد.


پشتیبانی و تبلیغ

تصاویر خانه موید

نظرات بازدیدکنندگاه درباره خانه موید

ثبت نظر در آریا زمین نیاز به ثبت نام ندارد؛ اما توصیه می کنیم برای این که دیگران نتوانند با ایمیل و نام شما نظری در سایت آریا زمین ثبت کنند، حتما ثبت نام کرده و حساب خود را تایید نمایید.خانه موید روی نقشه گوگل

آب و هوا
دسترسی سریع
انتشار و اشتراک