حمام گلستان اسدآباد حمام گلستان که به حمام قدیمی بازار و حمام خان نیز معروف است، در محله درب کاروانسرای اسدآباد قرار دارد و تاریخ ساخت آن به دوره صفویه می رسد.


صفحه ی به عنوان یک بنا و اثر باستانی و تاریخی در ، ، ، ثبت شده است.


حمام گلستان ( نیلوفر) - اسدآباد:

این بنا در محله در کاروانسرا یا بازار در کنار مسجد جامع اسدآباد قرار دارد این بنا به حمام قدیمی بازار، حمام گلستان و حمام حاجی خان نیز معروف است. در رابطه با تاریخچه بنا سند یا کتیبه ای در دست نیست اما با توجه به قدمت تاریخی آب انبار، می توان پایه های بنا را متعلق به دوره صفوی دانست که در دوره های متاخرتر بازسازی و نوسازی شده است. اما قرار گیری بنا در مرکز محله قدیمی شهر اسد آباد و قرارگیری در کنار مسجد جامع و آب انبار صفوی شهر نشان از تاریخ غنی بنا دارد.

معماری بنا: بنا دارای دو ورودی شمالی و جنوبی است که بر اساس مطالعات میدانی انجام شده هردو ورودی به بنا الحاق شده است. ورودی شمالی بنا شامل بخش مسقف شده کوچه ای است که با تیر آهن و طاق ضربی پوشانیده شده است. و یک در آهنی دو لنگه نیز در این ورودی قرار دارد. ورودی جنوبی بنا نیز بر اساس مطالعات انجام شده بعدا به بنا الحاق شده و در گذشته تنها ورودی بنا از جبهه شمالی بوده است. در این ورودی نیز آهنی بوده و فاقد تزیینات و جزییات معماری می باشد.

در ورودی حمام به محوطهای 6ضلعی باز میشود که اضلاع آن مساوی به نظر میرسد. طاق این محوطه گنبدی است و سربینه 8ضلعی آن در قسمت جلویی راهروی ورودی قرار دارد. در 6 ضلع سربینه، 6 صفه برای کندن لباسها ساخته شده است. سقف این صفهها به صورت جناغی است. گرمخانه حمام از سه قسمت شامل بخش مرکزی، بخش سمت راست (خزینه آب سرد) و بخش سمت چپ (خزینه آب گرم) تشکیل شده و دارای سقفی با طاق جناغی است. در حال حاضر محل ورود به خزینه آب گرم به وسیله پنجرهای فلزی مسدود شده و به جای خزینه آب سرد، 6 دوش انفرادی ایجاد شده است.

مصالح به کار رفته در ساخت این حمام عبارتند از آجر، ملاط گچ و سنگ تراشیده مرمر. کف سربینه و راهروها سنگ لاشه و کف حمام از بهترین نوع سنگ مرمر پوشیده شده است.


پشتیبانی و تبلیغ

تصاویر حمام گلستان ( نیلوفر) - اسدآباد:

نظرات بازدیدکنندگاه درباره حمام گلستان ( نیلوفر) - اسدآباد:

ثبت نظر در آریا زمین نیاز به ثبت نام ندارد؛ اما توصیه می کنیم برای این که دیگران نتوانند با ایمیل و نام شما نظری در سایت آریا زمین ثبت کنند، حتما ثبت نام کرده و حساب خود را تایید نمایید.ایوب

ایوب در نوشت:

به نظرمن همدان.خیلی زیباست واین حمام هم بی نظیره.من امروزاونجارفتم لذت بردم


حمام گلستان ( نیلوفر) - اسدآباد: روی نقشه گوگل

آب و هوا
دسترسی سریع
انتشار و اشتراک