صفحه ی به عنوان یک جاذبه گردشگری در ، ، ، ثبت شده است.


روستای تاکام در بیست و پنج کیلومتری جنوب شهرستان ساری در حاشیه جنگل در بخش کلیجانرستاق واقع می باشد. در حدود دویست سال قبل گروهی مهاجر که عموما سادات بودند به این منطقه کوچ نمودند و با مردمان دیگر که به این روستا آمدند و این محل را برای زندگی دایم خود انتخاب نمودند تشکیل روستایی را دادند که تاکام نام گرفت. علت نامگذاری آن هم تمام شدن کوه در کوه در این منطقه بوده که در زبان محلی به توم کوه معروف بود که بعد ها به تاکام تغییر و تکمیل شده است.

اگرچه گفته ها و داستانهای محلی سالخوردگان می گوید که اینجا متعلق به دوران میتراییسم در ایران است. اما مستندات بجا مانده نشان می دهد که مکانی بوده از سلسله قلعه های آن منطقه که در زمان ساسانیان یا هخامنشیان برای ایجاد پایگاه نظامی یا قلعه حفاظتی بنا شده است

حمام تاکام که متعلق به دوران صفویان است نیز از آثار تاریخی این روستا است که در حال از بین رفتن می باشد. امامزاده یحیی نیز در نزدیکی رودخانه لاجیم رود و در جنوب ساری نیز منتسب به اولاد ایمه اطهار است که از اماکن مذهبی تاکام است.

مردم این روستا کشاورز و دامدار می باشند. تاکام به وجود عالمان و بزرگان و داشتن مردم دانش دوست از قدیم الایام مرکز علم و دانش بوده است به طوری که اولین مکتب خانه برای آموختن قرآن و کتابهای دینی و دبستان دولتی برای نو نهالان در منطقه در این روستا تاسیس شده است لذا اکثریت اهالی روستا با سواد و قران خوان میباشند.

این روستا به داشتن سادات ذریه اهل بیت و پیرمردان و ریش سفید و عابد در منطقه معروف بوده است که در زهد و تقوا زبانزد بودند.تعزیه که نوعی نمایش مذهبی به شمار میرود در این روستا در وصف شهیدان کربلا اجرا می شود.

با شروع انقلاب اسلامی و جنگ تحمیلی جوانان این روستا به بانگ جرس کاروان وار به جبهه و جنگ برخاستند و راه سفر کربلا را در پیش گرفتند و رفتن را بر ماندن واجب دانستند تا به سپاه امام حسین (ع) ملحق شدند و حسینی شدند و حاصل این حماسه و دلاوری تقدیم 9 تن از شهدای محبوب این روستا و تعداد 21 نفر جانباز به انقلاب و اسلام بوده است که با خون خود وضو ساختند و نماز شهادت خواندند.


پشتیبانی و تبلیغ

تصاویر روستای تاکام

نظرات بازدیدکنندگاه درباره روستای تاکام

ثبت نظر در آریا زمین نیاز به ثبت نام ندارد؛ اما توصیه می کنیم برای این که دیگران نتوانند با ایمیل و نام شما نظری در سایت آریا زمین ثبت کنند، حتما ثبت نام کرده و حساب خود را تایید نمایید.روستای تاکام روی نقشه گوگل

آب و هوا
دسترسی سریع
انتشار و اشتراک