شهر سهرورد

شهر سهرورد

0 از 5 (بدون امتیاز)

سهرورد پیشینه ای تاریخی داشته و زادگاه بزرگانی همچون شیخ شهاب الدین سهروردی است. ابن حوقل درباره این شهر می نویسد: «از جانب سلطان امیر یا عاملی جهت رسیدگی به اموال در آنجا نیست و فراخی معیشت و ارزانی و


صفحه ی به عنوان یک جاذبه گردشگری در ، ، ، ثبت شده است.


شهر سرسبز و تاریخی سهرورد با جمعیتی حدود 8000 نفر دومین شهر پرجمعیت شهرستان خدابنده می باشد و با مختصات جغرافیایی 48 درجه و 26 دقیقه طول شرقی و 36 درجه و 4 دقیقه عرض شمالی ، در 21 کیلومتری شهر قیدار قرار دارد . در شرق و جنوب این شهر ، رودخانه گواسمبه ( گاو سمبه ) ، جریان دارد و جهت دیگر آن را ارتفاعات فرا گرفته اند . به دلیل رطوبت و بارندگی مناسب ، جنگل های طبیعی و مراتع سرسبز این شهر گسترش یافته اند . این شهر از سطح دریا 1900 متر ارتفاع دارد و آب و هوای آن در فصول بهار و تابستان معتدل و در پاییز و زمستان سرد است .

سهرورد تا قرن هفتم هجری قمری یکی از شهرهای آباد منطقه زنجان بوده که با حمله مغولان آسیب فراوان دید و درباره آسیب های وارده به سهرورد ، گفته شده است : « پس از حمله و به آتش کشیده شدن شهر به دست مغولان ، فرمانده مغولان یکی از افراد تحت امر را جهت بررسی اوضاع شهر به آنجا روانه می کند . فرد مذبور پس از مراجعت به فرمانده می گوید : به جز یک قره قوش ( گنجشک سیاه ) کسی را آنجا ندیدم ! »

مردم شهر مسلمان و به زبان آذری سخن می گویند . آنها مسلمان و پیرو مذهب شیعه جعفری هستند .

سهرورد بافت مسکونی متمرکزی دارد . شهر در یک شیب کوهستانی با جهت شمال غربی - جنوب شرقی استقرار یافته و بهره گیری از حداکثر تابش نور آفتاب در فصل زمستان فراهم شده است . موقعیت طبیعی ممتاز همراه با بارندگی های مطلوب و مناظر جنگل و مراتع کوههای اطراف و باغات میوه حواشی رودخانه ، جذابیت های ویژه ای به شهر بخشیده است. باغ های سیب ، زردآلو ، انگور و گلابی مخصوصا گردو که از نظر مرغوبیت در سطح جهانی مطرح و نمونه می باشد در تابستان و پاییز مناظر زیبایی از کار و تلاش این منطقه را به نمایش می گذارد .

دیدنی ها و جاذبه های مشابه شهر سهرورد


پشتیبانی و تبلیغ

تصاویر شهر سهرورد

نظرات بازدیدکنندگاه درباره شهر سهرورد

ثبت نظر در آریا زمین نیاز به ثبت نام ندارد؛ اما توصیه می کنیم برای این که دیگران نتوانند با ایمیل و نام شما نظری در سایت آریا زمین ثبت کنند، حتما ثبت نام کرده و حساب خود را تایید نمایید.شهر سهرورد روی نقشه گوگل

آب و هوا
دسترسی سریع
انتشار و اشتراک