غار سهولان

غار سهولان

امتیاز: 5.0 از 5 | با 2 رای

غار سهولان دومین غار آبی بزرگ در ایران است و در حدود 43 کیلومتری شمال شرقی مهاباد در محور مهاباد- بوکان در نزدیکی روستای سهولان قرار دارد.


صفحه ی به عنوان یک جاذبه گردشگری در ، ، ، ثبت شده است.


غار سهولان دومین غار آبی بزرگ در ایران است و در حدود 43 کیلومتری شمال شرقی مهاباد در محور مهاباد- بوکان در نزدیکی روستای سهولان قرار دارد. غار آبی سهولان یکی از مهمترین و کمنظیرترین غارهای طبیعی کشور و از شگفتانگیزترین جلوههای طبیعت زیبای استان آذربایجان غربی به شمار میرود. عمق آب داخل غار در برخی نقاط به 32 متر میرسد و اختلاف دمای درون و بیرون غار بین 10 الی 15 درجه است. این پدیده زیبا و نادر دارای 2 دهانه است.

سهولان به زبان کردی به معنی یخبندان است که شاید دلیل این نامگذاری مربوط به یخبندانهای طولانی زمستانی و سرمای هوای داخل غار در تابستان باشد. البته اهالی محل این غار را «کونه کوتر» به معنای لانه کبوتر نیز مینامند. دلیل این نامگذاری وجود تعداد زیادی لانه کبوتر درون غار است.

تنها موجودات زنده این غار کبوتر چاهی و خفاش میباشند که قسمتهایی از غار را به عنوان آشیانه انتخاب کردهاند.


پشتیبانی و تبلیغ

تصاویر غار سهولان

نظرات بازدیدکنندگاه درباره غار سهولان

ثبت نظر در آریا زمین نیاز به ثبت نام ندارد؛ اما توصیه می کنیم برای این که دیگران نتوانند با ایمیل و نام شما نظری در سایت آریا زمین ثبت کنند، حتما ثبت نام کرده و حساب خود را تایید نمایید.غار سهولان روی نقشه گوگل

آب و هوا
دسترسی سریع
انتشار و اشتراک