ساختمان شهرداری ارومیه در جانب شرقی میدان نسبتا بزرگ و قدیمی انقلاب قرار دارد. این بنا در سال 1310 خورشیدی توسط ملا اوستا که چیره دست ترین معمار زمان خود بوده ساخته شده است.


صفحه ی به عنوان یک بنا و اثر باستانی و تاریخی در ، ، ، ثبت شده است.


ساختمان شهرداری ارومیه در جانب شرقی میدان نسبتا بزرگ و قدیمی انقلاب قرار دارد. این بنا در سال 1310 خورشیدی توسط ملا اوستا که چیرهدستترین معمار زمان خود بوده ساخته شده است. پلان کلی این ساختمان همچون بنای شهرداری تبریز به شکل عقابی است که بالهای خود را باز کرده است بنابراین در این طرح، طراح مجبور به رعایت تقارن نسبت به محور عرضی شده است. این ساختمان دو طبقه دارد که ارتباط طبقه اول با طبقه دوم توسط پله دوطرفه عریضی میسر شده و با انحنایی که در قسمت پایین به خود میگیرد، از پله به عنوان عامل دکوراتیو استفاده شده است. همچنین به خاطر حفظ ریتم ساختمان، فضاهای اصلی به شکل مربع مستطیل و فضاهای تردد و انتظار به صورت فضاهای سهوجهی و گاهی غیرمنتظم که نسبت به سایر فضاها از اولویت پایینتری برخوردار است، ساخته شده است. در نمای جنوبی ساختمان که رو به میدان میباشد و در معرض دید عموم قرار دارد، با استفاده از برجستگیهای عمودی که در طرفین ورودی قرار دارد، عظمت این بنا را تشدید کرده و از یکنواختی بنا میکاهد.

از آنجا که این ساختمان در مرکز شهر قرار داشته، یکی از مراکز تاریخی آذربایجان است و از مهمترین وقایع تاریخی که در اطراف آن رخ داده است میتوان به بمباران پادگان توسط ارتش روسیه در حمله متفقین به ایران و مناطق آذربایجان در تاریخ 30 شهریور سال 1320 خورشیدی اشاره نمود که در اثر این واقعه قسمتی از نمای جنوبی آن تخریب شد و مرمت آن توسط دو نفر یکی به نام اوستا مهبور و یک استادکار ارمنی انجام گرفت.

دیدنی ها و جاذبه های مشابه ساختمان شهرداری ارومیه


پشتیبانی و تبلیغ

تصاویر ساختمان شهرداری ارومیه

نظرات بازدیدکنندگاه درباره ساختمان شهرداری ارومیه

ثبت نظر در آریا زمین نیاز به ثبت نام ندارد؛ اما توصیه می کنیم برای این که دیگران نتوانند با ایمیل و نام شما نظری در سایت آریا زمین ثبت کنند، حتما ثبت نام کرده و حساب خود را تایید نمایید.ساختمان شهرداری ارومیه روی نقشه گوگل

آب و هوا
دسترسی سریع
انتشار و اشتراک