رباط (کاروانسرای) نیشابور، مشهور به «رباط شاه عباسی»، از ابنیه ی زیبای تاریخی نیشابور است که هر چند در گذشته، در خارج از دروازه شهر نیشابور قرار داشته اما با گسترش شهر هم اکنون در مرکز این شهر قرار دارد......


صفحه ی به عنوان یک جاذبه گردشگری در ، ، ، ثبت شده است.


این کاروانسرا در دوره قاجاریه، مدتی به عنوان نوانخانه و محل نگهداری ایتام و مستمندان به کار برده میشد و در دوره پهلوی نیز به پادگان نظامی ژاندارمری تبدیل گشت. بعداز انقلاب، مدتی دراختیار جهاد سازندگی بود تا این که در سال ۱۳۶۷ به میراث فرهنگی تحویل و بازسازی آن شروع شد و پس از آن در سال ۱۳۷۴ همزمان با برپایی کنگره جهانی بزرگداشت عطار نیشابوری، تحت عنوان «مجموعه فرهنگی» و «موزه» (گنجینه) شروع به فعالیت نمود.

هماینک غرفههای ضلع شرقی کاروانسرا به «موزه نیشابور» اختصاص یافته که از سه بخش باستان شناسی، مردمشناسی و بخش ویژه تشکیل شده است.

در بخش باستان شناسی: اشیا تاریخی نظیر سکههای متعلق به قبل از اسلام تا دوره تیموری، انواع ظروف سفالین دوران تاریخی و اسلامی، ظروف فلزی و شیشهای و اشیا سنگی به نمایش گذاشته شده است.

بخش مردم شناسی:به نمایش جلوههایی از زندگی روزمره مردم منطقه، و بخش ویژه؛ به نمایش اشیایی چون مجسمههای دوران تاریخی و ما قبل آن، ماکت شهر قدیم نیشابور در دوره تیموری، لوحه استوانهای بدلی منشور آزادی متعلق به کوروش هخامنشی به خط میخی، تعدادی سنگ قبرتاریخی، مجموعهی اهدایی مدالها و احکام شادروان پهلوان یعقوبعلی شورورزی، تعدادی ضریح چوبی منبتکاری شدهی تاریخی و تعدادی اسناد خطی و احکام، اختصاص یافته است.

ضلع غربی رباط، به سالن اجتماعات و محل دایمی نمایشگاه آثار هنرهای دستی و کارگاه آموزشی اختصاص یافته و دیگر حجرهها پیرامون حیاط مرکزی به تولید صنایع دستی و سنتی نظیر گیوه بافی، حصیربافی، قالی بافی، غربال سازی، سفالگری، کارگاه مرمت سفال، طراحی و نمونه سازی سفال های باستانی و قلم زنی، فیروزه تراشی، تذهیب، مینیاتور، معرق و مشبک سازی روی چوب، کاشی معرق و کاشیکاری، پوشاک سنتی، عکاسخانه سنتی، ساخت سازهای سنتی، چایخانه و سوغات نیشابور اختصاص داده شده است.


پشتیبانی و تبلیغ

تصاویر موزه های رباط شاه عباسی

نظرات بازدیدکنندگاه درباره موزه های رباط شاه عباسی

ثبت نظر در آریا زمین نیاز به ثبت نام ندارد؛ اما توصیه می کنیم برای این که دیگران نتوانند با ایمیل و نام شما نظری در سایت آریا زمین ثبت کنند، حتما ثبت نام کرده و حساب خود را تایید نمایید.موزه های رباط شاه عباسی روی نقشه گوگل

آب و هوا
دسترسی سریع
انتشار و اشتراک