آستان امامزاده هلال بن علی (علیه السلام) در شهرستان آران و بیدگل، در ۱۲ کیلومتری شهر کاشان واقع شده است. امامزاده هلال بن علی (علیه السلام) یکی از امامزادگانی است که در کشور مشهور می باشد.


صفحه ی به عنوان یک مکان مقدس و عبادتگاه در ، ، ، ثبت شده است.


آستان امامزاده هلال بن علی (علیه السلام) در شهرستان آران و بیدگل، در ۱۲ کیلومتری شهر کاشان واقع شده است. امامزاده هلال بن علی (علیه السلام) یکی از امامزادگانی است که در کشور مشهور می باشد.

بنای امامزاده هلال واقع در شهر آران در زمان وفات این بزرگوار به صورت سردابی بوده که روی آن اتاق مختصری ساخته شده و صندوقی به جای قبر وسط آن قرار داده بودند. در طول تاریخ و دوران سلجوقیان و بعد از صفویان اقداماتی در زمینه ساخت و حفظ این بنا انجام گردید؛ اما در بعد از انقلاب شکوهمند اسلامی این بنا به اوج شکوفایی و جلال خود رسیده که قابل ذکر می باشند.


این بنا هم اکنون شامل گنبدی زیبا و کاشیکاری شده به ارتفاع 24 متر از کف می باشد و چهار گلدسته که 2 تای آنها به ارتفاع 25 متر از کف و 2 منار کوچکتر هر کدام از کف 11 متر ارتفاع دارند. مساحت صحن زیبای امامزاده 3000 متر مربع می باشد و مساحت زیر بنای حرم بعلاوه رواقهایش به 3000 متر مربع می رسد.

داخل حرمفضای زیبای داخل حرم از کف به صورت 8 ضلعی است که در ارتفاع 4 متری به شکل دایره می شود و جدار درونی ساقه گنبد را تشکیل می دهد. سقف از طاق بندهای کوچک مقرنس و آینه کاری زیبا و منحصر به فردی تشکیل شده که چشم هر زایری را به خود خیره می کند. ضریحی فلزی از جنس نقره و طلاکوب در سال 1330 هـ. ش در ابعاد 2/5×3 روی سنگ امامزاده شریف در داخل حرم قرار گرفته است.

رواقها

رواقهای زیبای ساخته شده که به صورت کاشیکاری و مقرنس شکل گرفته اند، بخوبی چون گوهری برآمده از دوران کهن، در ساختار معماری حرم مطهر می درخشند.

گنجینه شهدا

شهرستان آران و بیدگل با تقدیم 820 شهید و مفقود و بیش از 1500 جانباز و 83 آزاده رتبه اول ایثارگری را در کشور دارا است.
جهت بزرگداشت و تکریم از این عزیزان گنجینه شهدای حرم به مساحت 300 متر مربع در ضلع شرقی حرم ساخته شده است.

مرکز فرهنگی قرآنی (مجمع قاریان و حافظان هلال)

در ضلع جنوب شرقی حرم مطهر مجمعی جهت قرایت قاریان و حافظات قرآن به مساحت 250 متر مربع ساخته شده است. این مجموعه تاکنون بیش از 400 حافظ قرآن و 500 نفر دیگر حافظ اجزا قرآن دارد.

کتابخانه

همچنین کتابخانه آستان مقدس حضرت محمد هلال (علیه السلام) در سال 1344 (هـ. ش) در ضلع جنوبی صحن مطهر ساخته شده که مساحتی بالغ بر 300 متر مربع دارد و محتوی کتابخانه اش 55 هزار جلد نسخ چاپی به زبان های مختلف و 500 نسخه خطی ذی قیمت و صدها نسخه چاپ سنگی و مجموعه ای از مجلات و نشریات ادواری علمی و فرهنگی است که مورد توجه دانش پژوهان و عموم قرار دارد.
مردم و اهالی شهر و شهرستان همه روزه بویژه 21 رمضان «روز زیارتی امامزاده محمد هلال بن علی (علیه السلام)» و از اقصا نقاط کشور با توجه به کرامات این امامزاده شریف به پابوس ایشان مشرف شده و سر بر آستان این امامزاده بزرگوار می سایند.

دیدنی ها و جاذبه های مشابه امامزاده محمد هلال ابن علی(ع)


پشتیبانی و تبلیغ

تصاویر امامزاده محمد هلال ابن علی(ع)

نظرات بازدیدکنندگاه درباره امامزاده محمد هلال ابن علی(ع)

ثبت نظر در آریا زمین نیاز به ثبت نام ندارد؛ اما توصیه می کنیم برای این که دیگران نتوانند با ایمیل و نام شما نظری در سایت آریا زمین ثبت کنند، حتما ثبت نام کرده و حساب خود را تایید نمایید.مهدی

مهدی در نوشت:

لطفا آدرس را روی نقشه اصلاح کنید این نقشه کجا میره؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟/

ابراهیمیان

ابراهیمیان در نوشت:

مدیر سایت

ظاهرا جناب آقای باغبانی حواسشون نبوده موقع تنظیم نقشه.


مهدی

مهدی در نوشت:

توی دنیا حرم هلال بن علی لنگه نداره. اصلا آران و بیدگل یه دونس!!!!! ما دیدیم شمام برین ببینید ضرر نمیکنید


امامزاده محمد هلال ابن علی(ع) روی نقشه گوگل

آب و هوا
دسترسی سریع
انتشار و اشتراک