اورامان

اورامان

امتیاز: 5.0 از 5 | با 1 رای

اورامان یا هورامان،نام منطقه ای در ایران و عراق با دره های پرپیچ وخم و عمیق و رودبارهای متعدد است. پوشش جنگلی این ناحیه همچون پوشش عمومی رشته کوه زاگرس عمدتا از درختان بلوط است. درختان دیگری مانند گلابی وحشی و زالزالک نیز به تعداد قابل توجهی یافت می شود.


صفحه ی به عنوان یک جاذبه گردشگری در ، ، ، ثبت شده است.


معماری اورامانات و سرسبزی این منطقه کوهستانی رویای پله هایی به سمت بهشت را متصور میکند. خانه های این روستا با سنگ و اغلب به صورت خشکه و به صورت پلکانی ساخته شده است. مردم منطقه معتقدند اورامانات تخت زمانی شهری بزرگ بوده و مرکزیتی خاص داشته به همین دلیل از آن به عنوان تخت یا مرکز حکومت ناحیه اورامان یاد میکرده اند. به غیر از وضعیت خاص روستا از نظر معماری، موقعیت چشمه های پرآب، مراسم خاص و آداب و رسوم و وجود مقبره و مسجد پیر شالیار و به ویژه جمعیت و تعداد سکنه قابل توجه آن نشانگر اهمیت منطقه از زمان ساسانی است. پوشاک کردی آمیزهای از رنگ و نقش است. در کجا و چگونه میتوان زیباترین رنگهای دنیا را در کنار هم دید. لباس مردم اورامانات کردی است. پیش از ورود پارچه و کفشهای خارجی و سایر منسوجات داخلی به استان کردستان، بیشتر پارچهها و پایافزار مورد نیاز آنها توسط بافندگان و دوزندگان محلی بافته و ساخته میشدهاست.


پشتیبانی و تبلیغ

تصاویر اورامان

نظرات بازدیدکنندگاه درباره اورامان

ثبت نظر در آریا زمین نیاز به ثبت نام ندارد؛ اما توصیه می کنیم برای این که دیگران نتوانند با ایمیل و نام شما نظری در سایت آریا زمین ثبت کنند، حتما ثبت نام کرده و حساب خود را تایید نمایید.منوچهرنبی زاده مشهدطرقی

منوچهرنبی زاده مشهدطرقی در نوشت:

درود و سپاس فراوان از این تصاویر زیبا اقا علیرضا من در شمال خراسان و شهر حکیم ارد بزرگ شیروان زندگی میکنم اینجا هم قسمتی از همشهریان ما کرمانج هستند و من خیلی ترانه ها در مورد اورامان شنیده ام علاقمند شدم بیام ببینم تا کنون فکر می کردم این نام یک دشت در تصاویر زیبای شما متوجه شدم که روستای زیبا وطبقاتی به هر حال سپاسگزارم .


اورامان روی نقشه گوگل

آب و هوا
دسترسی سریع
انتشار و اشتراک