آرامگاه شیخ احمد جامی با قدمتی نزدیک به ۸۰۰ سال در شهرستان تربت جام >استان خراسان رضوی >این بنا مربوط به از سده ۹ تا ۱۲ ه‍.ق است و داخل شهر تربت جام واقع شده و این اثر در تاریخ ۱۵ دی ۱۳۱۰ با شماره ثبت ۱۷۴ به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.


صفحه ی به عنوان یک بنا و اثر باستانی و تاریخی در ، ، ، ثبت شده است.


«احمد ابن ابوالحسن جامی نامقی ترشیزی» معروف به شیخ احمد جام (زاده ۴۴۰ - درگذشته ۵۳۶ هجری قمری) معروف به «ابونصر احمد ژندهپیل» یا بطور خلاصه «ژندهپیل» از عارفان دورهسلجوقی بود.

وی از عارفان و صوفیان بنام قرن ششم هجری قمری است.

زادگاه وی نامق از دیار ترشیز یا کاشمر فعلی بوده و مدفن وی در تربت جام میباشد.

طول عمر وی را بیشتر مراجع ۹۵ سال و بعضی ۹۶ سال ذکر کردهاند.

حضرت حافظ ارادت خود را به این شاعر اینگونه ابراز داشته است که:

ما را بر آستان تو بس حق خدمت است

ای خواجه باز رس به ترحم غلام را

حافظ مرید جام می است ای صبا برو

وز بنده بندگی برسان شیخ جام را

آرامگاه شیخ احمد جامی با قدمتی نزدیک به ۸۰۰ سال در شهرستان تربت جام در استان خراسان رضوی است. این بنا مربوط به از سده ۹ تا ۱۲ ه.ق است و داخل شهر تربت جام واقع شده و این اثر در تاریخ ۱۵ دی ۱۳۱۰ با شماره ثبت ۱۷۴ بهعنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

قبر شیخ احمد جامی در هوای آزاد در جلوی ایوان مسجد قرار دارد. بر روی قبر نمادی سنگی به ارتفاع حدود دو متر با حکاکی های زیبا قرار داده شده است. روی قبر شیخ هیچ سنگی قرار داده نشده و تنها یک درخت پسته کاشته شده است.

دیدنی ها و جاذبه های مشابه شهرستان تربت جام -آرامگاه شیخ احمد جامی


پشتیبانی و تبلیغ

تصاویر شهرستان تربت جام -آرامگاه شیخ احمد جامی

نظرات بازدیدکنندگاه درباره شهرستان تربت جام -آرامگاه شیخ احمد جامی

ثبت نظر در آریا زمین نیاز به ثبت نام ندارد؛ اما توصیه می کنیم برای این که دیگران نتوانند با ایمیل و نام شما نظری در سایت آریا زمین ثبت کنند، حتما ثبت نام کرده و حساب خود را تایید نمایید.شهرستان تربت جام -آرامگاه شیخ احمد جامی روی نقشه گوگل

آب و هوا
دسترسی سریع
انتشار و اشتراک