عمارت مسعودیه به همراه باغ نگارستان، باغ لاله زار و باغ سردار ایروانی یکی از اماکنی است که در محدوده شمال حصار شاه طهماسبی تهران در عصر ناصری بنا شده و همچنان که خصوصیات باغ های ایرانی را داراست با نقش مایه ها و عناصری از معماری فرنگی مزین شده است.


صفحه ی به عنوان یک بنا و اثر باستانی و تاریخی در ، ، ، ثبت شده است.


عمارت مسعودیه:

بنایی است که به دستور مسعود میرزا ملقب به ظل السلطان فرزند ناصرالدین شاه قاجار در تهران میدان بهارستان ساخته شد. مساحت عمارت مسعودیه حدود ۴۰۰۰ مترمربع و مرکب از بیرونی (دیوان خانه) و اندرونی و دیگر ملحقاتمی باشد . در واقع نام این عمارت نیز برگرفته از نام مسعود میرزا به مسعودیه شهرت یافته است که امروزه از جاهای دیدنی تهران محسوب می شود.

مجموعه عمارت مسعودیه شامل ۵ عمارت دیوانخانه، سفره خانه، حوض خانه، عمارت سید جوادی، عمارت مشیرالملکی و عمارت سردر، پر است از گچبری، کاشیکاری، خطاطی، نقاشی دیواری و به طوری کلی تزیینات نفیس، تقسیم بندیهای فضایی و عملکردهای متنوع .این مجموعه تاریخی دارای ۷ کتیبه است که دو کتیبه در سردر اصلی، یک کتیبه در سردر کالسکهرو، دو کتیبه در عمارت دیوانخانه و دو کتیبه نیز در عمارت مشیریه قرار دارد.

عمارت مسعودیه در طول سالهای عمر خود شاهد وقایع بسیار زیادی بوده. در جریان جنبش مشروطه با توجه به نزدیکی آن به میدان بهارستان و اختلاف ظل السلطان با برادرش مظفر الدین شاه و فرزند او، یکی از پایگاه های مشروطه خواهان و مخالفان محمد علی شاه بود. در سال ۱۲۸۷ در نزدیکی این عمارت بمبی دست ساز زیر کالسکه محمد علی شاه منفجر شد که بهانه لازم را برای به توپ بستن مجلس دست او داد. پس از واقعه بهارستان، عمارت مسعودیه نیز به همراه خانه ظهیرالدوله و سایر مشروطه خواهان به رگبار بسته شد.


بنای بسیاری از ساختمان های فرهنگی کشور در این عمارت گذاشته شد. نخستین کتابخانه و موزه ملی ایران جایی در گوشه این عمارت برپا شدند. در حدود سال های ۱۳۰۴ انجمن معارف با استفاده از یکی از اتاق های آن نخستین کتابخانه رسمی کشور را که پایه اصلی و اولیه کتابخانه ملی بود را گذاشت. چند سال بعد نیز یکی دیگر از اتاق های آن به عتیقه های باستانی که از گوشه و کنار ایران به دست آمده بود اختصاص یافت و در حقیقت نخستین موزه ایران در آن پایه گذاری شد. اشیای عتیقه همین جا در سال ۱۳۱۸ به موزه ملی منتقل شد.

این اثر در تاریخ ۲۷ دی ۱۳۷۷ با شماره ثبت ۲۱۹۰ به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است و روزانه پذیرای شمار زیادی از هنرمندان و هنردوستان می باشد.

مسیر دسترسی:

میدان بهارستان، خیابان اکباتان، تقاطع خیابان ملت، پلاک 15

دیدنی ها و جاذبه های مشابه عمارت مسعودیه


پشتیبانی و تبلیغ

تصاویر عمارت مسعودیه

نظرات بازدیدکنندگاه درباره عمارت مسعودیه

ثبت نظر در آریا زمین نیاز به ثبت نام ندارد؛ اما توصیه می کنیم برای این که دیگران نتوانند با ایمیل و نام شما نظری در سایت آریا زمین ثبت کنند، حتما ثبت نام کرده و حساب خود را تایید نمایید.مسعود

مسعود در نوشت:

سلام،ممنون از زحماتتون که این مجموعه را گردآوری کردید. خیلی استفاده کردم.

آسمان

آسمان در نوشت:

روزها و ساعات بازدید را می شه بگید

ابراهیمیان

ابراهیمیان در نوشت:

مدیر سایت | مدیر صفحه

سلام ممنون از شما که به آریا زمین اومدید. وجود دوستان، ما رو به ادامه کار دلگرم میکنه.


elnaz

elnaz در نوشت:

ممنون از سایت خیلی خوبتون وهمین طور ممنونا ز مطالب مفیدی که گذاشتین.

مسعود

مسعود در نوشت:

سلام مطالب خوب بود و اگر در سایت راحب مجموعه های معرفی شده و نرخ بلیط ها و ساعات بازدید حای کار داره موفق باشید

ابراهیمیان

ابراهیمیان در نوشت:

مدیر سایت | مدیر صفحه

از اینکه به جمع آریا زمینی ها پیوستید خوشحالیم دوست عزیز.


عمارت مسعودیه روی نقشه گوگل

آب و هوا
دسترسی سریع
انتشار و اشتراک