از روستاهای ییلاقی زیبای دهستان دلارستاق در شهرستان آمل می باشد.

صفحه روستای حاجی دلا با کلیدواژه های آچی دلا، حاجی دلا، روستای حاجی دلا، دلارستاق، دیدنی های مازندران، روستاهای آمل، دهستان دلارستاق، جاهای دیدنی آمل، جاهای دیدنی مازندران برچسب خورده است.


صفحه ی به عنوان یک جاذبه گردشگری در ، ، ، ثبت شده است.


دلارستاق نام یکی از دهستانهای بخش لاریجان شهرستان آمل در استان مازندران می باشد و از کیلومتر 50 جاده آمل به تهران تا کیلومتر 70 جاده هراز (گزنگ) و در سمت غربی جاده هراز قرار گرفته است. دلارستاق منطقه ای کوهستانی وهوای آن سردسیر است، آب آن از چشمه سار تامین می شود.

دلارستاق از چند آبادی تشکیل شده که عبارتند از : ناندل، کهرود، حاجی دلا(دلا دشت)، پنجاب ، لهر ، کیان ، رزان ، خرمان، نل ، میانده ، کرف، تینه و فیره.

حاجی دلا :

از روستاهای ییلاقی زیبای بلوک دلارستاق آمل می باشد. نام باستانی و اصیل حاجی دلا بر اساس متون باستانی و اوستایی "آچی دلا " به معنی سرزمین دلاوران است و جزو سه روستای بسیار نزدیک به قله دماوند محسوب می شود. هرچند در زمستان به علت سرمای زیاد خانوارهای کمی در آن زندگی می کنند ولی در فصلهای بهار و به ویژه تابستان پذیرای تعداد زیادی از ساکنین خود می باشد. حاجی دلا با دسترسی به جاده اصلی با راه آسفالته و هزار و پانصد نفر جمعیت متشکل از حدود یکصد خانوار از روستاهای آباد و نوساز منطقه بوده و دارای زیباترین و وسیع ترین دشت ها در منطقه است.

از محصولات کشاورزی حاجی دلا می توان به سیب، آلو، گلابی، گردو، گیلاس، آلبالو و همچنین سبزیجات و سیب زمینی اشاره کرد که زیبایی و سرسبزی این ییلاق را دو چندان می کند. دارا بودن هوای سرد و خشک کوهستانی ، دشت های سبز و جوی های روان بدون شک روستای حاجی دلا را به یکی از روستاهای پرطرفدار منطقه لاریجان و آمل تبدیل کرده است.

امام زاده شهاب الدین :

در قسمت بالای کوه روستای حاجی دلا مرقد مطهر دو امامزاده که در میان اهالی به جفت آقا (امامزاده شهاب الدین و پسرش سلطان احمد) معروف هستند قرار دارد که مرکز زیارت زایران زیادی است. این بناها از جنس سنگ و گچ، ساختمانی گرد با نوک تیز، سقفی با هرم 8 ضلعی و دارای تزیین های داخلی سبز رنگ هستند که از نظر تاریخی مربوط به زمان صفویه می باشد. گفتنی است این امامزاده در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

مسیر دسترسی حاجی دلا :

از تهران که به سمت آمل در جاده هراز حرکت کنید ، پس از عبور از پلور، گزنک، تونل وانا، باییجان و پاسگاه آن در سمت چپ جاده ، بعد از پاسگاه بایجان و عبور از 2 تونل (تونل شماره 9 یا تونل نورانی و تونل شماره 8 یا تونل آیو در جاده هراز) در سمت چپ خروجی دلارستاق و روستای ناندل با تابلوهایی کاملا مشخص شده است. جاده آسفالت و کاملا کوهستانی، 16 کیلومتر تا روستای حاجی دلا فاصله دارد.

اگر قصد سفر به روستای ییلاقی و زیبایی حاجی دلا دارید خوب است بدانید که برای اسکان می توانید از خانه های ییلاقی که به طور محدود در محل اجاره داده می شوند استفاده کنید.

روستای حاجی دلا به نام های دلا دشت ، آچی دلا، نیز شناخته می شود.

دیدنی ها و جاذبه های مشابه روستای حاجی دلا


پشتیبانی و تبلیغ

تصاویر روستای حاجی دلا

نظرات بازدیدکنندگاه درباره روستای حاجی دلا

ثبت نظر در آریا زمین نیاز به ثبت نام ندارد؛ اما توصیه می کنیم برای این که دیگران نتوانند با ایمیل و نام شما نظری در سایت آریا زمین ثبت کنند، حتما ثبت نام کرده و حساب خود را تایید نمایید.روستای حاجی دلا روی نقشه گوگل

آب و هوا
دسترسی سریع
انتشار و اشتراک