روستای کهرود از روستاهای قدیمی ایران به حساب می آید؛کهرود اولین روستای دلارستاق شهرستان آمل است. کهرود در قدیم مرکز تجارت بوده است.


صفحه ی به عنوان یک جاذبه گردشگری در ، ، ، ثبت شده است.


کهرود:

یکی از روستاهای زیبا و ییلاقی بلوک دلارستاق از بخش لاریجان شهرستان آمل در استان مازندران می باشد که در زمان قدیم مهمترین راه ارتباطی روستاهای ناندل و میانده و حاجی دلا و رزون و کیان ( که از روستاهای بالادست کهرود محسوب می شوند ) بوده است.

کهرود در زبان محلی اسمی است مرکب از (kah)و (Rood) که (kah) مخفف کاه(پوسته خشکیده گندم و جو که زرد رنگ است)، که با ترکیب هم میشود رودی که زردرنگ است. کهرود را رود کوچک هم می نامند و از مکانهای دیدنی استان مازندران بشمار می آید.

فاصله روستای کهرود تا جاده اصلی (هراز) چهار کیلومتر است که در ابتدای این مسیر در ورودی آن بقعه متبرکه ی امامزاده جوانمرد (ع) و امامزاده حمزه (ع) قرار دارد، دو برادری هستند از نوادگان حضرت امام صادق (ع) که از اماکن زیارتی این روستا محسوب می شود؛ البته این روستا جاذبه های تفریحی و دیدنی بسیار دارد ازجمله قلعه ی کهرود، بنای معروف به قاضی عباس، حوضهای ساروجی، غارهای دستکند و ....

اکثریت مردم به طور فصلی در روستا سکونت دارند که تعدادی از مردم به لحاظ مسایل شغلی در تهران سکونت دارند و تعداد زیادی هم در شهر آمل زندگی می کنند.

از جمله شغل های اصلی ساکنان روستا باغداری است، ازجمله باغات موجود در این روستا: باغ های گیلاس، گردو، سیب، گلابی و... است.

روستای کهرود دارای دو قسمت کهرود بالا (محل) و کهرود پایین (رباط) می باشد که رباط در کنار رودخانه و جاده ی هراز واقع بوده و دارای رستورانها و مغازه های بسیار و جایگاه مناسبی برای استراحت مسافران است. دراین مکان جمعیت هلال احمر نیز قرار دارد که سبب شناخته تر شدن همین مکان نیز شده است.

قلعه کهرود

قلعه ی کهرود یا کارو یکی از قدیمی ترین قلاع مازندران می باشد. میر ظهیرالدین مرعشی مورخ نامدار در کتاب تاریخ طبرستان می نویسد این دژ پایتخت تابستانی بسیاری از پادشاهان مازندران و از نواحی آباد و پر جمعیت و مرکز تجارت و بازرگانی منطقه بشمار می آمد.

بعد از قتل ملک فخرالدوله آخرین پادشاه سلسله ی باوند یاناین قلعه در تصرف ملوک رستمدار در آمد و در سال 785 هجری قمری که حکومت رستمدار بدست سید فخرالدین مرعشی پسر میر بزرگ معروف منقرض گردید ، این قلعه تحت حکومت سادات مرعشی قرار گرفت؛ قلعه کهرود تا دوران حکومت صفویه باقی بود و زمانی که صفویه حکومت های ملوک الطوایفی را برانداختند این قلعه را مانند سایر قلعه های طبرستان ویران کردند. امروزه خرابه های قلعه کارو بعد از گذشت قرنها بر بالای کوههای منطقه باقی مانده است.

مسیر دسترسی روستای کهرود :

از تهران که به سمت آمل در جاده هراز حرکت می کنید ، پس از عبور از پلور، گزنک، باییجان، بعد از پاسگاه باییجان و عبور از 2 تونل (تونل شماره 9 یا تونل نورانی و تونل شماره 8 یا تونل آیو در جاده هراز) در سمت چپ خروجی دلارستاق و روستای کهرود با تابلوهایی کاملا مشخص شده است.

روستای کهرود به نام های روستای کارو، نیز شناخته می شود.


پشتیبانی و تبلیغ

تصاویر روستای کهرود

نظرات بازدیدکنندگاه درباره روستای کهرود

ثبت نظر در آریا زمین نیاز به ثبت نام ندارد؛ اما توصیه می کنیم برای این که دیگران نتوانند با ایمیل و نام شما نظری در سایت آریا زمین ثبت کنند، حتما ثبت نام کرده و حساب خود را تایید نمایید.روستای کهرود روی نقشه گوگل

آب و هوا
دسترسی سریع
انتشار و اشتراک