روستای تاریخی میمند

روستای تاریخی میمند

امتیاز: 5.0 از 5 | با 2 رای

میمند مرکز دهستان میمند، بخش مرکزی، شهرستان شهربابک، واقع در استان کرمان می باشد. در 36 کیلومتری شمال شرقی شهر بابک قرار دارد و دشت خاتون آباد (دهشتران) در جنوب و کوه خورین در شمال غربی آبادی است


صفحه ی به عنوان یک بنا و اثر باستانی و تاریخی در ، ، ، ثبت شده است.


روستای تاریخی میمند

میمند مرکز دهستان میمند، بخش مرکزی، شهرستان شهربابک، واقع در استان کرمان میباشد. در 36 کیلومتری شمال شرقی شهر بابک قرار دارد و دشت خاتونآباد (دهشتران) در جنوب و کوه خورین در شمال غربی آبادی است و دارای طول جغرافیایی 23 55 و عرض جغرافیایی 14 30 و ارتفاع از سطح دریا 2240 متر میباشد.
روستای میمند دست آوردی بی نظیر از نبوغ هنری بشر در گذشته‏ های دور است به نحوی که با استفاده از حداقل امکانات به بهترین شیوه از معماری در بستر طبیعی موجود دست یافته ‏اند.
این روستا به دلیل آنکه در درون زمین کنده شده است و در مقابل گرما و سرما و عوامل جوی مختلف مقاومت زیادی داشته است، پس ازسالها به صورت نسبتا سالم باقی مانده است.

از دلایل ماندگاری این روستا و در واقع از ارزشهای ویژه این مکان، ارتباط تنگاتنگ سنت زیست و معیشت و سنت ساخت اهالی با طبیعت پیرامون است، به طوریکه به صورت یک چرخه بسیار قوی به پایداری و سازگاری با کلیه عوامل طبیعی پیرامون رسیده و با پیشرفت تکنولوژی و جایگزین شدن شیوه های ساخت و زیست جدید، هنوز روستا همراه با بسیاری ارزشهای برجسته به حیات خود ادامه می‏دهد این سکونتگاه سه مرحله کوچ به شرح زیر دارد:
• استفاده از مراتع سرسبز اطراف روستا در چهار ماه اول سال برای دامها و انتقال کامل سکونت به این مکان
• استفاده از محصولات مزارع و باغات در چهار ماه دوم سال و انتقال سکونت در جوار باغات و مزارع در تابستان
• استفاده از بستر طبیعی کنده شده در دل کوه جهت پناه بردن از سرمای زمستان در چهار ماه آخر همچنین به دلیل آنکه این روستا در همه وجوه در ارتباط تنگاتنگ با طبیعت می‏باشد، حداقل دخل و تصرف را در طبیعت ایجاد نموده و به همین سبب چشم اندازهای طبیعی بسیار بکر و دست نخورده در پیرامون روستا دیده می‏شود، به طوریکه درفاصله چند کیلومتری روستای میمند بکلی منظر محیط عوض شده و بکر بودن فضا کاملا مشخص می باشد.
تاریخچه اثر: در مورد تاریخچه روستا، صحبتهای متفاوتی شده است، عده ای به اظهار نظر باستان شناسی در 20 سال پیش استناد نموده و به دلیل اینکه گفته می شود ایشان نقوش سنگ نگاره موجود در منطقه را به 12000 سال قبل نسبت داده اند، قدمت روستا را 12000 سال پیش برآورد می نمایند. ولی آنچه که در این مورد می‏توان به طور قطع مطرح نمود، وجود سفالهایی است که از دژ میمند بدست آمده و توسط معاونت پژوهشی سازمان میراث فرهنگی بررسی و به دو تا سه هزارسال پیش نسبت داده شده است.
بنابراین می‏توان گفت که قدمت روستا حداقل دو تا سه هزارسال پیش برآورد می‏گردد. البته تلاش بر آن است که بتوان با جمع آوری کلیه آثار و مدارک موجود، تاریخ قطعی تری را برای این مجموعه مستند نمود.

دیدنی ها و جاذبه های مشابه روستای تاریخی میمند


پشتیبانی و تبلیغ

تصاویر روستای تاریخی میمند

نظرات بازدیدکنندگاه درباره روستای تاریخی میمند

ثبت نظر در آریا زمین نیاز به ثبت نام ندارد؛ اما توصیه می کنیم برای این که دیگران نتوانند با ایمیل و نام شما نظری در سایت آریا زمین ثبت کنند، حتما ثبت نام کرده و حساب خود را تایید نمایید.روستای تاریخی میمند روی نقشه گوگل

آب و هوا
دسترسی سریع
انتشار و اشتراک