جنگل سه هزار تنکابن از معدود مناطق جنگلی ایران است که خیلی از مناطق آنها هنوز بکر مانده . پیشنهاد می کنیم تا وقت هست و جنگل ها هم سر جایشان هستند سری به آنجا بزنید.


صفحه ی به عنوان یک جاذبه گردشگری در ، ، ، ثبت شده است.


جنگل سه هزار:

منطقه ای است بکر و دست نخورده که در شهرستان تنکابن استان مازندران واقع شده است. این جنگل ها با چشم اندازی بدیع، چمنزارها، جنگل های مرتفع، جلگه ای و رودخانه پر آب، یک مجموعه بی نظیر طبیعی را فراهم کرده تا مشتاقان طبیعت، منطقه ای بسیار خاص و رویایی را تجربه کنند. وجود آب گوارای روان و آب و هوای مطبوع و طبیعتی بکر و آرامش رویایی این جنگل را به یکی از مکانهای دیدنی شمال ایران بدل کرده است.

وجه تسمیه سه هزار:

در قدیم رودخانه را هراز میگفتند چون منطقه سه هزار دارای سه رود اصلی شلف رود، گرما رود و مرانرود است که به آن سه هراز میگفتند.

با گذشت زمان با جابه جا شدن نقطه، هراز به هزار تبدیل شده است. رودخانه پرآب «سه هزار» تنکابن مجموعه زیستی، طبیعی و کم نظیر در ایران است. رودخانه سه هزار یکی از شاخه های اصلی رودخانه چشمه کیله است. حتی در اکثر نوشته ها و کتابها این رود را به اسم بزرگترین شاخه اش یعنی سه هزار میشناسند.

طول رودخانه سه هزار بالغ بر 57 کیلومتر است که دورترین سرچشمه اش مربوط به منطقه سه هزار و از کوههای تخت سلیمان با ارتفاع بیش از 4600 متر از سطح دریا است. این رود پس از عبور از مسیر کوهستان به سوی دریای خزر جریان داشته ضمن شرب ساختن جلگه های حاصلخیز تنکابن در شمال شهر ساحلی شهسوار، وارد دریای خزر میشود.

مسیر دسترسی جنگل سه هزار :

اگر قصد سفر به جنگلهای رویایی سه هزار را دارید در ابتدا باید تصمیم بگیرید که می خواهید از کدام راه به مقصد برسید.

1_ از تهران ، جاده چالوس و بعد هم شهر تنکابن (شهسوار)، بخش خرم آباد از توابع تنکابن، جنگل سه هزار.

2_ اگر از تهران قصد سفر به مناطق بکر و زیبای جنگلهای سه هزار از راه الموت را دارید از این مسیر حرکت کنید:

بعد از طی فاصله 135 کیلومتری بزرگراه تهران – قزوین ، از قزوین تا گرمارود حدودا 120 کیلومتر است و از گرمارود تا جنگل سه هزار حدودا60 تا 65 کیلومتر جاده خاکی است.

اگر در منطقه الموت اطراق کنید در مسیرتان هتل و سوییتهای محلی پذیرای شماست، که ارزان هم هست.
اگرهم خواستید در منطقه شمالی مسیر سفرتان اطراق کنید در سه هزار یا در دوهزار منطقه رفاهی چالدره دارای سوییت و امکانات اقامتی است که ظاهرا مربوط به شهرداری منطقه است.

در زمستان به علت بارش برف عبور و مرور کمی سخت است اگر اهل منطقه نباشید سفر در زمستان از این جاده توصیه نمیشود. اما در بهار، تابستان و اوایل پاییز بسیار جاده زیبایی است.

روستاهای منطقه سه هزار به دو دسته جنگلی و کوهستانی تقسیم میشود. بازدید از هر کدام از این روستاهای منطقه زیبایی خاص خودش را دارد. ابتدای مسیر آسفالته بوده و در اواسط هم بر پیچ و خم جاده افزون شده و هم ناهمواریها و عملیات جاده سازی و تعمیرات به چشم می خورد.

در طول کل مسیر آب شرب به وفور یافت میشود و همچنین تا آخرین روستا منطقه یعنی درجان میتوان برخی مایحتاج را فراهم کرد.

آب معدنی شلف:

آب معدنی شلف از آبهای معدنی بسیار گوارا وشفابخش است برای هضم غذا و ناراحتیهای کبدی وتنظیم دستگاه گوارشی بسیار موثر و مفید می باشد، طعم آن شبیه لیموناد است و املاح معدنی گوناگونی دارد.

برای رفتن به آب معدنی شلف باید از کنار قبرستان روستای میانرود راه باریک مالرویی که به سمت چپ(مشرق) میرود را ادامه داد و با نیم ساعت پیاده روی از این چشمه شفابخش بازدید به عمل آورد. گفتنی است آب این چشمه برای امراض کلیوی، نقرس و سو هاضمه مفید است .

توصیه می کنیم برای یک بار هم که شده به یکی از دیدنی ترین مناطق مازندران سری بزنید پیاده روی کنید و صدای پرندگان را بشنوید. حتی می توانید اطراق کنید و شب را هم بمانید.

دیدنی ها و جاذبه های مشابه جنگل سه هزار تنکابن


پشتیبانی و تبلیغ

تصاویر جنگل سه هزار تنکابن

نظرات بازدیدکنندگاه درباره جنگل سه هزار تنکابن

ثبت نظر در آریا زمین نیاز به ثبت نام ندارد؛ اما توصیه می کنیم برای این که دیگران نتوانند با ایمیل و نام شما نظری در سایت آریا زمین ثبت کنند، حتما ثبت نام کرده و حساب خود را تایید نمایید.جنگل سه هزار تنکابن روی نقشه گوگل

آب و هوا
دسترسی سریع
انتشار و اشتراک