روستای لهران از روستاهای بخش پایین طالقان از شهر طالقان بوده و از سمت شمال با کوه زرده وله چال از سمت شرق با روستای کش از سمت جنوب با روستاهای تکیه ناوه و عالی سر و از سمت غرب با روستا ی موچان همجوار میباشد.


صفحه ی به عنوان یک جاذبه گردشگری در ، ، ، ثبت شده است.


مختصری درباره روستای لهران:

منطقه طالقان دارای قدمت طولانی و با سابقه ای است که در کتاب های متعددی از آن یاد و مواردی از آثار تاریخی منطقه نیز به ثبت رسیده است. اما مکان های تاریخی روستای لهران طالقان،عبارتند از تپه باستانی قلعه دیو،قبرستان قدیمی(جیر قبرستان)،درخت چنار،شاهی زری سنگ و کو چشمه.

تپه باستانی قلعه دیو
قدمت تاریخی: هزاره اول قبل از میلاد حدود ۳۰۰۰ سال پیش ،ارتفاع از سطح دریا ۱۹۷۰ متر درشمال روستای لهران تپه منفردی وجود دارد که از نظر شکل ظاهری کاملا" مدور بوده و بقایای معماری و سفالهایی که در سال های اخیر در اثر عواملی کشف گردیده حکایت از تاریخی بودن آن دارد، ارتفاع تپه حدودا"۵ متر و قطر آن حدود ۲۰ مترمی باشد.

قبرستان قدیمی
قدمت تاریخی:چند هزار سال(از آنجا که در اثر عوامل طبیعی و غیر طبیعی آثار جدیدی در هزاره های مختلف از این منطقه به دست آمده قدمت مشخصی ذکر نگردیده) ارتفاع از سطح دریا حدود ۱۸۵۰ متر در جنوب روستای لهران به طرف روستای موچان و با فاصله حدودا"۸۰۰ متری روستا ی لهران قبرستانی وجود دارد که مردمان بومی با نام جیر قبرستان(قبرستان پایین) از آن نام می برند.که بنا بر تحقیقات و گفته افراد قدیمی در گذشته دور قبرستان زرتشتیان آن زمان نیز بوده،که آثار سنگ قبر های متعدد و نوشته های روی آنها گواه این مطلب نیز است.

درخت چنار (چنار دار)
مکان دیگری که از آن به عنوان آثار تاریخی یاد کرد درخت چناری با قدمت بیش از ۳۰۰ سال که تقریبا" در مرکز روستا در کنا جوی آبی که از وسط روستا می گذرد، قرار دارد نام برد. این درخت نظر کرده که تمام مردمان روستا به نوعی به آن اعتقاد دارند،هیچگاه چوب آن را نمی شکنند و بنا بر روایاتی که قدیمیان روستا نقل می کنند از گذشته مورد احترام و تقدس بوده و هست.در گذشته در زیر این درخت در جای مخصوصی چراغی روشن می کردند و در روز هفتم محرم از مسجد محل تا زیر درخت چنار دسته سینه زنی به راه می انداختند و احترام خاصی به آن داشتند.

شاهی زری سنگ
قدمت: نا مشخص،ارتفاع از سطح دریا حدود ۲۳۰۰ متر یکی دیگر از مکانهایی که از نظر افراد بومی و منطقه دارای قدمت تاریخی و دارای ارزش معنوی و در گذشته مو رد تقدس بوده است محلی یا به عبارت صحیح تر نقطه ای در مرتفع ترین نقطه کوه شرتبن گهره و در حدود ۸ کیلومتری شمال روستای لهران قرار دارد با نام شاهی زری سنگ یاد می کنند، است. اما علت تقدس این محل آن است که می گویند گاهی اوقات و به مناسبت های مختلف این نقطه از خود نوری متساعد می کند که نکته قابل توجه آن که این محل کاملا" روبروی روستای تکیه ناوه و مقبره امام زاده ابراهیم است و می گویند این نور به این بقعه مبارک تابیده می شود.گواه این مطلب نیز کوه نشینان و چادر نشینانی که در گذشته جهت دامداری و یا ... در کوه می خوابیدند بارها این نور را با چشم خود دیده اند و در به صورت داستان و...در شب نشینی های خود نقل قول میکردند

کو چشمه
در زمانهای قدیم به علت فقدان وجود آب لوله کشی در منازل ، مردم روستاهای کشوراز جمله روستاهای مناطق طالقان بناچار میبایست آب آشامیدنی خود را از چشمه سارها تهیه میکردند. یکی از جزابیتهای مهم روستای لهران وجود چشمه ای بسیار زیبا بنام کوچشمه بوده که مردم روستا ضمن تهیه آب آشامیدنی و در هنگام غروب آفتاب آنجا را محلی برای دید و بازدید روزانه انتخاب کرده و به گفت و شنود می پرداختند. یکی از خاصیتهای جالب این چشمه این است که در تابستان و فصل گرما آب این چشمه سرد بوده و در زمستان و فصل سرما به گرمی میل میکند که حتی در فصل سرما متساعد شدن بخار از آب کاملا مشهود است .در مکان کوچشمه دختران لباس فاخر پوشیده و خود را آراسته میکردند تا مورد توجه پسران قرارگیرند. پسران نیز با سوار شدن بر اسب و قاطر وتاخت و تاز در آن محل و گروهی با خواندن آواز ورقص و پای کوبی و یا به هر طریق ممکن برتری خود را نشان دختران میدادند تا بدین وسیله زوج مورد نظر خود را انتخاب کرده و آینده خود را رقم زنند که البته اجهاف نیست اگر بگوییم عامل حدود ۸۰ درصد از ازدواجهایی که در زمان قدیم صورت گرفته وجود این محل بوده است. بدلیل طبیعت و چشم انداز بسیار جالب این محل و عبور رودخانه اصلی روستا که از کنار این چشمه عبور میکند از دیر باز مورد توجه توریسم قرار داشته و است. در فصل بهار صدای بلبلان انسان را مست میسازد و در زمستان صدای خواندن کبک و بلدر چین انسان را از خود بیخود میکند که دیگر نیازی به خوردن مشروبات الکلی نیست !!


پشتیبانی و تبلیغ

تصاویر روستای لهران در طالقان

نظرات بازدیدکنندگاه درباره روستای لهران در طالقان

ثبت نظر در آریا زمین نیاز به ثبت نام ندارد؛ اما توصیه می کنیم برای این که دیگران نتوانند با ایمیل و نام شما نظری در سایت آریا زمین ثبت کنند، حتما ثبت نام کرده و حساب خود را تایید نمایید.ابراهیمیان

ابراهیمیان در نوشت:

مدیر سایت

سلام دوست عزیز. ممنون از معرفی این مکان دیدنی. پاینده باشید.


روستای لهران در طالقان روی نقشه گوگل

آب و هوا
دسترسی سریع
انتشار و اشتراک