روستای پایکوهی برغان،از مناطق زیبای استان البرزاست که چشم اندازهاو مناظر دلپذیرآن جلوه های متنوعی از زیبایی های کم نظیری را به ویژه دربهار وتابستان به نمایش می گذارند.این منطقه یکی از بهترین مناطقی است که می توان به راحتی آخر هفته ی خوبی را در آن سپری کرد.


صفحه ی به عنوان یک جاذبه گردشگری در ، ، ، ثبت شده است.


منطقه برغان از مناطق شهرستان ساوجبلاغ به شمار می آید و آب و هوای آن در بهار و تابستان معتدل و در پاییز و زمستان سرد است.

رودخانه های شاهرود و سنج که از کوه های البرز مرکزی سرچشمه می گیرند، از کنار این منطقه عبور می کنند و این امر بر زیبایی های این منطقه می افزایند.

درختان کهنسال روستا چشم اندازی کم نظیر به منطقه می دهد و این درختان که عمر بسیاری از آنها قابل توجه است، زیبایی های منطقه را افزایش می دهد.وقتی وارد جاده برغان میشوید تا چشم کار میکند درخت است و سرسبزی و صدای رودی خروشان که شما را به وجد میآورد. عمر بسیاری از این درختان به بیش از 1000سال میرسد

مغولها بوده است.

آثار تاریخی برغان

روستای برغان آثاری نظیر حسینیه اعظم (با تعزیه بزرگی که در ایام محرم در آن برگزار میشود)، پل تاریخی برغان، چنار کهن مسجدجامع، درخت پیر سپیدارک و تپه باستانی قلعه کشکلا را در خود جای داده است. مسجدجامع با قدمتی 800 ساله و حسینیه اعظم که در بالامحله برغان قرار گرفته است از آثار مذهبی بسیار قدیمی این روستاست. حسینیه اعظم نیز اثر تاریخی ارزشمندی است که قدمت آن بر اساس نوشته کتیبه سنگی سردر آن به بیش از 5 قرن میرسد. بنای این حسینیه درحال حاضر توسط سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری تهران پوشش داده شده تا از صدمات وارده در امان بماند. همچنین پلی با یک چشمه طاق روی رودخانه شاهرود مقابل در ورودی حسینیه اعظم بنا شده است. این پل از بناهای دوره صفویه است و در دورههای زندیه، قاجاریه و پهلوی تعمیراتی در آن صورت گرفت.

تپه کشکلا

تپه کشکلا هم که جاذبه گردشگری این روستاست. محلیهای روستای برغان کشکلا را به معنی قلعه خشک میدانند. در گذشته بالای این تپه قلعهای باستانی وجود داشت که امروزه چیزی از آن باقی نمانده جز قطعات فراوانی از سفالهای مربوط به دوران اسلامی بخصوص از دوران ایلخانی تا دوره قاجاریه. همه اینها گواهی بر تاریخی بودن این روستاست. همچنین روبهروی کشکلا و در دامنه دره شاهرود، زیارتگاهی وجود دارد که به چهل دختر یا پیر سیبدارک معروف است.

بازار برغان و خرید گوجه سبز برغانی

بازار برغان هم که در زمره قدیمیترین بازارهای استان است در گذشته مرکز تجارت محصولات کشاورزی، پنبه و نظایر آن بوده است.

گوجه سبز برغان ، شهرت فراوانی دارد ضمن اینکه گوجه سبز برغان یکی میوه بسیار خوش طعم است که طعم و مزه آن را با حضور در این روستا احساس خواهیم کرد.

در سفر به برغان خرید آلوی برغان را فراموش نکنید، هر چند میتوانید گردو، عسل، توت، گوجه برغان و لبنیات هم خریداری کنید. از هنرهای دستی ساکنان این روستا میتوان به الک سازی اشاره کرد.

مسیر دسترسی

برای ورود به روستای برغان از کرج دو جاده وجود دارد یکی جاده کردان _برغان است که پس از گذشتن از پل اتوبان تهران_قزوین وعبور از شهرک کردان وارد دهانه ی دره ای سر سبز می شوید که در حاشیه رودخانه ای سیلابی ادامه می یابد .در طی این مسیر پس از پشت سر گذاشتن چندین روستا در مسیر وارد اخرین روستا در جاده می شوید که برغان نام دارد.

وجاده ی دیگری که برای ورود به برغان از کرج قرار دارد جاده باغستان_اتشگاه است .که در آن پس از گذشتن از باغستان کرج وارد جاده اتشگاه شده سپس وارد جاده برغان می شوید. این مسیر از داخل کوه می گذرد و جاده ای پر پیچ و خم و کوهستانی است.


پشتیبانی و تبلیغ

تصاویر سفری کوتاه به برغان

نظرات بازدیدکنندگاه درباره سفری کوتاه به برغان

ثبت نظر در آریا زمین نیاز به ثبت نام ندارد؛ اما توصیه می کنیم برای این که دیگران نتوانند با ایمیل و نام شما نظری در سایت آریا زمین ثبت کنند، حتما ثبت نام کرده و حساب خود را تایید نمایید.سفری کوتاه به برغان روی نقشه گوگل

آب و هوا
دسترسی سریع
انتشار و اشتراک