سد سلیمان تنگه در ۴۵کیلومتری جنوب غربی ساری، در منطقه ای کوهستانی و بسیار زیبا واقع شده است.


صفحه ی به عنوان یک جاذبه گردشگری در ، ، ، ثبت شده است.


سد شهید رجایی

که از آن با عنوان سد سلیمان تنگه نیز یاد می شود در ۴۵ کیلومتری جنوب غربی ساری واقع در بخش دودانگه در استان مازندران می باشد.

مطالعات ساخت این سد که در سال ۱۳۳۶ شروع شد با شروع عملیات اجرایی آن در شهریور سال ۱۳۷۰ ادامه پیدا کرده و در سال ۱۳۷۵ به پایان رسید.کاربری اصلی این سد تامین آب کشاورزی زمینهای اطراف و تامین آب آشامیدنی است. علاوه بر آن نیروگاهی هم برای تولید برق در سد تعبیه شده است. کاربری شاخص دیگر آن تامین جاذبه های تفریحی و اقامتی منطقه است.

سد سلیمان تنگه از معدود سازه های عمرانی کشور است که در سال ۱۳۷۹ برای بازدید مسافرین و گردشگران آماده شد، محیط اطراف و رودخانه آن به منظور گردش و اقامت بسیار مناسب است، از جمله امکانات گردشگری در این محیط می توان به اقامت شبانه در کنار رودخانه تجن و در دهکده آرامش، قایقرانی، اسکی روی آب، اتوبوس دریایی، پدالو در اسکله شیرین رود، بازدید از تاج سد با گرفتن بلیط در روزها و نیز ماهیگیری نام برد.

وجود ویلاهای دو خوابه، چهار خوابه، اردویی، سالنهای اجتماعات سر پوشیده و روباز، رستورانها و سالنهای غذا خوری به سبکهای مختلف، زمین ورزش و پارک بازی، پیست تپه پیمایی و جنگل نوردی، آلاچیق از دیگر امکانات و پتانسیل هایی است که این مجتمع تفریحی، سیاحتی برای استفاده گردشگران تدارک دیده است و این مکان را به یکی از جاهای دیدنی و تفریحی استان مازندران بدل کرده است.

شما میتوانید بر روی تاج سد پیاده قدم بزنید و آزادانه از مناظر و سازه های سد دیدن کنید، موقعیتی که شاید در هیچ سد دیگری نتوانید تجربه کنید. با ورود به تاج سد اولین چیزی که جلب توجه میکند ارتفاع بسیار زیاد تاج سد است که شاید از هیچ زاویه ای به این میزان ترسناک و باشکوه دیده نشود. در صورتی که خوش شانس باشید میتوانید خروج آب از دهانه خروجی سد را هم مشاهده کنید که منظره بدیع و زیبایی است.

با توجه به عظمت سد، زیبایی دریاچه و فضای دلپذیر اطراف آن در حال حاضر، این سد یکی از زیباترین چشم اندازهای مازندران محسوب می شود که ظرفیت و قابلیت فوق العاده ای برای صنعت توریسم این استان است.

مسیر دسترسی به سد سلیمان تنگه:

جهت دسترسی به این منطقه پس از طی مسافت 23 کیلومتر در خروجی جنوبی شهر ساری (به سمت سمنان) به روستای تاکام میرسید که از دوراهی تاکام راه سمت راست را 25 کیلومتر ادامه میدهید تا به سد برسید. این مسیر بعد از طی مسافتی از میان رشته کوه های البرز و گذشتن از شهر "فریم" به جاده فیروزکوه متصل می شود.

سد سلیمان تنگه به نام های سد شهید رجایی، نیز شناخته می شود.

دیدنی ها و جاذبه های مشابه سد سلیمان تنگه


پشتیبانی و تبلیغ

تصاویر سد سلیمان تنگه

نظرات بازدیدکنندگاه درباره سد سلیمان تنگه

ثبت نظر در آریا زمین نیاز به ثبت نام ندارد؛ اما توصیه می کنیم برای این که دیگران نتوانند با ایمیل و نام شما نظری در سایت آریا زمین ثبت کنند، حتما ثبت نام کرده و حساب خود را تایید نمایید.سد سلیمان تنگه روی نقشه گوگل

آب و هوا
دسترسی سریع
انتشار و اشتراک