یکی از زیباترین مسیرهای جنگلی ایران جاده دوهزار است که از شهسوار شروع شده و با گذشتن از جنگل های سبز و زیبای البرز در کنار رودخانه دوهزار موجب خلق منطقه ای توریستی و خیره کننده شده است.


صفحه ی به عنوان یک جاذبه گردشگری در ، ، ، ثبت شده است.


جنگل دوهزار تنکابن:

تنکابن(شهسوار) یکی از شهرهای ساحلی بسیار زیبای استان مازندران است و خرم آباد تنکابن در جنوب شهرستان تنکابن، محل شروع جاده ای است که تا ارتفاعات البرز تا حوالی استان قزوین ادامه دارد. این جاده و جنگلی که آنرا محصور کرده است یکی از زیباترین مسیرهای جنگلی ایران است که به جاده و جنگل دوهزار شناخته می شود.

جاده دوهزار از شهسوار شروع شده و با گذشتن از جنگل های سبز و زیبای البرز در کنار رودخانه دوهزار موجب خلق منطقه ای توریستی و خیره کننده شده است. تماشای دریای خزر از ارتفاعات کوه های سرسبز البرز لذتی است که در این جاده میتوانید به آن دست یابید.

این منطقه در سال1372 با عنوان دهستان دوهزار با مرکزیت روستای امامزاده قاسم به تصویب رسید. دهستان دوهزار مشتمل بر31 روستا با وسعت5 / 268 کیلومتر می باشد، آب و هوای آن معتدل کوهستانی با تابستان‏های مطبوع و زمستان‏ های نسبتا سرد است.

مردان و زنان این منطقه، در کنار فعالیت‏ های زراعی و دامداری به تولید محصولات صنایع دستی چوخا، چادر شب، جاجیم، سفره، کلاه پشمی، کول‏گیر، پوستین کلاه و جوراب پشمی نیز می‏پردازند.

روستاهای پایکوهی دوهزار با بافت مسکونی پراکنده در شیب ملایمی استقرار یافته اند و اکثر ساختمان‏ های آن سقف ‏های شیروانی و دیوارهای گلی دارند.
به دلیل وجود آب و هوای خوب و سرسبزی و زیبایی این منطقه در اطراف روستاها ساخت و سازهای ویلایی توسط غیر بومیان بسیار زیاد شده است.

دره سرسبز دو هزار در ارتفاعات البرز و در جنوب شهر تنکابن، شرایط طبیعی ویژه ‏ای را پدید آورده است. این منطقه فوق ‏العاده زیبا است و چشم ‏اندازهای بدیع کوهستانی، چمن‏زار و جنگل ‏های مرتفع جلگه ‏ای دارد. دره دوهزار یک مقصد طبیعت‏ گردی با جاذبه ‏های متنوع است و از جاهای دیدنی شمال ایران محسوب می شود.

رودخانه دو هزار، که از ارتفاعات الموت قزوین و تخت سلیمان سرچشمه می گیره، از حاشیه روستا عبور میکنه و حواشی بسیار زیبایی داره. این حواشی زیبا، در فصل تابستان محل مناسبی برای گذراندن اوقات فراغت گردشگران محسوب میشه.

ارتفاعات دو هزار از مناظر زیبای این منطقه است که قله سیالان و ارتفاعات گردکوه از مهم‏تر ین جاذبه‏ های آن است.
قله سیالان مرتفع‏ ترین قله شهرستان تنکابن است. این قله با ارتفاع 4250 متر یکی از جاذبه‏ های مهم ورزشی است، که در مسیر صعود، مناظر کم نظیر آن بسیار جالب توجه است.

در مسیر جاده دوهزار علاوه بر طبیعت چشم نواز آن به مکانهای دیدنی دیگری نیز بر می خورید که خود از جاذبه های گردشگری شمال ایران ایران هستند :

1_ جنگل سه هزار : در کیلومتر 10 جاده سه هزار از این جاده منشعب میشود، دقیقا جایی که دو رودخانه دوهزار و سه هزار(چشمه کیله) به هم میرسند.

2_ پارک جنگلی چالدره : در کیلومتر 18 جاده قرار گرفته و دارای امکاناتی نظیر پارکینگ،آلاچیق،سرویس های بهداشتی است. بقایای چند قلعه قدیمی هم در این پارک دیده میشود.

3_ دشت دریاسر : در کیلومتر 24 و بعد از روستای امامزاده قاسم به یک دوراهی میرسد، در مسیر سمت چپ بعد از طی 7 کیلومتر در جاده ای پرشیب و زیبا به روستای سرسبز عسل محله میرسد. این مسیر نهایتا به دشت سرسبز و زیبای "دریاسر" ختم میشود.

4_ امامزاده ها : در روستا و مکانهایی که از آن عبور می کنید تعدادی امامزاده و بقعه وجود دارد که مورد احترام مردم می باشد مانند : بقعه شاه سفید کوه، امامزاده قاسم، مزار سید علی و سید محمد کیا.

5_ پرورش ماهی قزل آلا : سرتاسر جاده دوهزار میتوانید حوضچه های پرورش ماهی قزل رو ببینید که با استفاده از آب رودخانه دوهزار پر میشوند. ماهی قزل آلای زنده رو میتوانید از این مراکز خریداری کنید و بعضی ها هم ماهی تازه کبابی میفروشند.

جنگل های دوهزار تنکابن به نام های جاده دوهزار تنکابن، نیز شناخته می شود.

دیدنی ها و جاذبه های مشابه جنگل های دوهزار تنکابن


پشتیبانی و تبلیغ

تصاویر جنگل های دوهزار تنکابن

نظرات بازدیدکنندگاه درباره جنگل های دوهزار تنکابن

ثبت نظر در آریا زمین نیاز به ثبت نام ندارد؛ اما توصیه می کنیم برای این که دیگران نتوانند با ایمیل و نام شما نظری در سایت آریا زمین ثبت کنند، حتما ثبت نام کرده و حساب خود را تایید نمایید.جنگل های دوهزار تنکابن روی نقشه گوگل

آب و هوا
دسترسی سریع
انتشار و اشتراک