بندرخمیر یکی از شهرهای استان هرمزگان در جنوب ایران است. براساس اطلاعات موجود در مرکز آمار ایران در ۳۵ دقیقه طول شرقی و ۲۶ درجه و ۵۷ دقیقه عرض شمالی از نصف النهار مبدا واقع شده است. ارتفاع متوسط این شهر از سطح دریا ۱۵ متر است.


صفحه ی به عنوان یک مرکز اطلاعات گردشگری در ، ، ، ثبت شده است.


بندرخمیر یکی از شهرهای استان هرمزگان است که در ورودی شرقی و در کنار ساحل دریا ی آن جنگل های حرای منطقه ی مردو واقع شده ، که از لحاظ چشم انداز مناظر فوق العاده ی دارد.

بندرخمیر یکی از شهرهای استان هرمزگان در جنوب ایران است. براساس اطلاعات موجود در مرکز آمار ایران در ۳۵ دقیقه طول شرقی و ۲۶ درجه و ۵۷ دقیقه عرض شمالی از نصفالنهار مبدا واقع شدهاست. ارتفاع متوسط این شهر از سطح دریا ۱۵ متر است. مساحت قانونی ۴۳۱٫۵ هکتار و وسعت حریم ۱۱۵ کیلومتر مربع است، و حد فاصل حدود ۸۵ کیلومتری غرب بندر عباس و ۱۱۰ کیلومتری شرق بندرلنگه واقع شدهاست.

IMG_1330

بندرخمیر از جهت آب و هوایی در محدوده گرم و مرطوب قرار دارد که متوسط دمای ده ساله ۲۶٫۷ درجه سانتی گراد و میانگین حداقل و حداکثر دمای ده ساله ۱۸٫۱ و ۳۵٫۳ درجه سانتی گراد و تبخیر سالیانه ۳۶۷۲ میلی متر و میزان متوسط بارندگی سالیانه ۲۰ سال اخیر حدود ۱۷۱میلی متر میباشد.

جاذبه گردشگری حرا

در ورودی شرقی و در کنار ساحل دریا و جنگل های حرای منطقه ی مردو واقع شده است . این مجموعه به مساحت ۱۶ هکتار و با اعتباری بالغ بر ۱۶ میلیارد ریال احداث شده است . این مجموعه شامل آلاچیق ، پارک ترافیک ، آبنمای صخره ای ، آبنمای درختی ، فضای سبز، اسکله تفریحی ورزشی ، برج نور ، سرویس بهداشتی ، نمازخانه ، ست وسایل ورزشی ، مجموعه وسایل بازی کودکان، پارکینگ، اسکله، قایق های پدالی ، قصر بادی ، موتور بازی و قطار کودکان ، کشتی صبا ، و چرخ و فلک است .

هدف از ایجاد این مجموعه ایجاد فضاهای گردشگری و تفریحی ، بهره مندی از مناظر دیدنی و جاذبه های طبیعی جنگل حرا و دریا ، فراهم نمودن بستر توسعه و ایجاد ورزش های آبی ، آموزش فرهنگ ترافیک ، ایجاد اشتغال و فراهم نمودن زیر ساخت جهت سرمایه گذاری و مشارکت بخش خصوصی و ایجاد منبع در آمد پایدار با توسعه ی صنعت گردشگری بوده است . فاز اول این مجموعه به مساحت ۱۰ هکتار در دهه فجرسال ۱۳۸۷ و فاز دوم آن به مساحت ۶ هکتار در هفته دولت سال ۱۳۹۱ به بهره برداری رسید . در حال حاضر مدیریت و نگهداری این مجموعه به بخش خصوصی محول شده است.

IMG_1424

جنگل حرا

جنگلهای حرا در حوالی جزیره قشم، بندرپل، جزیره هرمز و بندرخمیر مجموعهای از درختان سر سبز حرا به چشم میخورد که با آبراهههایش با پرندگان زیبا و طبیعت بکر وحشی اش از منابع توریستی و دیدنی استان میباشد . و هر ساله افراد زیادی را برای تماشا به سوی خود جلب میکند . ویکی از نقاط دیدنی استان هرمزگان در جنوب ایران است.

به روایتی این گیاه اسطوره ای که از اشک چشم آدم روییده است ، حرا نام دارد و به افتخار دانشمند شهیر ایرانی ، بوعلی سینا این نام را بر آن نهاده اند. این درختچه در سواحل و مرداب های ساحلی مصر، عربستان و سواحل جنوب ایران ، دیده می شود . حرا در ۸ منطقه حفاظت شده بین المللی ایران می روید که در این میان جنگل های همیشه سبز دریایی حرا در حاشیه شمالی غربی قشم ، از زیباترین گردشگاه های خلیج فارس به شمارمی آید.

به این گیاه در بندر عباس حرا ، در بلوچستان تمر و در بعضی از نقاط تول گفته می شود . به عربی نیز آن را شوری و شوره می نامند . حرا ، گیاهی از تیره شاه پسند است . دانه آن روی درخت مادر می روید و نهال تولید می کند . سپس از درخت جدا می شود و داخل مرداب می افتد .

A (21)

دیوار سدار

یکی از آثار تاریخی بندرخمیر، سدار بروزن جدار می باشد. سدار دیوارهای بلندی است از بالای کوه تا ساحل دریا که برای محافظت از شهر بنا گردیده است. باستان شناسان قدمت آن را به دوره زندیه می رسانند. این دیوار ساحلی تاریخی جهت مقابله با هجوم قبایل ساخته شده و مرحوم صدرالاسلام از شعرای بنام بندرخمیر در وصف این دیوار و رشادت مردم اشعاری سروده است. این دیوار در ۳ کیلومتری شرقی بندرخمیر و در نزدیکی جنگل حرای «مردو» قرار دارد.


پشتیبانی و تبلیغ

تصاویر بندر خمیر - استان هرمزگان

نظرات بازدیدکنندگاه درباره بندر خمیر - استان هرمزگان

ثبت نظر در آریا زمین نیاز به ثبت نام ندارد؛ اما توصیه می کنیم برای این که دیگران نتوانند با ایمیل و نام شما نظری در سایت آریا زمین ثبت کنند، حتما ثبت نام کرده و حساب خود را تایید نمایید.بندر خمیر - استان هرمزگان روی نقشه گوگل

آب و هوا
دسترسی سریع
انتشار و اشتراک