مجموعه موزه فرش ایران در روز ۲۲ بهمن ۱۳۵۶ در تهران افتتاح شد و شامل با ارزش ترین نمونه های قالی ایران از قرن نهم هجری تا دوره معاصر است.


صفحه ی به عنوان یک موزه در ، ، ، ثبت شده است.


موزه فرش ایران :

در ساختمانی به مساحت ۳۴۰۰ متر مربع در خیابان کارگر شمالی – تقاطع دکتر فاطمی و به منظور نمایش انواع قالیهای دست بافت و گلیم، احداث و در روز ۲۲ بهمن ۱۳۵۶ افتتاح شد. هدف از تشکیل این موزه را می توان پژوهش در سوابق، تحولات و کیفیت تاریخی هنر و صنعت فرش، خاصه در ایران، گردآوری و خریداری نمونه انواع قالیهای دست بافت ایرانی و برگزاری نمایشگاههای موقت از فرش ایران و سایر نقاط جهان دانست.

ساختمان موزه فرش ایران معماری شکیل و چشمگیری دارد که آذینهای نمای بیرونی آن شبیه به دار قالی است و به دست توانای عبدالعزیز فرمانفرماییان طراحی شده است.

سطح نمایشی موزه مساحتی برابر 3400 مترمربع را در بر میگیرد که شامل 2 تالار است :

طبقه همکف این موزه برای نمایش دایمی ۱۵۰ قطعه فرش و طبقه دوم آن برای برگزاری نمایشگاههای موردی و فصلی در نظر گرفته شده است.

مجموعه موزه فرش ایران شامل با ارزشترین نمونه های قالی ایران از قرن نهم هجری تا دوره معاصر است و از منابع غنی تحقیقی برای پژوهشگران و هنر دوستان به شمار می آید. معمولا حدود ۱۳۵ تخته از شاهکارهای قالی ایران، بافت مراکز مهم قالیبافی مانند کاشان، کرمان، اصفهان، تبریز، خراسان، کردستان و جز آنها، در تالار طبقه همکف به معرض نمایش گذاشته میشود.

از ویژگیهای موزه فرش قالیچه دستبافت ارزشمند و بی نظیر ایرانی، کار فرش بافان کاشان، در اندازه های 130 در 220 سانتیمتر، معروف به قالیچه میرزا کوچک خان جنگلی است که این شخصیت ملی را در لباس نظامی مسلح به تفنگ و اسلحه کمری، قطار فشنگ نمایش می دهد.

در کتابخانه موزه حدود 3500 جلد کتاب به زبانهای فارسی، عربی، فرانسه، انگلیسی و آلمانی در اختیار هنر دوستان و پژوهشگران قرار میگیرد. همچنین بهترین کتابها و نشریات و تحقیقات مربوط به فرش ایران و قالیهای مشرق زمین به طورکلی و کتابهایی در زمینه مذهب، هنر و ادبیات ایران در کتابخانه موزه موجود است. در کنار کتابخانه، کتاب فروشی موزه نیز مشغول به کار است.

همچنین برای استفاده از بازدیدکنندگان موزه، فیلمها و اسلایدهایی در زمینه قالیبافی و گلیم و هنرهای دستی ایران در سالن نمایش موزه به نمایش در می آید.

آدرس موزه :

تقاطع خیابان دکتر فاطمی، قبل از کارگر شمالی (ضلع شمالی پارک لاله)

روزهای بازدید : همه روزه به جز دوشنبه و ایام سوگواری

تلفن : 88962703

دیدنی ها و جاذبه های مشابه موزه فرش ایران


پشتیبانی و تبلیغ

تصاویر موزه فرش ایران

نظرات بازدیدکنندگاه درباره موزه فرش ایران

ثبت نظر در آریا زمین نیاز به ثبت نام ندارد؛ اما توصیه می کنیم برای این که دیگران نتوانند با ایمیل و نام شما نظری در سایت آریا زمین ثبت کنند، حتما ثبت نام کرده و حساب خود را تایید نمایید.امیر مطوری

امیر مطوری در نوشت:

لطفا ادرس که مهمترین چیزه در کنار توضیحات قرار بدید خوب میشه ممنون

ابراهیمیان

ابراهیمیان در نوشت:

مدیر سایت | مدیر صفحه

سلام دوست عزیز. آدرس و شماره تلفن در متن قرار دارد و همین طور در انتهای صفحه نقشه مکان موجود می باشد. پاینده باشید.


موزه فرش ایران روی نقشه گوگل

آب و هوا
دسترسی سریع
انتشار و اشتراک