ابن بابویه نخستین گورستان شهر ری و دومین گورستان تهران است که بسیاری از مشاهیر ایران در آن دفن هستند.


صفحه ی به عنوان یک مکان مقدس و عبادتگاه در ، ، ، ثبت شده است.


آرامگاه ابن بابویه:

شهر باستانی ری با بیش از 8 هزار سال سابقه، یکی از بزرگترین مراکز تمدنی دنیاست و آرامگاه ابن بابویه از جمله آثار تاریخی این شهر محسوب می شود.

این آرامگاه با ۱۲ هکتار وسعت، نخستین گورستان شهر ری و دومین گورستان تهران بعد از بهشت زهرا محسوب می شود و بسیاری از مشهورترین چهره های ایران در آن آرمیده اند. کسانی همچون علی اکبر دهخدا، علامه طباطبایی، میرزاده عشقی، اشرف الدین گیلانی (نسیم شمال)، رحیم موذن زاده اردبیلی، دکتر سید حسین فاطمی، خانم فخرالدوله (بانی مسجد فخرالدوله، دختر مظفرالدین شاه و مادر دکتر علی امینی)، کشته شدگان قیام ۳۰ تیر و جهان پهلوان غلامرضا تختی که هر یک بخشی از فرهنگ و تاریخ ایران اند.

نام این گورستان برگرفته از نام محمد بن بابویه معروف به شیخ صدوق یکی از فقها و دانشمندان شیعه است که آرامگاه او در آنجا واقع شده است.

بر اساس گزارش ها و مستندات تاریخی، پیش از زمان ناصرالدین شاه، گورستان ابن بابویه کشتزار و باغ بسیار وسیعی بوده است، اما در پی کشف جسد سالم فردی در سردابی زیر آن باغ و بدست آمدن سنگی درون سرداب که آشکارا نشان می داد پیکر ازآن شیخ صدوق است که بیش از ۸۰۰ سال پیش درگذشته است، بی درنگ بقعه شیخ صدوق بر آن مزار احداث می کنند.

به اعتقاد برخی کارشناسان بنای نخستین گورستان ابن بابویه، به دوران سامانی برمی گردد و بعدها در اثر سیل تخریب شده است. آرامگاه ابتدایی شیخ صدوق نیز، در گذر زمان به خاطر حمله مغولان و جنگهای خوارزمشاهیان و تیموریان و همچنین به علت حوادث مختلف چندین مرتبه خراب و ویران شد به گونه ای که سرانجام - تا پیش از کشف - سالها در زیر توده های خاک پنهان می ماند. پس از برپایی بقعه شیخ صدوق، افراد زیادی در اطراف آن به خاک سپرده شدند.

برج طغرل اثر به جا مانده از دوره سلجوقیان در شرق آرامگاه ابن بابویه قرار دارد که یکی دیگر از جاذبه های گردشگری این شهر باستانی می باشد.

دیدنی ها و جاذبه های مشابه آرامگاه ابن بابویه


پشتیبانی و تبلیغ

تصاویر آرامگاه ابن بابویه

نظرات بازدیدکنندگاه درباره آرامگاه ابن بابویه

ثبت نظر در آریا زمین نیاز به ثبت نام ندارد؛ اما توصیه می کنیم برای این که دیگران نتوانند با ایمیل و نام شما نظری در سایت آریا زمین ثبت کنند، حتما ثبت نام کرده و حساب خود را تایید نمایید.آرامگاه ابن بابویه روی نقشه گوگل

آب و هوا
دسترسی سریع
انتشار و اشتراک